Akita - neobyčejně věrný a statečný pes s bohatou historií

Akita

Úvod do plemene akita

Úvod do plemene akita

Akita je velké a majestátní plemeno psa, které pochází z Japonska. Tito psi jsou známí pro své silné sebevědomí, věrnost svým majitelům a inteligenci. Jsou to také velmi ušlechtilá plemena, kteří mohou být vychováváni jako skvělí společníci pro rodiny s dětmi. Pokud hledáte psa, který bude ochotný chránit vaše domácí zázemí a být oddaný svým majitelům, tak akita může být skvělou volbou. Ale než si pořídíte tuto krásnou rasu, je důležité si uvědomit některé specifika a nároky na chování tohoto psa. V tomto článku se dozvíte více o historii tohoto jedinečného plemene a jak správně pečovat o vašeho nového člena rodiny.

Historie a původ akity

Akita je plemeno psa s bohatou historií a pocházením z Japonska. Toto původní japonské plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu divokých prasat a medvědů. V průběhu času se Akita stala symbolem japonského ducha a velmi oblíbená mezi samuraji, kteří si ji často chovali jako společníka a ochránce. Během druhé světové války byla Akita v Japonsku téměř vyhlazena, ale díky úsilí několika nadšenců se podařilo obnovit její populace. Dnes je to výjimečné plemeno, které se těší oblibě po celém světě.

Fyzický popis akity

Fyzický popis akity

Akita je robustní a silně stavěný pes, který patří mezi největší plemena psů. Má krátkou a hustou srst, která se může vyskytovat v různých barvách, jako jsou bílá, černá, hnědá, žlutá nebo kombinace všech těchto barev. Její hlava má typické široké lebky a trojúhelníkovité uši se mírně zaoblenými konci. Akita má velké tmavé oči s typickým inteligentním a zaujatým pohledem.

Je to silný a odolný pes s dobře vyvinutými svaly na krku a hrudníku. Její ocas je tlustý a široký a bývá nesen svraštěle nad hřbetem. Kromě toho má akita také charakteristicky buldočí obličejové rysy.

Celkově je akita impozantní a majestátní pes, který kombinuje sílu s elegancí.

Charakteristika a povaha akity

Akita je velké a impozantní plemeno psa s výraznou osobností a charakterem. Je považována za jednu z nejstarších japonských psích ras, která byla původně vyšlechtěna pro lov divoké zvěře a jako strážný pes. Charakteristickým rysem akity je silná vazba na svého majitele a rodinu, avšak k cizím lidem bývá spíše rezervovaná.

Akitu lze popsat jako statečného a sebevědomého psa s dominantní povahou. Vyžaduje pevnou ruku svého majitele a důkladné vedení při výchově. K dobrému fungování ve společnosti potřebuje spolehlivé sociální zázemí a ranou socializaci.

Dle norem FCI je akita také velmi sebevědomý, klidný, vyrovnaný pes bez stop temperamentnosti u ženicha i fenky. Povahově jsou akiti nezávislí na svém okolí, ale zato vynikají oddaností své rodině.

V neposlední řadě je nutno zmínit také fyzickou stránku tohoto psa: Akita je robustní a mohutné tělesné stavby, s tuhou srstí typicky krémových odstínů (s tmavším akcentem na uších a okolo očí) nebo bílé barvy.

Péče o akitu - strava, zdraví, výchova, cvičení

Akita je krásné a inteligentní plemeno, které si získalo srdce mnoha majitelů po celém světě. Pokud se rozhodnete pro péči o akitu, musíte přizpůsobit stravu, zdraví, výchovu a cvičení specifickým potřebám tohoto psa.

Co se týče stravy, akitové mají tendenci k nadváze, takže je vhodné kontrolovat velikost porcí a vybírat kvalitní krmivo s nízkým obsahem kalorií. Důležité je také pravidelné cvičení a dostatek čerstvé vody.

Zdravotní hledisko u akity zahrnuje pravidelné veterinární prohlídky a prevenci proti parazitům. Také si dejte pozor na přehřátí během horkých letních dnů nebo na studené podzimní dny.

Výchova akity by měla být zaměřena na pozitivní posilování a dobrou socializaci. Tento pes má silnou osobnost, ale správný trénink pomůže zajistit poslušnost a klidné chování.

Konečně, cvičení by mělo být zaměřeno na fyzickou aktivitu i duševní stimulaci. Akitové mají rádi aktivity jako jsou dlouhé procházky, hraní se svým páníčkem nebo cvičení agility.

Celkově vzato, péče o akita vyžaduje určitou úroveň zodpovědnosti a vědomostí. Pokud se budete postarat o stravu, zdraví, výchovu a cvičení vašeho psa, budete mít spokojeného a šťastného akitu ve vaší rodině po mnoho let.

Využití akity jako pracovního a společenského psa

Akita je plemeno psa, které se v Japonsku tradičně využívalo jako pracovní pes pro lov divokých zvířat. Dnes se akity stávají čím dál populárnějšími pracovními psy, ale také společenskými mazlíčky. Využití akity jako pracovního psa zahrnuje například práci ve službách záchranářských a policejních složek, jako asistenti pro osoby s omezenou pohyblivostí nebo ochranu objektů. Akity jsou velmi inteligentní a mají skvělé smysly, což jim umožňuje plnit své pracovní úkoly na velmi vysoké úrovni.

Navíc jsou akity skvělými společenskými psy, kteří majitelům nabízejí loajalitu a bezpodmíněnou lásku. Ať už jde o rodinného mazlíčka nebo o psa terapeutického charakteru, akita si dokáže najít místo v každém domově. Je to milující a oddaný pes, který se rád podřizuje svému majiteli. Zvláštním rysem aktik je jejich schopnost pečlivě vybírat "své" lidi - tuto trvalejší loajalitu si ale za následně svou péči dokážou vydobýt snadno.

Využití aktik jako pracovního a společenského psa je tedy velmi rozmanité. Pokud plánujete pořídit si akitu, můžete být jistí, že se jedná o skvělého parťáka do práce i do života.

Chov akity v České republice

Chov akity v České republice je stále oblíbenější a to nejen mezi majiteli psů. Akita je plemeno s krásnou historií, která sahá až do starověkého Japonska. Dnes se tato plemena těší velké oblibě po celém světě, včetně České republiky.

Vzhledem k tomu, že akita patří mezi poměrně velká plemena psů, vyžaduje její chov specifickou péči a pozornost od majitele. V České republice existuje několik profesionálních chovatelských stanic, které se specializují na chov akity a poskytují svým zvířatům veškerou péči a potřebné podmínky pro zdravý a spokojený život.

Chov akity v České republice má dlouhou tradici a mnoho lidí si oblíbilo toto plemeno pro jeho inteligenci, loajalitu a schopnost být skvělým společníkem pro každodenní život. Pokud uvažujete o pořízení akity jako domácího mazlíčka, doporučujeme vám co nejdříve navštívit některou ze specializovaných chovatelských stanic a poradit se s odborníky, kteří vám poradí s výběrem vhodného zvířete a poskytnou veškeré potřebné informace o péči a výchově akity.

Akita jako součást rodiny - přednosti a nevýhody

Akita je plemeno psa, které se často stává oblíbeným společníkem v mnoha rodinách. Její charakteristické rysy, jako jsou loajalita, inteligence a ochrana svého okolí, ji dělají ideálním členem rodiny.

Mezi přednosti Akity patří například její schopnost být velmi oddaným společníkem. Jejich pouto k majitelům je mimořádně silné a obvykle trvá po celý život psa. Jsou to také velmi inteligentní psi a snadno si zapamatují rozličné návyky a triky. Majitelé si u nich také všimnou odhodlání chránit svůj domov a hlídače svých blízkých.

Nicméně i když jsou Akitové skvělými společníky, s sebou nesou i několik nevýhod. Například důsledná socializace je klíčová pro úspěch s tímto plemenem. Pokud není dostatečně socializovaná již jako štěně, může být agresivní vůči cizím lidem i jiným zvířatům.

Další nevýhodou může být potenciální zdravotní problém. Akity jsou náchylné k několika zdravotním problémům, včetně dysplazie kyčelního kloubu a hypotyreózy.

I přesto se můžete spolehnout na to, že Akita bude skvělou součástí vaší rodiny, pokud si budete uvědomovat tyto přednosti a nevýhody a budete se o ni řádně starat.

Závěr - shrnutí výhod a nevýhod chovu akity.

Závěr - shrnutí výhod a nevýhod chovu akity.

Akita je plemeno psa s mnoha pozitivními i negativními vlastnostmi. Mezi klíčové výhody patří její inteligence, loajalita a schopnost se dobře přizpůsobit různým životním podmínkám. Zdravotní stav této rasy je relativně dobrý, avšak náchylnost k určitým chorobám by neměla být opomíjena. Kromě toho vyžaduje akita zvláštní péči a výchovu kvůli své dominantnosti a náročnosti na socializaci.

Z druhé strany jsou ale mezi nevýhody akity také její tendence k agresivitě a nutnost důsledné kontroly nad chováním psa. Je to plemeno pro zkušené majitele, kteří rozumějí potřebám psa tak velikého rázu.

Celkově lze říci, že pokud máte dostatek času a zdrojů na pečlivou výchovu, socializaci a péči o vašeho akitu, pak se jedná o velice vděčného společníka s mnoha kladnými stránkami.

Publikováno: 11. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: akita | plemeno psa