Ohař - nejlepší společník každého lovce

Ohař

Úvod

Pes ohař je dlouholetým společníkem lovce a vyniká svým vynikajícím čichem, vytrvalostí a obratností. Tento pes se specializuje na lov zvěře, jako jsou například zajíci, lišky či srnky. Ohaři jsou velmi inteligentní a oddaní psi, kteří dokážou rychle reagovat na pokyny svého pána. Pokud hledáte psa pro své lovecké aktivity, ohař by mohl být tou správnou volbou pro vás.

Původ a historie ohařů

Ohař je pes, který byl původně šlechtěn pro potřeby lovu. Tito psi se vyznačují schopností najít a znásobit kořist pro svého pána. Ohaři jsou velmi starým plemenem psa a jejich historie sahá až do starověkého Egypta. V té době sloužili jako lovci koček, králíků a drobných zvířat.

V průběhu let byli ohaři šlechtěni do mnoha různých forem - někteří jsou určeni k lovům v rovinách, zatímco jiní preferují lesy a hory. Mezi nejpopulárnější typy ohařů patří anglický ohař, německý ohař, maďarský ohař, irský ohař a pointer.

Dnes jsou ohaři běžní domácí mazlíčci po celém světě s mnohými vrstvami populace milujícími tuto krásnou rasu psa pro jejich poslušnost, inteligenci a rodinnou oddanost.

Charakteristika ohařů

Charakteristika ohařů

Ohaři jsou psy určené k lovu, kteří se vyznačují svým skvělým čichem a vytrvalostí. Tyto psy se používají zejména pro lov drobných i větších zvířat, jako jsou zajíci, lišky, divočáci a jeleni.

Charakteristickými rysy ohařů jsou jejich velká energie a odvaha. Tyto psi mají také silný lovecký pud a jsou schopní dlouhodobě sledovat stopu své kořisti. Ohaři jsou obecně velice inteligentní a snadno se učí nové triky.

Pro svoji práci potřebují ohaři také fyzickou sílu a vytrvalost. Jsou to aktivní psi, kteří potřebují pravidelný pohyb a cvičení. Přestože mají rádi lidi a jsou skvělými společníky, nejsou vhodní pro bydlení v bytě – raději pobývají na venkově nebo v domě s velkou zahradou.

Pokud hledáte psa pro lov nebo chcete mít aktivního a vytrvalého společníka do přírody, ohaři jsou skvělou volbou.

Rozdělení ohařů podle lovného zvěře

Rozdělení ohařů podle lovného zvěře

Ohaři jsou pesníci mezi psy a jsou známí svým skvělým čichem a vynikajícím loveckým instinktem. Pro zajištění úspěšného lovu se ale různé druhy ohařů specializují na odlišnou lovnou zvěř. Následující text přináší přehled hlavních kategorií ohařů s důrazem na typické druhy kořisti, které loví.

Ohaři na drobnou zvěř:

Tito ohaři se specializují na lov menších zvířat, jako jsou zajíci, králíci nebo bažanti. Jsou vybaveni jemným čichem a silnými nohami pro rychlý běh. K nim patří například Anglický slavík, Německý kratkosrstý ohař, Kopov nebo Italský krysař.

Ohaři na velkou zvěř:

Tyto psy najdeme spolu s jejich majiteli především v revírech s divokou prasatyní nebo lesy plnými srnců a jelenů. Tyto pejsky je tedy nutné vybavit dostatečnou hrubostí kosterní soustavy a síly pro tvrdší terén. Patří mezi ně například Německý dlouhosrstý ohař, Slovenský hrubosrstý stavař nebo Barvíř z Istrie.

Ohaři na pernatou zvěř:

Tito psi jsou speciálně vyškoleni pro lov ptáků, jako jsou kachny, husy nebo bažanti. Mají jemnější čenich a mohou být menšího vzrůstu, ale zase mají vynikající schopnosti pro sledování letu ptáků. Mezi ně patří Retriever (labrador), Portugalský pointer nebo Kooikerhondje.

Na závěr lze konstatovat, že každému lovu odpovídá určitý typ ohaře a každý pes si vybírá svého majitele, jak to říká staré přísloví: "Pes má rád toho, kdo ho krmit nebude, ale s ním se projde."

Výcvik ohařů

Výcvik ohařů - jak připravit psa na lov

Pokud máte psa ohaře, kterého chcete využít k lovu, je nezbytné ho správně vycvičit a připravit. V našem článku se dozvíte, jak postupovat při výcviku ohařů a jak mu pomoci stát se úspěšným lovcem. Od začátku až po dokonalost - s námi nic nenechte náhodě a mějte spolehlivého partnera na vašich loveckých expedicích.

Péče o ohaře

Péče o ohaře

Ohaři jsou psi, kteří byli vyšlechtěni pro lov a práci s člověkem. Kvůli svým specifickým vlastnostem jako je vynikající čich, rychlost a vytrvalost potřebují pečlivou péči. Pokud máte ohaře doma nebo plánujete si ho pořídit, musíte mu věnovat dostatek času a pozornosti.

Jednou z nejdůležitějších věcí je správná strava. Ohaři mají velice aktivní život a potřebují kvalitní a vyváženou stravu, která jim poskytne dostatek energie na celodenní aktivity. Měli byste také dbát na to, aby měl váš pes stálý přístup k vodě.

Dalším aspektem péče o ohaře je pravidelný trénink. Psa je důležité pravidelně cvičit, aby udržel svou kondici a zůstal ve formě pro lov nebo jiné fyzicky náročné aktivity. Kromě fyzického tréninku je ale důležité i psychické oslovování psa - tito psi jsou chytří a rádi se učí novým věcem.

Stejně jako u jiných psů, i u ohařů je potřeba pečovat o jejich zdraví. Pravidelné návštěvy u veterináře jsou nezbytné pro kontrolu zdravotního stavu a prevenci nemocí. U ohařů je také důležité dbát na hygienu a pravidelně kontrolovat jejich uši, srst a drápy.

Věnování pozornosti péči o ohaře může být časově náročné, ale výsledek je pes plný energie, radosti a připravený na to, aby vás doprovodil kdykoliv na lovu nebo jiných aktivitách.

Chov ohařů jako domácích mazlíčků

Ohaři jsou tradičně známí jako psi určení k lovu. Nicméně, v poslední době se stávají stále populárnějšími jako domácí mazlíčci. Pokud uvažujete o pořízení ohaře jako společníka do rodiny, je důležité si uvědomit specifika tohoto plemene a zajistit jim vhodné podmínky pro jejich život v domácnosti. V tomto článku se podíváme na několik faktorů, které byste měli zvážit předtím, než si pořídíte ohaře jako domácího mazlíčka.

Závěr: Ohaři jsou vynikající psi pro lov a jejich trénink vyžaduje mnoho času a trpělivosti. Tyto psy vynikají svou vytrvalostí a intenzitou lovecké vášně, díky které dokáží být úspěšní i při lovu velké zvěře. Pokud hledáte psa pro lov, ohař je skvělou volbou.

Publikováno: 10. 04. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: ohař | pes určený k lovu