Kavalír King Charles Spaniel: Okouzlující plemeno psa, které si získá srdce každého milovníka zvířat

Kavalir King Charles Spaniel

Úvod do plemene kavalír king charles spaniel

"Úvod do plemene kavalír king charles spaniel"

Kavalír king charles spaniel je krásný a přátelský pes s kulatou hlavou, velkými očima a dlouhými ušima. Tento malý pes pochází z Anglie, kde byl v minulosti oblíbený u anglických panovníků. Kavalíři jsou veselí, temperamentní a velmi oddaní svým majitelům. Jsou to skvělí společníci pro rodiny s dětmi i starší osoby. Máte-li rádi malé psy plné energie a lásky, kavalír king charles spaniel může být pro vás tou pravou volbou.

Historie a původ plemene

Historie a původ plemene kavalír king charles spaniel

Kavalír king charles spaniel je krásný, malý pes, který má vynikající povahu a skvělé rodokmenové kořeny. Tento pes pochází z Anglie, kde byl vyšlechtěn jako společník pro aristokracii.

Původ této rasy sahá do středověku, kdy byli psi podobní kavalíru king charles spaniel chováni v dobách Tudorů a Stuartů. Tyto psy se staly velmi populárními u dvora Karla II., který miloval psy svého typu - s velkou hlavou a krásným lesklým srstnatým kabátem.

Kavalír king charles spaniel byl znovuobjeven v 20. století, kdy se začal opět šlechtit jako společenský pes. Dnes je tento pes nadále oblíbený mezi majiteli psů po celém světě.

Tento pes je velmi citlivý, inteligentní a upřímně oddaný svému majiteli. Je to perfektní rodinný pes pro ty, kteří chtějí mazlivého společníka na každodenní procházky i odpočinek doma.

Fyzický popis a charakteristika plemene

Fyzický popis a charakteristika plemene kavalir king charles spaniel:

Kavalir king charles spaniel je plemeno psa s malou a elegantní postavou. Jeho hmotnost se pohybuje mezi 5,4 až 8,2 kilogramy, výška v kohoutku dosahuje maximálně 33 centimetrů. Tento pes má hladkou, lesklou srst s mnoha barevnými variantami - černo-bílé, ruby (krvavě hnědé), černé s pálením nebo blenheim (bílé pole na hlavě).

Kavalír je známý svým vřelým a přátelským temperamentem. Je ideálním společníkem pro rodiny s dětmi i starší lidí. Tito psi jsou inteligentní a snadno se učí novým trikům a cvičením. Kromě toho jsou velmi oddaní svému majiteli, rádi tráví čas na klíně nebo vedle něj na gauči.

Přestože jsou kavalíři malého vzrůstu, mají tendenci být trochu robustnější a potřebují pravidelný pohyb. Pro tyto psy je důležité zajistit fyzickou aktivitu jako pravidelné procházky, hraní si s hračkami nebo třeba cvičení ve stylu agility. Celkově jsou kavalír king charles spanieli plemene plné lásky a nadšení, které vám zcela určitě okoření každodenní život.

Nároky na péči a výcvik kavalíra king charles spaniela

Nároky na péči a výcvik kavalíra king charles spaniela

Kavalír king charles spaniel je krasavcem mezi psy. Jeho přátelská a oddaná povaha dělá z něj vynikajícího společníka pro rodiny i jednotlivce. Pokud se rozhodnete mít kavalíra king charles spaniela, budete potřebovat investovat čas do jeho péče a výcviku.

Kavalír king charles spaniel má dlouhé vlasy, které vyžadují pravidelnou údržbu. Je třeba denně kartáčovat srst a odstraňovat uzly, aby se zabránilo matení srsti. Kromě toho byste měli pravidelně kontrolovat jeho uši, oči a zuby, abyste zajistili zdravou a šťastnou existenci vašeho mazlíčka.

Co se týče výcviku, kavalír king charles spaniel je inteligentní pes s velkou touhou po učení. Je důležité ho trénovat již jako štěně, abyste zajistili dobrou socializaci. Kromě toho byste měli vést pozitivní tréninkový styl a vyhnout se tvrdému nebo agresivnímu chování.

Všechny tyto snahy jsou ale bohatě odměněny. Kavalír king charles spaniel je laskavý, klidný a mimořádně oddaný pes, který se snaží uspokojit své majitele ve všem, co dělá. Pokud se rozhodnete mít kavalíra king charles spaniela, budete mít nejenom krásného společníka, ale také novou rodinnou lásku.

Zdravotní problémy a genetické predispozice u tohoto plemene

Kavalír King Charles Spaniel je plemeno psa s několika genetickými predispozicemi. Tyto predispozice mohou vést k různým zdravotním problémům u tohoto psa. Mezi časté zdravotní problémy patří srdeční onemocnění, epilepsie a dechové potíže.

Srdeční onemocnění jsou obzvláště běžné u tohoto plemene. Kavalíři King Charles Spaniel mají tendenci trpět srdečními chorobami jako je například Mitrální regurgitace (MR). Tato porucha umožňuje zpětný tok krve do levé srdeční komory, což může vést k selhání srdce.

Epilepsie je také jednou z nejčastějších nemocí u tohoto plemene. Epileptická aktivita může vyskytovat jak v lehkých formách, tak v těžkých formách se stavy vyvrácením, které mohou být pro psa velmi nebezpečné.

Dechové potíže jsou další běžný zdravotní problém kavalíra King Charles Spaniela. Tyto potíže jsou spojeny s jejich krátkými nosem a úzkou dýchací trubicí. To může vést k obtížím při dýchání, zejména v horkém počasí nebo během fyzické aktivity.

Zdravotní problémy u kavalíra King Charlese Spaniela je tedy nutno brát vážně a pravidelná kontrola veterináře by měla být samozřejmostí pro každého majitele.

Kavalír king charles spaniel jako společník a rodinný pes

Kavalír King Charles Spaniel je nejen krásným a elegantním psem, ale také skvělým společníkem a ideálním rodinným psem. Jeho laskavá a přátelská povaha jej dělá perfektním partnerem pro rodiny s dětmi, starší lidmi a jednotlivci, kteří hledají toho pravého psího přítele. Kavalír King Charles Spaniel je snadno udržovatelný, inteligentní a ochotný se přizpůsobit potřebám svého majitele, což z něj činí jedno z nejoblíbenějších plemen psů na celém světě. Pokud hledáte milujícího a oddaného společníka pro vaši domácnost, pak není lepší volbou než kavalír King Charles Spaniel!

Chov kavalíra king charles spaniela v České republice

Chov kavalíra king charles spaniela v České republice je populární mezi milovníky psů, kteří si váží krásného a přátelského plemene. Tento pes se vyznačuje svou jemnou povahou, hravostí a oddaností svému majiteli. V České republice je možné najít spoustu chovatelů, kteří se specializují na chov tohoto plemene, čímž zajišťují kvalitní odchovy štěňat s dobrými genetickými znaky a zdravotním stavem. Pro ty, kdo chtějí mít doma pejska s temperamentem a láskyplnou povahou, je kavalír king charles spaniel tou pravou volbou.

Závěr a doporučení pro zájemce o toto plemeno.

Závěr a doporučení pro zájemce o toto plemeno.

Pokud váháte nad tím, zda si pořídit kavalíra king charles spaniela do své rodiny, rozhodněte se na základě vašich preferencí. Kavalír je vhodným společníkem pro celou rodinu, má temperamentné povahy a miluje přítomnost lidí. Pokud máte rádi psí sporty nebo jste naopak lenoši, kavalír se s vámi přizpůsobí.

Je důležité vědět, že kavalír není pes pro ty, kdo ho chtějí neustále trénovat. Je to inteligentní pes, který dobře reaguje na pozitivní posilování a chválou. Zlepšíte tím jeho sebevědomí a snadno si ho podmaníte.

Když vezmete domů kavalíra king charles spaniela, dejte mu prostor ke spaní a dostatek cvičení. Nemusí být koncentrován pouze na trénink poslušnosti – mnoho kavalírů se raduje z brouzdání v lese, hraním s míčky či jinými psy či relaxacemi vedle svého pána.

Celkově vzato jsou to veselé psy plné lásky a oddanosti svému majiteli. Pokud hledáte milého a přátelského společníka, kavalír king charles spaniel je vhodnou volbou.

Publikováno: 14. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: kavalir king charles spaniel | plemeno psa