Znáte černého kohouta? Představujeme vám fascinující rasu ayam cemani!

Ayam Cemani

Úvod do ayam cemani

Ayam cemani je unikátní druh kura domácího, který pochází z indonéského ostrova Jáva. Tato plemena jsou ceněna pro svůj tmavý peří a maso neobvyklé barvy, což z nich dělá vzácnou a žádanou volbu mezi chovateli drůbeže. V této úvodní příručce se dozvíte více o historii ayam cemani, jejich vzhledu, povaze a péči potřebné pro toto plemeno. Pokud uvažujete o pořízení ayam cemani, tato příručka by mohla být dobrým zdrojem informací.

Historie plemene

Historie plemene Ayam Cemani

Ayam Cemani je plemeno kura domácího, které pochází z Indonésie a má jedinečnou vlastnost - celé tělo je pokryté černými peřími, včetně kůže, svalů a orgánů. Původním účelem chovu byla bojová linie kurev, ale dnes se chová hlavně pro svoji neobvyklou barvu.

Toto plemeno bylo objeveno už ve 14. století na Jávě a postupně se rozšířilo do celé Indonésie. Posvátné bylo pro místní obyvatele kmenů Majapahit a Solo královské rodiny, protože věřili, že krev Ayam Cemani má léčivé účinky a chrání před zlými silami.

V posledních letech se toto plemeno stalo populárním mezi chovateli drůbeže po celém světě a byla dokonce importována do Spojených států amerických. Dnes je Ayam Cemani oblíbeným exotickým zvířetem pro svou neobvyklou barvu i fascinující historii.

Popis vzhledu

"Popis vzhledu" - Ayam Cemani: Toto neuvěřitelné plemeno kura domácího je známé pro svůj exotický černý zbarvení, které se vztahuje na tělo, peří, kůže a dokonce i na kosti. Oči jsou tmavě hnědé až černé barvy, nohy jsou šedivě černé a ocas je krátký. Celkový vzhled Ayam Cemani je elegantní a místy i trochu tajemný.

Charakteristické vlastnosti

Charakteristické vlastnosti ayam cemani jsou opravdu jedinečné. Tento druh kura domácího se vyznačuje svým černým peřím a kůží, která je také tmavá. Navíc má ayam cemani obvykle oranžové oči, červenou hřebenovku a běháky s modrým nádechem. Další charakteristickou vlastností je jeho velikost - ayam cemani bývá menší než jiné druhy kura domácího. Celkově má tento pták velice krásný vzhled a jeho jedinečné rysy ho odlišují od ostatních druhů kura.

Chov ayam cemani

Chov ayam cemani - tajemná a exotická kura domácí

Ayam cemani je druh kura domácího, který pochází z ostrova Jáva v Indonésii. Tento druh kura je obzvláště zajímavý svou tajemnou a exotickou černou barvou peří, které se táhne až do svaloviny, očí a dokonce i kostí.

Chov ayam cemani je velmi oblíbený mezi chovateli zejména kvůli estetické hodnotě tohoto druhu. Navíc jsou tyto kurčata považována za symbol dobrého štěstí v tradiční indonéské kultuře.

Pokud uvažujete o chovu ayam cemanis, měli byste být připraveni na to, že tento druh vyžaduje specifické podmínky pro růst a vývoj. Tyto kury jsou například velmi citlivé na teplotu prostředí a potřebují dostatek pohybu.

Nicméně pokud se rozhodnete pro tento exotický druh kura, může být vaše zkušenost s chovem ayam cemanis nejenom velmi odměňující, ale také velmi fascinující!

Význam ayam cemani v kuchyni a kultuře

Ayam cemani je exotické plemeno kura domácího, které má specifické znaky a charakteristiku. Tento druh kura je zvláštní nejen svou černou barvou peří, ale i svým významem v kuchyni a kultuře. V různých částech Asie se ayam cemani stala symbolem moci a úspěchu.

V indonéské kuchyni je tento druh kura velmi oblíbený a patří mezi nejklasičtější suroviny pro tradiční pokrmy. Černé maso ayam cemani má bohatou chuť a texturu, což jej činí ideálním pro přípravu různých pokrmů - od polévek po grilovaná jídla. Pro mnohé indonésany představuje ayam cemani spojení s tradicí a rodinnými hodnotami.

Ve vietnamské kultuře zase symbolizuje velikost a sílu, proto není divu, že si tuto rasu oblíbili zejména vojáci a válečníci. Ayam cemani se také používá jako součást obřadů a rituálů, protože představuje spojení s vyšší mocí.

Celkově lze tedy říci, že ayam cemani není pouze obyčejné plemeno kura domácího, ale má svůj specifický význam v kuchyni a kultuře. Je to pozoruhodné zvíře, které se stalo součástí mnoha tradičních zvyklostí a rituálů.

Zajímavosti o ayam cemani

Zajímavosti o ayam cemani

Ayam cemani je plemeno kura domácího, kterého se vyznačuje svou neobyčejnou černou barvou peří. Toto plemeno pochází z indonéského ostrova Jáva a je známé pro svůj exotický vzhled a mnohé užitečné vlastnosti. Zde je několik zajímavostí, které byste měli vědět o ayam cemani:

1. Černo-modré peří

Ayam cemani jsou jedním z mála druhů kura domácího s téměř úplně černým peřím, a to i ve vnějších partiích jako jsou hřebínky a lupínky. Toto unikátní zbarvení je důsledkem nadměrných hromad pigmentu melaninu v pernatých buňkách.

2. Posvátný status

V Indonésii má ayam cemani posvátný status a je spojován s mnoha místními tradicemi a pověrami. Lidé tam věří, že tyto kohouty mají magické síly a dokážou odvrátit špatné energie.

3. Uplatnění v medicíně

Kromě svého estetického hodnoty, jsou ayam cemani používány i v tradiční indonéské medicíně. Některá místa věří, že jejich maso a vejce mají léčivé vlastnosti a jsou používány k ošetření různých onemocnění.

4. Vitamínová bomba

Ayam cemani produkují vejce bohatá na živiny, vitaminy a minerály. Tyto vejce obsahují více bílkovin a méně tuku než průměrné vejce od jiných druhů kura domácího.

5. Odolnost proti nemocem

Toto plemeno má také širokou odolnost proti různým nemocem, což znamená, že jsou méně náchylní na choroby v porovnání s jinými plemeny. Tato fakt je velmi atraktivní pro chovatele ptáků, kteří hledají pevné a zdravé zvířata pro svou farmu.

Závěr - Ayam Cemani: Fascinující kura domácí s temnou historií

Publikováno: 16. 04. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Lenka Novotná

Tagy: ayam cemani | kura domácí