Patterdale teriér: Odvážný a neohrožený společník pro každého milovníka psů

Patterdale Teriér

Patterdale Teriér je malé plemeno psa, které pochází z anglického regionu Cumbria. Jedná se o pracovního teriéra s velkou odvahou a rozhodností. Patterdale Teriér je známý svou schopností proniknout do nor a lovit menší zvířata, jako jsou králíci a lasice. Toto plemeno se často používá také k ochraně hospodářství před škodlivými hlodavci a jinými nezvanými hosty. V tomto článku se podrobněji podíváme na historii tohoto plemene, jeho vlastnosti a jak se stát majitelem této skvělé rasy psa.

Původ a historie plemene

Patterdale Teriér je plemeno psa, které pochází z anglického regionu Cumbria. Historie tohoto plemene sahá až do 19. století, kdy byli tito psi využíváni jako lovci na kuny, lišky a jinou kořist. Jejich jméno je odvozeno od malé vesnice Patterdale v této oblasti, kde byli často chováni.

Původně byli tito psi vyšlechtěni z různých teriérských plemen s cílem zlepšit jejich lovecké schopnosti. Dnes jsou Patterdale Teriéři velmi populární jako společníci a rodinní mazlíčci, ale stále si zachovávají své lovecké instinkty a energii.

Toto plemeno je známé svou odvahou, inteligencí a loajalitou ke svým majitelům. Jsou to aktivní psi, kteří potřebují pravidelný pohyb a stimulaci jak fyzickou tak mentální. Pokud hledáte společníka na dlouhé procházky a outdoorové aktivity, Patterdale Teriér může být pro vás ideálním kandidátem.

Vzhled a charakteristické rysy

Patterdale teriér je malé plemeno psa, které pochází z Anglie. Tento pes je robustní a silný, s krátkou srstí, která může být buď černá nebo hnědá. Patterdale teriér má kuželovitou hlavu s velkýma očima a tmavým nosem. Jeho uši jsou malé a trojúhelníkové. Tento pes má také silné zuby, což mu pomáhá při lovu drobných zvířat.

Charakteristickými rysy patterdale teriéra jsou jeho statečnost a energie. Je to velmi aktivní pes, který miluje hraní a běhání venku. Patterdale teriér má také velkou osobnost - je odvážný, sebevědomý, inteligentní a loajální svému majiteli.

Navíc vynikající lovecké schopnosti umožňují patterdale teriérovi snadno najít kořist i v těch nejnepřístupnějších místech.

Celkově vzato, patterdale teriér je skvělým společníkem pro aktivní lidi, kteří vyhledávají pejska s velkou osobností a neúnavnou energií.

Péče o patterdale teriéra

Patterdale teriér je malý a statečný pes, který patří mezi lovecká plemena. Jeho srst je krátká a těsná k tělu s výrazným leskem. Péče o jeho srst není nijak složitá, stačí ji občas vykartáčovat. Tento pes má velké množství energie, takže potřebuje dlouhé procházky či běhání na volné noze. Je důležité dbát na to, aby byl pejsek pravidelně odčerven a očkován proti nemocem. Patterdale teriér rád trénuje své lovecké dovednosti, takže mu doporučujeme absolvovat cvičení poslušnosti nebo agility. Důležitou součástí péče o patterdale teriéra je i jeho výchova s ohledem na jeho temperament - aby byl spolehlivým a milujícím společníkem svého majitele.

1. Výživa a krmení

Patterdale teriér je malé plemeno psa, které se vyznačuje velkou energií a aktivitou. Správná výživa a krmení jsou pro něj zásadní, aby mohl být zdravý a plně využít svůj potenciál.

Ideální strava pro patterdale teriéra by měla obsahovat dostatek proteinů, vitamínů a minerálů. Vhodné jsou kvalitní granule nebo mokré krmivo s nízkým obsahem obilovin. Doporučuje se také přidávat do krmiva syrové maso nebo zeleninu.

Důležitou součástí krmení patterdale teriéra je také správná dávka vitaminu D, který pomáhá udržovat zdravé kosti a klouby. Je třeba dbát na to, aby pes měl stále čerstvou pitnou vodu k dispozici.

Je důležité si uvědomit, že každý pes je individuální a potřebuje jiné množství stravy v závislosti na svém věku, hmotnosti a aktivity. Proto je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem optimální dávky krmení pro patterdale teriéra.

2. Péče o srst

Patterdale teriér je malé, robustní plemeno psa s krátkou srstí. I přesto je důležité věnovat mu pravidelnou péči o srst. Srst potřebuje být hladká, lesklá a zdravá. K tomu lze pomoci pravidelným česáním srsti pomocí kartáče s měkkými štětinami, což pomůže odstranit nečistoty a rovněž podpoří krevní oběh pod kůží. Časté koupání by se nemělo praktikovat, a to z důvodu podráždění kůže a zbytečného odstranění kožních mastnot. Vyluhování v horké vodě pak srsti nedoporučujeme. Při mytí psa použijte speciální šampon pro psy s krátkou srstí a pečlivě ho celého osušte ručníkem. Je také důležité si všímat neobvyklých změn na srsti jako jsou suchosti, lupínky, stopy svrabu apod., které mohou naznačovat zdravotní problém vašeho patrdl teriéra.

3. Fyzická aktivita a cvičení

Fyzická aktivita a cvičení jsou pro patterdale teriéry velmi důležité. Tito psi jsou velmi energičtí a milují pohyb, takže potřebují dostatečnou fyzickou aktivitu každý den. Je vhodné je venčit minimálně dvakrát denně, přičemž jedna z procházek by měla být delší a intenzivní. Také se doporučuje zapojit patterdale teriéra do některých sportů, jako je agility nebo flyball, aby si udržel svou kondici a zabavil se. Pokud se psy nedostatečně cvičí, mohou být náchylní k obezitě a chovat se destruktivně v domácnosti.

Výcvik a socializace

Patterdale teriér je plemeno psa, kterému je výcvik a socializace velmi důležitá. Toto plemeno je velmi aktivní a energické, což znamená, že potřebuje hodně cvičení a mentální stimulaci. Výcvik by měl být pozitivní a motivující, aby se zabránilo frustraci psa. Socializace by měla začít v raném věku, aby se upevnila přátelskost k lidem a dalším zvířatům. Patterdale teriér je také sklony k dominantnímu chování, protože má silné instinkty stáda. Proto by měl majitel trénovat psa na poslušnosti, aby se zabránilo agresivitě vůči jiným psům a lidem. S kvalitním výcvikem a socializací se z patterdale teriéra může stát perfektní společník pro aktivní rodinu s dětmi nebo sportovce.

Zdraví a genetické predispozice

Zdraví a genetické predispozice jsou důležitými faktory při výběru plemene psa, jako je patterdale teriér. Toto plemeno má tendenci k několika zdravotním podmínkám, jako jsou epilepsie, hypertrofická kardiomyopatie a poruchy endokrinního systému. Důležité je proto zajistit pravidelné veterinární prohlídky a testování na tyto genetické predispozice. Kromě toho je také důležité správné krmení a cvičení s ohledem na to, aby se minimalizovalo riziko vzniku těchto zdravotních problémů.

Využití patterdale teriéra v praxi

Patterdale teriér je aktivní, chytrý a energický pes, který se vyznačuje pozoruhodnou schopností učení a velkou odvahou. Díky těmto charakteristikám se stal oblíbeným společníkem lovců i pastevců. Patterdale teriéři jsou v praxi využíváni k loveckým účelům, jelikož jsou trpěliví a již od mladosti jsou trénováni pro práci s kořistí. Dále také excelují jako hlídači domu, jelikož mají vrozený instinkt ochrany svého teritoria. V neposlední řadě se dají trénovat pro agility sporty či jiné aktivity vyžadující pohybovou zručnost a soustředěnost. Celkově lze říci, že patterdale teriér je all-around pes s mnoha talentovanými schopnostmi, které lze provozovat jak doma v rodině, tak i na venkově nebo ve sportovních aktivitách.

Na závěr můžeme říci, že patterdale teriér je malý, ale statečný pes s bojovnickou povahou. Tento temperamentní a aktivní pes potřebuje hodně pohybu a pozornosti, ale je zároveň velmi oddaný svému majiteli. Pokud hledáte společníka na procházky i do sportu a jste ochotni se věnovat jeho výchově, patterdale teriér může být skvělou volbou. Stačí si jen uvědomit jeho specifické potřeby a přizpůsobit se mu tak, aby byl šťastný a spokojený.

Publikováno: 27. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: patterdale teriér | plemeno psa