Král mezi psy: Plemeno King Charles španěl vše, co potřebujete vědět

King Charles Španěl

Historie plemene King Charles španěl

Historie plemene King Charles španěl sahá až do 16. století, kdy byli tito psi oblíbení u anglického krále Karla I. Stuarta. Tito malí štěňata s dlouhou hedvábnou srstí a velkýma očima byli často zobrazování na portrétech královské rodiny. Plemeno bylo pojmenováno po králi Karlu II., který měl obzvláště rád tyto psy a často je nosil sebou kamkoliv šel. King Charles španělové jsou dodnes známí svou náklonností k lidem a svou oddaností svému majiteli.

Fyzický popis a charakteristické rysy

Fyzický popis King Charles španěla je elegantní a kompaktní. Tito psi mají kulatou lebku s mírně vystupujícím čelem, velké tmavé oči plné života a dlouhé uši padající po stranách hlavy. Jejich srst je hedvábná a lesklá, s bohatou kštici na uších, hrudi, nohách a ocasu. Existují čtyři barevné varianty: Blenheim (červenobílá), tricolor (černobílá se zlatými odznaky), ruby (celkově červená) a black and tan (černá se známky hnědé). King Charles španělové jsou přátelští, láskyplní a inteligentní psi s náklonností ke své rodině.

Péče a potřeby tohoto plemene

Péče o plemeno King Charles španěl vyžaduje pravidelnou péči o srst. Jejich dlouhá hedvábná srst potřebuje častý česací rituál a pravidelné koupání, aby zůstala zdravá a lesklá. Dbejte na čistotu uší, které jsou náchylné k infekcím, a pravidelně stříhejte drápky. Tito psi mají rádi společnost a nejlépe se cítí v blízkosti svých lidí, takže je důležité věnovat jim dostatek pozornosti a lásky. Kromě toho je nutné zajistit jim dostatek pohybu a stimulace, aby byli šťastní a zdraví.

Zdravotní problémy a genetické predispozice

Zdraví King Charles španělů je náchylné k různým genetickým predispozicím a zdravotním problémům. Mezi nejčastější patří syringomyelie, což je stav spojený s deformací lebky a páteře, která může způsobovat bolesti a neurologické potíže. Dalším častým onemocněním je srdeční choroba, konkrétně mitrální chlopeňová dysfunkce. Důležité je pravidelné veterinární vyšetřování a sledování těchto potenciálních problémů, aby bylo možné včasné odhalení a léčba. Při pořizování štěněte je vhodné se obrátit na důvěryhodného chovatele s doloženou zdravotní historií rodičů.

Výcvik a socializace King Charles španěla

Výcvik a socializace King Charles španěla jsou klíčové pro vytvoření poslušného a společensky zdatného psa. Toto plemeno je inteligentní a rádo se učí, což usnadňuje trénink. Doporučuje se začít s výcvikem co nejdříve a používat pozitivní posilování. Důležité je také socializovat štěně od mládí s různými lidmi, zvířaty a prostředími, aby se vyhnulo možným problémům s chováním v budoucnu. Kladná zkušenost ze setkání s novými situacemi pomáhá vytvořit vyrovnaného a přátelského společníka.

Důležitost pravidelného pohybu a stravování

Důležitost pravidelného pohybu a stravování u plemene King Charles španěl nelze podceňovat. Tito psi mají rádi pohyb a potřebují pravidelnou fyzickou aktivitu, jako je procházka nebo hra. Nedostatek cvičení může vést k nadváze a zdravotním problémům. Strava by měla být vyvážená a odpovídat jejich věku, velikosti a úrovni aktivity. Doporučuje se krmit je dvakrát denně kvalitním krmivem pro psy s malými psy. Dbejte na dostatečný přísun vody, aby se zabránilo dehydrataci.

Doporučené zdroje pro pořízení a péči o tohoto psa

Pro pořízení a péči o plemeno King Charles španěl je důležité vyhledat renomované chovatele, kteří dbají na zdravotní testy rodičů a genetickou čistotu štěňat. Doporučuje se kontaktovat Český klub chovatelů King Charles Spanielů pro doporučení ověřených chovatelů. Při výběru štěněte je vhodné se zaměřit na jeho sociabilní povahu a zdravotní stav. Pro správnou péči o tohoto psa je dobré mít k dispozici kvalitní vybavení jako pelíšek, hračky, speciální stravu a veterinární péči.

Publikováno: 21. 02. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Lenka Novotná

Tagy: king charles španěl | plemeno psa