Kolie dlouhosrstá: Královská elegance mezi plemeny psů

Kolie Dlouhosrstá

"Kolíkem dlouhosrstým - krása s chutí k pohybu. Seznámte se s tímto půvabným plemenem psa, jehož povaha a vzhled přitahují pozornost všech okolo."

Historie plemene

Historie plemene Kolie dlouhosrstá

Kolie dlouhosrstá je plemeno psa s kořeny sahajícími až do dávných dob Skotska. První zmínky o těchto psy pochází z 15. století, kdy byly používány ke hlídání stád ovcí.

Původní kočičí psi měli krátkou srst a byli velmi pracovití. Dlouhosrsté jedinci se pravděpodobně vyvinuli přirozenou mutací nebo křížením s jinými plemeny.

Poprvé bylo plemeno oficiálně uznáno v roce 1860, kdy byla založena The Collie Club v Anglii. Od té doby se postupně rozšířilo po celém světě jako společenský pes, lovecký pes i jako asistenční pes pro lidi s různým typem postižení.

Dnes jsou kolie dlouhosrsté oblíbené pro svůj elegantní vzhled, inteligenci a loajalitu. Jejich péče o dlouhou srst vyžaduje náročnost, ale právě to dodává této rasе jejich charakteristický vzhled.

Vzhled a charakteristika

Vzhled a charakteristika kolie dlouhosrstého psa jsou jedinečné a nádherné. Tito psi mají krásnou dlouhou srst, která se líná dvakrát ročně a vyžaduje pravidelnou péči. Jejich tělo je střední velikosti, elegantní a dobře vyvážené. Mají výrazné hlavy s mandlovýma očima a výrazným oválným nosem.

Charakteristicky jsou kolie velmi inteligentní, poslušní a oddaní svým majitelům. Rychle se učí nové triky a milují práci s lidmi. Jsou to skvělí hlídači, kteří dokází být vynikajícím společníkem pro celou rodinu. Nicméně, kvůli jejich energické povaze si musí najít dostatek pohybu každý den.

Celkově vzato, kolie dlouhosrstá je krásné plemeno psa s neuvěřitelnými schopnostmi a charakterem, který zajisté zaujme každého nadšence psů.

Péče o dlouhou srst

Pokud máte doma psa plemene kolie dlouhosrstá, je důležité mu věnovat správnou péči, aby jeho srst zůstala zdravá a krásná. Dlouhá srst vyžaduje pravidelné česání, a to ideálně každý den. Je také důležité si vybrat vhodné šampony a kondicionéry pro péči o srst, které budou respektovat jemnost její struktury. Snažte se také minimalizovat poškození srsti vlivem suchého vzduchu nebo nadměrného slunečního záření. Pokud nejste s péčí o dlouhou srst obeznámeni, může vám poradit veterinář nebo kynologický salón. S přiměřenou péčí bude váš pes kolie dlouhosrstá vypadat nádherně a bude cítit úlevu od nepohodlí spojeného s nedostatečnou hygienou srsti.

Výcvik a využití

Výcvik a využití kolie dlouhosrstého psa

Kolie dlouhosrstá je plemeno psa, které se často spojuje s pastevectvím díky své inteligenci a obratnosti. Nicméně, tento pes se může stát i skvělým společníkem pro aktivní rodinu, pokud dostane správnou péči a včasný trénink.

Při výcviku kolie dlouhosrstého psa by měla být klíčová trpělivost a pozitivní posilování. Tito psi jsou nadaní pro různé disciplíny, jako je agility nebo poslušnost, ale vyžadují důsledný trénink a přiměřenou úroveň stimulace.

Využití těchto psů může být různorodé - od pracovních činností na farmách po pomoc lidem s omezenou pohyblivostí. Pokud je správně socializovaný, kolie dlouhosrstá může být také skvělým terapeutickým psem.

Je důležité si uvědomit, že tito psi potřebují hodně fyzické aktivity a duševní stimulace. Pokud chcete zvolit kolii dlouhosrstou jako svého nového společníka, je dobré pečlivě zvážit, zda máte dostatek času a energie na tuto náročnou a inteligentní rasu.

Zdravotní problémy

Zdravotní problémy u kolie dlouhosrsté: Co by měli majitelé vědět?

Populárnost a chovatelství

Populárnost a chovatelství jsou důležitými faktory při výběru plemene psa jako společníka. Koliie dlouhosrstá se stává čím dál tím více populární díky svému klidnému a inteligentnímu charakteru, který je ideální pro rodiny s dětmi. Chovatelství kolií dlouhosrstých je v současné době velmi rozšířené a zahrnuje širokou škálu barevných variant tohoto plemene. Při správné péči o srst, výcviku a sociální interakci mohou kolie dlouhosrsté být skvělým společníkem na mnoho let.

"Závěr: Dlouhosrstá kolie - krása, kterou si zamiluje každý psí milovník"

Zdroje

Zde jsou několik zdrojů informací o plemeni psa kolie dlouhosrstá:

Publikováno: 31. 07. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: kolie dlouhosrstá | plemeno psa s dlouhou srstí