Bernský salašník - nejen krásný, ale i oddaný pes pro celou rodinu

Berner

Úvod do plemene Bernský salašnický pes

Vítejte u úvodu do fascinujícího plemene Bernský salašnický pes, který se často označuje jako "berner". Tito psi jsou nádhernými zástupci psí říše, kteří si získají pozornost svým velkým a srstnatým vzezřením. Jejich chuť do práce a oddanost rodině dělá z bernských salašnických psů skvělé společníky pro každého majitele. Pokud hledáte inteligentního, loajálního a temperamentního psa, berner je pro vás tou pravou volbou! V následujícím textu se dozvíte více o historii tohoto plemene, jeho požadavcích na péči i specifických rysů chování.

Historie plemene

Historie plemene berner

Berner, neboli bernský salašnický pes, je starobylé švýcarské plemeno psa s dlouhou historií. Původně byl chován jako společník pastevců a zemědělců v oblastech Bernských Alp, kde pomáhal hlídat stáda dobytka a tahat saně plné zemědělských plodin.

První zmínky o tomto plemeni pocházejí již z 18. století. Tehdy byl berner znám pod názvem "Dürrbächler", což odkazovalo na oblast, kde se poprvé objevil. V té době se jednalo o poměrně rozšířené plemeno v Bernském kantonu, ale mimo tuto oblast nebylo příliš známé.

V průběhu 19. století se vlivem módních trendů a exhibicionistických výstav začal berner postupně měnit a mnozí chovatelé začali upřednostňovat jeho vzhled před pracovními schopnostmi. To vedlo ke zhoršení linie plemene a snižování jeho počtu.

Naštěstí se v 20. století začala prosazovat opačná tendence - obnovit pracovní schopnosti bernera a vrátit mu jeho původní vzhled. To se podařilo díky náročnému výběru jedinců s dobrými pracovními a exteriérovými vlastnostmi.

Dnes je berner oblíbeným plemenem po celém světě díky svému přátelskému, klidnému a milujícímu charakteru, který ho činí skvělým společníkem pro rodiny i jednotlivce.

Fyzický popis a charakteristika

Fyzický popis a charakteristika bernského salašnického psa

Bernský salašnický pes je velké plemeno psa s robustním tělem a silnými nohami. Je to skvělý pracovní pes, který byl původně chován jako pastevecký pes v Alpách. Jejich hustá srst zahrnuje kombinaci bílé, hnědé a černé barvy, což jim dává nezaměnitelný vzhled.

Hmotnost bernského salašnického psa se pohybuje mezi 36 a 50 kg, což z něj dělá majestátního tvora. Mají velkou hlavu s krátkou širokou stopkou a tmavýma očima plnýma života. Vysoké uši jsou trojúhelníkovité a klenuté dopředu.

Bernští psi jsou mimořádně společenští psi, kteří milují lidi i jiná zvířata. Jsou inteligentní, oddaní a snadno se učí novým trikům. Toto plemeno vyžaduje mírnou úroveň fyzické aktivity, ale také si potrpí na pravidelnost a ustavičnost.

Celkově vzato, bernský salašnický pes je krásné plemeno s vynikajícím charakterem a velkým srdcem.

Péče o Bernského salašnického psa

Přinášíme vám podrobný průvodce péčí o vašeho Bernského salašnického psa. Tento statečný, inteligentní a loajální pes si zaslouží nejlepší možnou péči, aby se cítil šťastný a zdravý. Zde se dozvíte o správné stravovací rutině, každodenní péči o srst a nezbytných návštěvách veterináře. S tímto průvodcem budete mít se svým Bernským salašnickým psem spokojenost po celou jeho dlouhou a šťastnou existenci.

Výcvik a využití

Výcvik a využití bernského salašnického psa jsou nezbytné pro správnou péči a využití tohoto velkého, silného a inteligentního plemene. Bernský salašnický pes je často používán jako pastevecký pes, protože má přirozenou tendenci chránit a střežit své stádo. Pro úspěšný výcvik bernského salašnického psa je nutné zahájit proces co nejdříve a řídit se trpělivostí a doslova množstvím ctižádostivosti. Ať už se rozhodnete vycvičit svého psa na pasteveckou práci nebo na jinou specializaci, bude nutné vynaložit dostatek úsilí, aby byl váš bernský salašnický pes poslušný a spolehlivý. S pravilnou péčí a vedením může být bernský salašnický pes skvělým společníkem pro celou rodinu.

Zdravotní rizika a prevence

Zdravotní rizika a prevence u plemene psa Bernský salašnický pes (berner) jsou klíčové pro zajištění dlouhého a šťastného života vašeho mazlíčka. Tento velký a silný pes má sklon k několika zdravotním problémům, jako jsou displázie kyčelního kloubu, rakovina kostí, nebo obezita. Avšak s dobrým plánem prevence, včetně správné výživy, cvičení a pravidelných veterinárních prohlídek, může být riziko těchto onemocnění minimalizováno. Je důležité si uvědomit, že péče o zdraví je klíčová pro šťastný život vašeho bernera!

Chov Bernských salašnických psů

Chov Bernských salašnických psů je fascinující a náročná práce. Tento krásný a inteligentní pes má mnoho kvalit, které se hodí jak pro rodinné prostředí, tak i pro práci na farmách či v horách. Jeho péče vyžaduje trpělivost, lásku a pečlivost, ale výsledek stojí za to - vernost a oddanost Bernských salašnických psů jsou nepřekonatelné. Pokud tedy hledáte spolehlivého a milujícího psa s výbornou povahou, neváhejte si pořídit bernského salašnického psa.

Závěr a doporučení pro zájemce o toto plemeno

Závěrem lze konstatovat, že bernský salašnický pes je skvělým společníkem pro aktivní jedince. Jeho vlastnosti jako inteligentního, hbitého a oddaného psa jsou nezaměnitelné a jejich kombinace činí toto plemeno jedinečným.

Pokud zvažujete adopci bernského salašnického psa, doporučujeme být si vědomi jeho potřeby po pohybu a dostatečnému prostoru. Je důležité také zajistit důkladnou socializaci štěněte od útlého věku, aby se vyhnuli možným chováním dominantní povahy.

Je třeba mít na paměti, že bernští salašničtí psi jsou náchylní k některým zdravotním problémům, jako jsou dysplazie kyčelního kloubu nebo žaludeční otok. Proto je důležité pečlivě vybírat chovatele a pravidelně svého psa veterinárně kontrolovat.

V případě řádné péče a správné socializace však budete s bernským salašnickým psem mít loajálního a milujícího společníka pro celý život.

Publikováno: 30. 06. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: berner | plemeno psa bernský salašnický pes