Dobrman: Věrný a odvážný společník, který vás okouzlí svou inteligencí

Dobrman

Úvod do plemene dobrman

Úvod do plemene dobrman

Dobrman je plemeno psa, kterého mnoho lidí zná díky jeho ochranářským schopnostem a věrnosti k majiteli. Toto plemeno pochází z Německa a bylo vyšlechtěno jako strážní pes pro policejní účely. Dnes jsou dobrmani oblíbení nejen mezi policisty, ale také jako společníci do rodin s dětmi. Jsou velmi aktivní a inteligentní psi, kteří potřebují dostatek fyzické aktivity a mentální stimulace. V tomto článku se dozvíte více o historii tohoto fascinujícího plemene, jeho charakteristikách a péči, kterou potřebuje pro zdravý život.

Historie plemene

Historie plemene dobrman sahá až do Německa 19. století, kdy byl vyšlechtěn jako společenský pes a hlídací pes. Jeho původní název byl "Thüringer pinscher" podle místa původu, ale posléze byl přejmenován na "dobrman". Toto plemeno psa je pojmenováno po německém chovateli Louisi Dobermannovi, který jej vytvořil křížením různých psů, mezi nimiž byli teriéři, dogy a ovčáci. V průběhu let se dobrman stal oblíbeným nejen jako strážce domova, ale také jako služební pes u policie nebo armády. Dnes je to populární a inteligentní plemenem s vynikajícím čichem a schopnostmi v honbě za zločinci nebo v záchranářských operacích.

Fyzický popis a charakteristika dobrmana

Fyzický popis a charakteristika dobrmana

Dobrman je plemeno psa střední velikosti, které se vyznačuje působivou a majestátní postavou a silnými svaly. Jeho výška dosahuje průměrně od 68 do 72 cm u psů a 63 až 68 cm u fen. Váha samců se pohybuje mezi 40 až 45 kg, zatímco feny váží méně, obvykle mezi 32-35 kg.

Tento pes má krásnou lesklou srst s tmavým pálením, která může být černá nebo hnědá s pálením ve žlutých nebo červených odstínech. Charakteristické jsou také jeho trojúhelníkovité uši, kdy jeden krajní bod dosahuje přibližně do úrovně oka.

Kromě svého majestátního vzhledu je dobrman znám pro svou inteligenci, odvahu a ochranitelské instinkty. Tyto vlastnosti ho činí ideálním společníkem pro rodiny i jako profesionální strážce.

Je důležité zvolit kvalitní výcvikový program pro dobrmana, aby mohl plnit své schopnosti bezpečného chování na veřejnosti. Pokud je dobře trénovaný, dobře vychovaný a dobře socializovaný, je dobrman skvělým společníkem pro každou rodinu.

Chov dobrmana jako domácího mazlíčka

Dobrman je plemeno psa, které si získává stále více fanoušků i jako domácí mazlíček. Pokud se rozhodnete pro chov tohoto plemene, budete mít skvělého a oddaného společníka na každý den. Přestože se jedná o velkého a silného psa, dobrman je vnímavý a velmi inteligentní. Vynikající výchova a socializace jsou klíčem k tomu, aby byl dobře přizpůsoben životu v rodině. Pokud dodržujete všechny potřebné nároky na výcvik a péči o dobrmana, máte možnost si užít šťastný život s touto krásnou a ušlechtilou rasou psa jako součást vaší rodiny.

Výcvik dobrmana

Pokud máte dobrmana a chcete, aby byl dobře vychovaný a poslušný, je nezbytné absolvovat s ním výcvik. Výcvik dobrmana je důležitý a nutný k tomu, aby se pes naučil základní poslušnosti, přivolání, chůzi na vodítku a další úkony. S dobrmanem se může pracovat i na složitějších disciplínách jako je obrana majitele nebo stopování. Je třeba si uvědomit, že dobrman je velké plemeno s velkou silou a potenciálem a proto vyžaduje adekvátní vedení. Vyberte si kvalitního lektora pro vás i vašeho psa a postupně budujte jeho schopnosti jak fyzické tak psychické. Správně vycvičený dobrman bude loajálním společníkem, kterého můžete mít po svém boku i ve složitých situacích.

Zdravotní problémy a prevence

Zdravotní problémy a prevence u psů plemene dobrman

Dobrmani jsou aktivní a učenliví psi, kteří si získávají srdce svých majitelů svojí inteligencí a oddaností. Přestože jsou to obecně zdraví psi, mohou trpět některými zdravotními problémy, na které by se majitelé měli zaměřit.

Mezi nejčastější zdravotní problémy patří dysplazie kyčelního kloubu, vrozená srdeční vada, dýchací potíže a urémie. Proto je důležité dodržovat preventivní opatření, jako je pravidelná návštěva veterinárního lékaře, kontrola váhy psa a cvičení na měkkých površích.

Majitelé dobrmanů by měli také dbát na správnou výživu svých čtyřnohých miláčků. Kvalitní strava s přiměřeným podílem bílkovin a vitamínů pomůže udržet váhu psa na správné úrovni a snižuje riziko vzniku obezity.

S adekvátním péči o vašeho dobrmana lze minimalizovat riziko zdravotních problémů a zajistit mu spokojený a zdravý život.

Zajímavosti o plemeni dobrman

Zajímavosti o plemeni dobrman:

Dobrman je nejen krásný a majestátní pes, ale také velmi inteligentní a oddaný svému majiteli. Toto plemeno se vyvinulo v Německu na konci 19. století pro účely ochrany a obrany, dnes je však dobře znám i jako společenský pes.

Jednou z nejzajímavějších vlastností dobrmana je jeho schopnost rychle se učit a zapamatovat si cviky. To z něj dělá skvělého kandidáta pro policejní práci, ale také pro sportovní disciplíny jako agility nebo obedience.

Dobrmani jsou také velice aktivní psi, kteří potřebují pravidelný pohyb a mentální stimulaci. Jsou to vynikající běžci a společníci na dlouhých procházkách, ale mohou být náchylní ke štěkání a destruktivnímu chování, pokud nejsou dostatečně fyzicky i mentálně stimulováni.

Další zajímavostí o tomto plemeni jsou jejich fyzické charakteristiky - dobře trénovaný dobrman má imponující sílu a agilitu. Je to středně velký pes (vážící kolem 30-45 kg) s krátkou, hustou srstí a charakteristickými hnědými očima.

V neposlední řadě jsou dobrmani velmi oddaní svému majiteli a rodině. Toto plemeno je známé pro svou věrnost a ochranitelské instinkty, což z něj dělá skvělého psa do rodiny s dětmi. A navíc, pokud dostane dobrman správnou výchovu a socializaci od mládí, bude žít šťastný a naplněný život jako loajální společník svého majitele.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele dobrmana

Závěr a doporučení pro budoucí majitele dobrmana

Pokud jste se rozhodli stát se majitelem dobrmana, určitě jste si již uvědomili, že toto plemeno vyžaduje zvláštní péči a pozornost. Dobrmani jsou velmi inteligentní a aktivní psi, kteří potřebují pravidelný trénink a dostatek pohybu.

Za klíčové faktory při výchově dobrmana považujeme důslednost, trpělivost a laskavost. Je také důležité zajistit mu dostatek fyzické aktivity a psychické stimulace. Vhodné formy cvičení zahrnují procházky, běhání, frisbee nebo agility.

Při výběru vhodné stravy pro svého dobrmana je třeba brát ohled na jeho energetické nároky a citlivý žaludek. Je možné sáhnout po kvalitním suchém nebo mokrém krmení nebo upravit stravu domácím vařením.

Dobrman je skvělým společníkem pro rodiny i jednotlivce s aktivním životním stylem. Pokud mu poskytnete lásku, péči a dostatek aktivity, bude vám vděčným partnerem na mnoho let.

Publikováno: 17. 04. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Anežka Kozáková

Tagy: dobrman | plemeno psa