Argentinská doga: Majestátní plemeno psa, které si získá srdce každého milovníka zvířat

Argentinská Doga

Argentinská doga je nádherné plemeno psa, které vzniklo v Argentině v průběhu 20. století. Tito psi jsou známí svou velikostí a sílou, ale také mimořádnou loajalitou k jejich rodině. Argentinská doga si vyžaduje pečlivou socializaci a výcvik od mládí, ale s dostatečnou péčí a tréninkem se stanoví jako skvělý společník i pracovní pes. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat charakteristikami této krásné rasy a poskytneme vám užitečné informace o péči o argentinské dogy.

Historie argentinské dogy

Historie argentinské dogy sahá až do 19. století, kdy byla vyvinuta v Argentině pro myslivecké účely. Původními předky této psí rasy jsou místní psi, mastifové a buldoci dovezení ze Španělska a Itálie. Byla speciálně vyšlechtěna pro lov divokých prasat a pum a také jako společník pro rodiny. Argentinská doga se vyznačuje silným tělem a impozantní velikostí, dokáže být ale vzhledem ke své inteligenci i klidné povaze skvělým domácím mazlíčkem. V roce 1928 bylo oficiálně uznáno jako samostatné plemeno argentinské dogy a od té doby si získala mezinárodní oblibu i díky svému ochranitelskému instinktu a oddanosti majitelům.

Vzhled a charakteristika plemene

Argentinská doga je mohutné a imponující plemeno psa, které se vyznačuje silnou a svalnatou stavbou těla. Jejich výška dosahuje až 70 centimetrů a váha bývá okolo 50 kilogramů. Charakteristickým znakem argentinských dog je bílá srst, která jim dává jedinečný a nezaměnitelný vzhled. Toto plemeno má také velice silné čelisti, což ho činí vynikajícím hlídačem. Navzdory své impozantní postavě jsou argentinské dogy velmi loajální a oddaní své rodině. Mají klidnou povahu a potřebují hodně pohybu i místa k pobytu. Jsou to skvělí společníci pro lidi, kteří mají rádi aktivní životní styl a jsou ochotni pejska řádně vycházet.

Výcvik a péče o argentinskou dogu

Výcvik a péče o argentinskou dogu vyžaduje zkušenosti majitele s většími plemeny psů. Tento typ psa je velmi inteligentní a má silnou vůli, což může být pro začínající majitele s výcvikem náročné. Protože jsou argentinské dogy velké a silné, je důležité začít s výcvikem co nejdříve, aby byly tyto psy dobře ovladatelné. Důraz by měl být kladen na socializaci, aby se pes cítil přirozeně mezi lidmi i jinými zvířaty.

Co se týče péče o tuto rasu, je nutné brát v úvahu jejich bohatou srst. Je důležité pravidelně kartáčovat psa a odstraňovat přebytečné chlupy, aby nedocházelo k tvorbě kožních problémů či jiných zdravotních komplikací. Je také dobré si uvědomit, že tito psi potřebují dostatek pohybu a místa k vybavení svých fyziologických potřeb. Krom toho jsou argentinské dogy náchylné ke specifickým zdravotním problémům jako dysplazie kyčelního kloubu a slepota páchnoucím kapradím.

Zkrátka, výcvik a péče o argentinskou dogu vyžaduje zodpovědnost a znalosti, ale odměnou za to je láska a oddanost tohoto impozantního psa.

Zdravotní problémy spojené s plemenem

Argentinská doga je velké plemeno psa, které má sice krásné exteriéry a vynikající učenlivost, ale bohužel trpí řadou zdravotních problémů. Mezi nejčastější patří geneticky podmíněná slepota, dysplazie kyčelního kloubu nebo špatná funkce štítné žlázy. Tyto zdravotní obtíže mohou vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou silné bolesti a další nemoci. Proto je pro chovatele argentinských dog důležité pečlivě vybírat rodiče a sledovat genetický zdravotní stav psi před plánovanými krytími. Všechny tyto faktory mají vliv na celkovou životnost psa a jeho kvalitu života, což by mělo být pro každého majitele této krásné rasy prioritou.

Argentinská doga jako rodinný pes

Argentinská doga je vhodná pro rodiny s dětmi díky mírné povaze a oddanosti svému pánu. Může být velkým a silným psem, ale pokud je správně trénován a socializován, bude přátelský ke všem členům rodiny a dokonce se může stát dobrým ochráncem dětí. Navzdory tomu však vyžaduje zodpovědného majitele, který mu poskytne dostatek pohybu a správnou výchovu. Pokud splníte tyto podmínky, argentská doga může být ideálním společníkem pro vaši rodinu.

Populární aktivity pro argentinskou dogu

Argentinská doga je velmi aktivní plemeno a vyžaduje si hodně fyzické aktivity, aby byla spokojená a zdravá. Mezi nejoblíbenější aktivity pro tuto psí rasu patří hon na kořist, canicross a agility. Hon na kořist vychází ze starodávného instinktu lovit a pronásledovat kořist, což je přirozený způsob, jak udržet tuto psí rasu fit a šťastnou. Canicross spojuje běhání s psím společníkem, což je skvělé pro ty, kteří mají rádi silné a rychlé psy jako argentinští dogy. Agility je další oblíbenou aktivitou pro tento druh psa; toto cvičení kombinuje rychlost, obratnost a poslušnost - schopnosti, které jsou argentinským dogám vlastní. Pokud vlastníte argentinskou dogu, doporučujeme ji zapojit do jedné z těchto populárních aktivit, abyste jí zajistili dostatek pohybu a stimulace.

Odkazy na chovatele a organizace pro argentinské dogy

Když se rozhodnete pořídit si argentinskou dogu, je důležité nejen vybrat si kvalitního chovatele, ale také se připojit k organizacím, které se věnují propagaci a ochraně tohoto plemene psa. Mezi základními organizacemi můžeme uvést například Asociaci chovatelů argentinských dog (ACA) nebo Klub argentinských psů (CAP). Tyto organizace nejen pomáhají s registrací štěňat, ale také pořádají výstavy a tréninky pro majitele a jejich psy. Zvolením správného chovatele a připojením se k relevantním organizacím můžete maximalizovat šanci na zdravého, výkonného a šťastného člena rodiny - vaši argentinskou dogu.

V závěru bych ráda shrnula, že argentinská doga je plemeno psa s velkou historií a výraznou fyzickou silou. Je to pes, který vyžaduje zkušeného majitele, který mu může poskytnout dostatek pohybu a tréninku. Pokud ale budete ochotni investovat čas a energii do vašeho argentinského psa, odmění vás loajalitou, oddaností a nádherným společenstvím. Doufám, že tento článek vám pomohl lépe pochopit toto plemeno a rozhodnete se, zda je to ten správný pes pro vás.

Publikováno: 22. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Anežka Kozáková

Tagy: argentinská doga | plemeno psa