Rhodéský ridgeback - neobyčejný pes s neobyčejným hřebenem

Rhodéský Ridgeback

Rhodéský Ridgeback - pes s neobyčejnou osobností

Vítáme vás u našeho úvodu do světa rhodéských ridgebacků! Tento plemeno psa je známé svojí sílou, výdrží a především charakterem. Rhodéský ridgeback není jen obyčejný pes, je to živočich se silnou a nezávislou osobností.

Toto plemeno má kořeny v jižní Africe, kde bylo původně chováno pro lovecké účely. Dnes se tito psi stávají čím dál více populárními jako společníci pro rodiny i jednotlivce. Rhodéský ridgeback dokáže být oddaným přítelem, ale také velmi tvrdohlavým a náročným psem.

Naše stránky jsou určené pro ty, kteří mají zájem o toto vynikající plemeno a chtějí se dozvědět více o jeho historii, povaze a péči o něj. Přečtěte si naše další články a získejte mnoho užitečných informací!

Historie plemene

Historie plemene rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback, také nazývaný africký lví pes, pochází ze Zimbabwe (dříve Rhodesie) a Jihoafrické republiky. Jeho původním účelem bylo chránit domy, stáda i lovce před divokou zvěří, jako jsou lvi nebo hyeny.

Tento pes se vyznačuje charakteristickým hřebenem na zádech, kde jsou chlupy narovnané proti směru srsti. Tento rys je dědičný a vytváří se mutací genů. Tento hřeben sloužil k ochraně psa před nájezdy dravců během lovu na lvy, když dokázal držet kořist na místě.

Rhodéský ridgeback byl poprvé uznaný FCI (Fédération Cynologique Internationale) v roce 1955 a od té doby se stal populárním společníkem kvůli své oddanosti, inteligenci a statečnosti.

Vzhled

Vzhled Rhodéského ridgebacka

Rhodéský ridgeback je psí plemeno, které vyniká svou atletickou a elegantní postavou. Jeho vzhled kombinuje krásu s funkcionalitou, což z něj dělá dokonalého společníka pro sportovně založené majitele.

Tento pes má krátkou, lesklou srst a charakteristický hřbetní hřeben. Jeho stavbou těla vzbuzuje dojem síly a pohyblivosti. Výška samců se pohybuje mezi 63 – 69 cm a feny dosahují velikosti 61 – 66 cm.

Rhodéský ridgeback má také vyvážené proporce hlavy, která je poměrně široká, avšak ne příliš těžká. Jeho oči jsou tmavé a mandlovitého tvaru. Charakteristickým prvkem jsou jeho uši ve tvaru trojúhelníku, které jsou nasazené středně vysoko.

Celkový dojem činí silného, ale elegantního psa s vysoce kvalitním zdravím a kondicí. Rhodéský ridgeback si u svých majitelů získává především svým neobvyklým vzhledem a nadčasovostí, což ho činí jedním z nejoblíbenějších plemen na světě.

Charakter

Charakter rhodéského ridgebacka

Rhodéský ridgeback je plemeno psa s vynikajícím charakterem. Je to statečný a nebojácný pes, který se hodí jako společník do rodiny i na ochranu majetku. Ridgebackové jsou inteligentní a oddaní svému páníčkovi, ale zároveň mají svůj vlastní názor a nejsou poslušnictvím posedlí.

Toto plemeno má rádo fyzickou aktivitu, jako je běhání a plavání. Jsou to také velmi loajální psi, kteří se mohou stát skvělými ochránci svých majitelů. Ridgebackové jsou často přirovnáváni k lvům pro svůj sebevědomý postoj a odvahu.

Jako každé plemeno má i rhodéský ridgeback své specifické chování, které je dobré znát před tím, než si jej pořídíte. Nicméně s dobrou výchovou a sociálnizací se mohou stát skvělými společníky pro celou rodinu.

Péče o rhodéského ridgebacka

Péče o rhodéského ridgebacka je klíčová pro to, aby se tento majestátní pes cítil šťastný a zdravý. Tento plemeno je známé svou věrností a silnou povahou, která pochází ze svých kořenů jako lovčí psů. Proto by měla být péče o rhodéského ridgebacka zaměřena na jeho fyzickou aktivitu a psychickou pohodu. Mezi důležité kroky patří pravidelná procházka, cvičení poslušnosti, správná strava a návštěvy veterináře s cílem udržet psa v kondici. Kromě toho by měl být pes chráněn před exteriérovými parazity a umístěn do vhodného prostoru s dostatkem volného prostoru pro pohyb. Toto všechno jsou důležité součásti péče o rhodéského ridgebacka a pomohou mu žít plnohodnotný život po vašem boku.

Výcvik a využití plemene

Výcvik a využití plemene rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback je plemeno psa, které kombinuje sílu a eleganci. Tyto psy byly původně vyšlechtěny pro lov velkých zvířat, jako jsou lvi a levharti. Dnes se ale stávají stále populárnějšími jako společníci pro rodiny.

Když se rozhodnete pro rhodéského ridgebacka, bude důležité mu poskytnout kvalitní výcvik. Tyto psy jsou mimořádně inteligentní a mají silnou vůli, což znamená, že musíte být trpěliví a konzistentní při jejich školení.

Výcvik může zahrnovat poslušnost, chování v domácnosti nebo cvičení agility. Rhodéský ridgeback si užije jakékoli aktivity, kterou mu nabídnete, avšak kvůli své fyzické náročnosti potřebují dostatek pohybu.

Pokud máte rádi dobrodružství, rhodéský ridgeback může být skvělým společníkem na turistice nebo horských tůrách. Tito psi milují přirozenou scenérii a budou ochotni sdílet s vámi každý moment.

Kromě toho, že jsou skvělými společníky, se rhodéský ridgeback často používá jako ochranní psi. Díky své síle a vůli k boji jsou ideální pro tuto roli.

Celkově lze říci, že rhodéský ridgeback je mimořádně užitečné a inteligentní plemeno psa. Pokud mu poskytnete kvalitní výcvik a aktivitu, může být skvělým společníkem pro celou rodinu.

Zdraví a genetické predispozice

Zdraví a genetické predispozice jsou klíčovými faktory při výběru rhodéského ridgebacka, aby se zajistilo, že váš nový mazlíček bude žít co nejdéle a zdravě. Jak už název naznačuje, genetické predispozice mohou hrát velkou roli v tom, jaké nemoci se váš pes může potýkat v průběhu svého života. Proto je důležité si vybrat pejska od renomovaného chovatele, který dbá na zdravotní testy a specialisty na genetiku. Samozřejmě je také nutné dbát na správnou výživu a cvičení vašeho rhodéského ridgebacka, aby se snížilo riziko vzniku určitých onemocnění.

Kontroverze kolem plemene

Kontroverze kolem plemene Rhodéský Ridgeback

Rhodéský Ridgeback, oblíbené plemeno psa pocházející z jižní Afriky, se v poslední době ocitlo v centru pozornosti kvůli kontroverzím okolo jeho vlastností a chování. I přesto, že mnoho majitelů tohoto plemene ho popisuje jako oddaného a společenského parťáka, existují i názory naopak.

Prominentní kritici tvrdí, že Rhodéský Ridgeback je náchylný ke zbytečné agresi a má sklony k nekontrolovatelnosti. Další kontroversoní otázkou je genetický mutace, kterou toto plemeno zdobí: charakteristický hřeben na jeho zápěstí. Někteří tvrdí, že tato mutace může vést k vážným problémům se zdravím psa.

Nicméně mezi milovníky tohoto plemene vládne stále velká obliba a mnozí jsou přesvědčeni o opaku - že Rhodéský Ridgeback je inteligentní, hbitý pes s vynikajícím loveckým instinktem a loajálností k rodině. A jak je to u každého psa, správnou socializací a tréninkem lze minimalizovat rizika a vychovat z něj skvělého společníka.

Závěr: Rhodéský ridgeback – věrný a statečný společník pro každou rodinu!

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Adélia Kovářová

Tagy: rhodéský ridgeback | pes