Čuvač - nejvěrnější strážce a miláček našich domovů

Čuvač

"Čuvač - pohled do historie psího plemene" - Discover the fascinating history and characteristics of the beloved Čuvač breed.

Historie čuvače

Historie čuvače sahá až do 17. století a tento pes byl původně chován jako ovčácké plemeno v horách Slovenska. Jeho název pochází z maďarského slova "kuvasz", což znamená "chránit". Čuvači se používali k hlídání stád ovcí před dravci a útočníky, ale také k ochraně domů a rodin.

Během let se čuvač rozšířil do dalších zemí, jako je Rakousko, Německo nebo Švýcarsko, ale dodnes zůstává nejoblíbenějším psím plemenem na Slovensku.

Dnes se čuvači obvykle chovají jako společníci nebo stráže. Mají silnou a robustní postavu, jsou inteligentní, oddaní svému majiteli a málokdy projevují agresivitu. Vyznačují se také hlubokým hlasem, kterým upozorňují na blížící se nebezpečí.

Popis vzhledu čuvače

Popis vzhledu čuvače

Čuvač je středně velké psí plemeno, které svým robustním a silným tělem dává najevo svou sílu a odolnost. Jeho srst je dlouhá a hustá, bílé barvy s případnými žlutavými nebo krémovými odstíny. Hlava čuvače je široká, s kulatýma tmavýma očima a vysoko nasazenýma ušima stojícíma vzpřímeně.

Jeho kohoutková výška dosahuje 60-70 cm a váha se pohybuje mezi 32-42 kg. Čuvač má poměrně dlouhé nohy s silnou kostrou a dobře osvalenými končetinami, což z něj dělá skvělého průvodce na horských túrách. Jeho ocas je dlouhý a srostlý s hřbetem.

Celkově lze říct, že vzhledem své srsti a imponující postavy patří čuvači mezi nejkrásnější psí plemena na světě.

Charakterové vlastnosti čuvače

Charakterové vlastnosti čuvače jsou pro toto psí plemeno klíčové a pomáhají mu plnit jeho hlavní úlohu - chránit svůj teritorium a rodinu. Čuvači jsou známí svou věrností, statečností a ochotou bránit své blízké za každých okolností. Mají silný instinkt strážce a dokážou být velmi opatrní a pozorní vůči novým lidem nebo situacím. Jsou také velmi inteligentní a mají sklony k samostatnému myšlení, což si mnoho majitelů čuvače cení. Vzhledem k jejich dominantní povaze je důležité adekvátně je trénovat a socializovat od mládí, aby byli dobře připraveni na život s lidmi i zvířaty kolem sebe.

Péče o čuvače

Pokud máte doma čuvače, víte, že je to nádherné plemeno s silnou osobností. Péče o čuvače vyžaduje určité úsilí a pozornost k jejich specifickým potřebám. V tomto článku se dozvíte, jak správně pečovat o svého čuvače a jak mu poskytnout život plný lásky a spokojenosti.

Výcvik a využití čuvače

Výcvik a využití čuvače

Čuvač je psí plemeno, které se mnohdy využívá k hlídání majetku nebo pastevních zvířat. Aby se stal dobrým ochráncem nebo spolehlivým pracovníkem na pastvinách, je nutné jej vycvičit přiměřeně jeho povaze a fyziologii.

Výcvik čuvače zahrnuje poslušnost, učení se ukazovat zuby pouze na povel a obranu majetku. V důsledku toho by měl být schopen chránit své teritorium a obyvatele bez agresivity vůči lidem.

Pokud je správně vycvičen, čuvač může být skvělým parťákem pro aktivní lidi. Díky svému silnému instinktu chránit si může být dobrým průvodcem při turistických túrách nebo horských výstupech.

V každém případě by ale měl být ve správných rukou, protože jeho síla a inteligence vyžadují odpovídající péči a trénink.

Zdravotní problémy čuvače

Zdravotní problémy čuvače

Čuvači jsou silní, inteligentní a stateční psi, ale jako u každého psího plemene mohou i u čuvačů vzniknout různé zdravotní problémy. Mezi nejčastější patří dysplazie kyčelního kloubu, což je degenerativní onemocnění kloubů, které může vést k bolesti a omezení pohybu. Dalším rozšířeným problémem jsou kožní infekce, zejména pak pyodermie (hnisavá infekce kůže). Mezi další zdravotní potíže čuvačů patří epilepsie, glaukom (zelený zákal) a srdeční choroby.

Je důležité pravidelně navštěvovat veterinární ordinaci a pravidelně kontrolovat zdravotní stav vašeho čuvače. Pokud si všimnete jakýchkoli neobvyklých příznaků nebo chování u svého psa, okamžitě kontaktujte veterináře. Vyvarujte se tak možným vážným následkům a dejte svému psímu příteli tu nejlepší péči!

Závěrem musíme říci, že čuvač je jedním z nejstarších slovenských psích plemen a pro svou věrnost, ochranářské vlohy a inteligenci si získal srdce mnoha majitelů po celém světě. Pokud hledáte spolehlivého a oddaného společníka na život, čuvač je určitě skvělou volbou!

Publikováno: 29. 04. 2023

Kategorie: domácí mazlíčci

Autor: Adélia Kovářová

Tagy: čuvač | psí plemeno