Zajímavá zvířata začínající na písmeno C: Seznamte se s jejich fascinujícími vlastnostmi!

Zvíře Na C

Coati - Koati

Koati, neboli nosál pruhovaný, je malé šelmy žijící v lesích a deštných pralesích Jižní a Střední Ameriky. Tito roztomilí tvorové jsou známí svou dlouhou nosnou čumáčkem, který používají k hledání potravy pod listím a kameny. Jsou skvělými šplhouny a dokážou se pohybovat jak po zemi, tak i ve větvích stromů. Koati jsou společenská zvířata a žijí ve skupinách nazývaných „banda“, které se skládají z jednoho samečka a několika samic s mláďaty.

Cheetah - Gepard

Gepard, neboli Acinonyx jubatus, je nejrychlejší suchozemské zvíře na světě. Dokáže běžet rychlostí až 112 km/h po krátkou vzdálenost, což mu pomáhá lovit kořist jako gazely či antilopy. Tento štíhlý a elegantní predátor se vyznačuje dlouhým tělem, malou hlavou a charakteristickými tmavými skvrnami na svém žlutavém srsti. Gepardi jsou aktivní lovci ve dne a mají vynikající zrak pro sledování pohybu kořisti na otevřených pláních. Jejich adaptace pro rychlý běh zahrnují dlouhé nohy a ocas pro udržení rovnováhy při prudkých změnách směru.

Camel - Velbloud

Velbloud je známý svou schopností přežít v extrémních podmínkách pouště díky svému odolnému tělu a schopnosti ukládat tuky ve hrbu. Tento hrb obsahuje energii, kterou může velbloud využít během dlouhých období nedostatku potravy a vody. Velbloudi mají také jedinečnou schopnost uzavřít nosní dírky, aby se chránili před pískem během písečných bouří. Jsou známí svou schopností přežít bez pití vody po dobu až dvou týdnů díky efektivnímu využívání tekutin uložených v jejich těle.

Capybara - Kapybara

Kapybara, největší hlodavec na světě, je domovem v Jižní Americe a žije ve skupinách až 100 jedinců. Tito roztomilí tvorové mají vynikající schopnost plavat a trávit čas ve vodě, což je neobvyklé pro hlodavce. Jejich srst je hrubá a hnědá, chrání je před hmyzem a sluncem. Kromě toho mají velmi dobrou paměť a komunikují pomocí zvuků, pohybů těla a feromonů. Kapybary jsou mírumilovná zvířata a často se společně válejí ve vodě ke zklidnění.

Chameleon - Chameleon

Chameleon je fascinující plazi s schopností měnit barvu své kůže podle prostředí nebo nálad. Tato schopnost jim pomáhá při lovu i ochraně před predátory. Mají výjimečné oči, které se pohybují nezávisle na sobě a umožňují jim vidět až 360 stupňů kolem sebe. Jejich jazyk je extrémně rychlý a dokáže chytit kořist ve vzdálenosti téměř dvakrát delší než délka jejich těla. Chameleoni jsou také schopni změnit tvar svých očí díky speciálním svalům, což jim umožňuje zaměřit se na kořist z různých úhlů.

Crow - Vrána

Vrána je inteligentní pták patřící do čeledi krkavcovitých. Jejich schopnost učení a paměť je pozoruhodná, dokážou si například zapamatovat tváře lidí nebo řešit složité úkoly. Vrány jsou taky velmi společenské a žijí ve skupinách nazývaných hejna. Mají vynikající smysly, zejména zrak a sluch, což jim pomáhá při lovu potravy. Jsou všežravé a jejich strava zahrnuje hmyz, ovoce, semena i odpadky. Vrány jsou taky schopné používat nástroje k získání potravy, což je ukazuje jako velmi chytré a adaptabilní tvory.

Crab - Krab

Krabové jsou fascinující mořská zvířata patřící do skupiny členovců. Mají tvrdý vnější krunýř, který chrání jejich měkké tělo. Jsou schopni regenerovat své končetiny, což je unikátní schopnost v živočišném světě. Krabí klepeta jsou velmi silná a dokážou se s nimi bránit i loviti potravu. Tito obratlovci mají vynikající smysl pro hmat a chuť, což jim pomáhá najít potravu na dně oceánů. Krabí druhy se liší ve velikosti, barvách a chování, což z nich činí zajímavé studijní objekty pro vědce zabývající se mořskou biologií.

Crocodile - Krokodýl

Krokodýli jsou fascinující plazi, kteří žijí ve sladkovodních i slaných vodách po celém světě. Jsou to špičáci v lovu díky svému skvělému smyslu pro pozorování a rychlosti pohybu ve vodě. Jejich silné čelisti obsahují ostré zuby, které jim pomáhají chytat kořist. Krokodýli jsou také schopni udržet dech pod vodou po dobu až hodiny díky speciálním adaptacím svých plic. Tito majestátní tvorové jsou klíčovými predátory ve svých ekosystémech a hrají důležitou roli při udržování rovnováhy v přírodě.

Publikováno: 24. 02. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Ludmila Dvořáková

Tagy: zvíře na c | zvíře začínající na c