Věrný strážce s elegantním kabátem: Představujeme plemeno Doberman v magazínu Zvířata

Doberman

Doberman je plemeno psa, které se vyznačuje svou elegantní a krásnou černou nebo hnědou srstí. Tento pes byl vyšlechtěn na začátku 19. století v Německu jako lovecký a obranný pes. Dnes patří mezi nejoblíbenější plemena psů po celém světě díky své inteligenci, loajálnosti a ochranářské povaze. V tomto článku se dozvíte více o historii, charakteristikách a potřebách tohoto úžasného psa.

1 Představení článku

V tomto článku se zaměříme na jedno z nejoblíbenějších plemen psů, a to Dobermana. Toto plemeno je pro svou černou nebo hnědou srst a charakteristické elegantní tělo dobře známo po celém světě. V našem článku se budeme věnovat historii tohoto plemena, jeho fyzickým vlastnostem a zvláštnostem, ale také povaze a chování Dobermana jakožto domácího mazlíčka.

2 Význam plemene doberman

Plemeno doberman je známé nejen svou vzhledovou charakteristikou, ale také svým významem ve společnosti. Existuje mnoho důvodů, proč se lidé rozhodují adoptovat si toto plemeno psa. Jedním z hlavních důvodů je jejich vynikající schopnost jako strážných psů. Dobermani jsou inteligentní a odvážní psi, kteří dokážou chránit své majitele a majetek před riziky a nebezpečím. To z nich činí velmi cenného partnera pro ochranu domova i firemní objektů. Druhým významným aspektem plemene doberman je jeho schopnost být oddaným a loajálním společníkem. Dobermani se dobře snesou s dětmi a rodinami, pokud jsou správně socializovaní od raného věku. Díky své vysoké úrovni energie jsou skvělými společníky pro aktivní majitele, kteří hledají psa na sportování nebo dlouhé procházky venku. Celkově doberman nabízí mnoho provedení pro různé potřeby majitelů a ukazuje se jako jedno z nejvšestrannějších plemen psů.

Historie

Historie Dobermana sahá až do Německa v 19. století, kdy byl vyšlechtěn jako pracovní pes pro ochranu peněz a cenností. Jeho zakladatelem byl Karl Friedrich Louis Dobermann, který tento pes pojmenoval po sobě. Ovšem práce jako hlídač na úřadu nestačila a doberman byl dále šlechtěn pro vojenské účely, kde se osvědčil jako vynikající strážce, záchranářský pes a doprovodný pes policejních jednotek. Dnes je doberman oblíbeným plemenem psa mezi majiteli domácích mazlíčků díky své chytrosti, učenlivosti a oddanosti svému pánovi.

1 Původ plemene

Plemeno doberman je původem z Německa a bylo vyšlechtěno na konci 19. století jako lovecký pes. Jeho tvůrci, Ludwig Dobermann a Karl Friedrich Louis Dobermann, chtěli vytvořit psa, který by byl nejenom dobrým loveckým pomocníkem, ale také chránil svého pána. Dobermani jsou cenní pro své schopnosti jako hlídači a obránci člověka. Jejich eleganci a inteligenci si velmi rychle oblíbili lidé po celém světě.

2 Vývoj a šlechtění

Vývoj a šlechtění dobermana je poměrně zajímavé téma, které se v posledních desetiletích stalo předmětem důkladného zkoumání odborníků na chov psů. Toto plemeno bylo poprvé vyšlechtěno na konci 19. století v Německu, když místní daňoví úředníci potřebovali spolehlivého a odvážného psa k ochraně svých osob a majetku. Původní kmeny dobermanů se sestávaly z několika již existujících plemen, hlavně z pinča, rotvajlera a teriéra.

Postupným šlechtěním se podařilo dosáhnout ideální kombinace charakterových vlastností i fyzických parametrů, jako jsou například síla, obratnost, rychlost a inteligence. Doberman se stal velmi populárním plemenem po celém světě a je využíván nejen jako obranný pes, ale také jako průvodce pro nevidomé nebo asistenční pes pro osoby s omezenou pohyblivostí.

I přes tuto popularitu si ale doberman nadále udržuje své specifické charakteristické rysy. Jeho černá nebo hnědá srst, atletická postava a zvýšená míra agresivity, umožňují dobermanovi být úspěšným ochráncem svého teritoria a rodiny.

Vzhled a charakteristika

Dobermani jsou plemeno psů, které se vyznačuje krátkou, lesklou a přiléhavou srstí. Toto plemeno má typické zbarvení srsti - černou nebo hnědou. Doberman je také charakteristický svou elegantní postavou a silnými svaly. Co se týče povahy, dobermani jsou obecně aktivní, velmi inteligentní a oddaní své rodině. Jsou vynikajícími ochránci a strážci, ale také jsou to skvělí společníci ve společnosti lidí a dětí. Dobermani jsou energičtí psi, kteří potřebují dostatek pohybu a aktivit aby byli šťastní a zdraví.

1 Fyzické vlastnosti

Dobermani jsou velmi zvláštní plemeno psa, které může být snadno rozpoznáno svými fyzickými vlastnostmi. Doberman můžete poznat podle jeho černé nebo hnědé srsti, která je krátká a lesklá. Tyto psy mají také silnou a štíhlou postavu s dlouhýma nohama a krkem. Jejich hlava je úzká se stopami na obou stranách a velkýma ušima stojícíma vzpřímeně. Dobermani se vyznačují také svým silným zubním aparátem, díky čemuž jsou ideálním plemenem pro ochranu domu nebo rodiny.

2 Srst a barvy

Doberman je plemeno psa, které se vyznačuje krátkou a lesklou srstí. Toto plemeno nese zpravidla dvě základní barvy - černou nebo hnědou. Srst je na těle psa vyrovnaná a dokonale lesklá. Dobermani mají také charakteristické žluté skvrny nad očima a na hrudi, což dodává jejich vzhledu jedinečnost. Přestože jsou tyto dva typy srsti nejčastější, mohou se objevovat i další odstíny, jako například modrá nebo fialová. Celkově lze říci, že dobermani jsou krásní psi s hlubokými barvami srsti, kteří si zaslouží pozornost svých majitelů i veřejnosti obecně.

3 Charakterové vlastnosti

Charakter dobermana je většinou velmi stabilní a klidný, ale zároveň se jedná o velmi energického psa se silnou osobností. Dobermani jsou také neobvykle inteligentní, což umožňuje snadno se učit a trénovat. Jsou věrní a ochranitelské plemeno, což je důvod, proč často slouží jako psi-pohlaváři nebo strážci majetku. Díky své síle a věrnosti jsou dobermani vynikajícím společníkem pro rodiny s dospělými dětmi, kteří jsou schopni zabavit se a pečovat o ně i na vyšší úrovni.

Translation:

The character of the Doberman is usually very stable and calm, but at the same time it is a very energetic dog with a strong personality. Dobermans are also unusually intelligent, which makes it easy to learn and train. They are loyal and protective breed, which is why they often serve as watchdogs or property guardians. Due to their strength and loyalty, Dobermans are an excellent companion for families with adult children who are able to care for them on a higher level.

Péče a výcvik

Péče a výcvik jsou důležité pro každé plemeno psa, a to i pro Dobermany. Tito psi mají velmi aktivní povahu a potřebují dostatek pohybu a stimulace. Je tedy nezbytné pravidelně cvičit s Dobermanem, aby se udržel ve fyzické a psychické kondici.

Je také důležité správně pečovat o srst Dobermana. Srst může být černá nebo hnědá, ale bez ohledu na barvu je nutné ji pravidelně kartáčovat, aby zůstala lesklá a zdravá. Doberman je také náchylný k některým zdravotním problémům, jako jsou například problémy s páteří nebo srdeční choroby. Proto je nutné jej pravidelně kontrolovat veterinárním lékařem.

Vynaložením času a úsilí na péči a výcviku budete s Dobermanem mít skvělého společníka plného energie, inteligence a oddanosti svému páníčkovi.

1 Výživa a zdraví

Výživa a zdraví jsou pro psa Dobermana klíčové faktory pro udržení jeho dobré kondice a životního stylu. Dobrá kvalita stravy je základem pro správný růst a vývoj psa Dobermana, ale také pro prevenci výskytu zdravotních problémů, jako jsou například nadváha či onemocnění srdce. Je důležité podávat mu kvalitní krmivo, které mu poskytne dostatek nutričních látek, vitaminů a minerálů. Při krmení psa Dobermana je potřeba brát v úvahu i jeho fyzickou aktivitu – pokud má pes velké pohybové aktivity, potřebuje více energie a tedy i více stravy. To všechno přispívá ke zdraví a celkové kondici psa Dobermana, což je nezbytné pro jeho spokojený život u svých majitelů.

2 Denní potřeby

Když si pořizujete Dobermana, musíte být připraveni na to, že se jedná o plemeno s vysokou úrovní aktivity a potřebou pohybu. Dva denní procházky jsou minimálním množstvím fyzické aktivity, kterou musíte svému Dobermanovi nabídnout. Tyto procházky by měly být dostatečně dlouhé a intenzivní, aby naplnily jeho potřebu pohybu a pomohly mu udržet si dobrou kondici. Kromě fyzické aktivity má Doberman také vysokou mentální kapacitu, což znamená, že je důležité mu poskytnout dostatek duševní stimulace, jako jsou hry s ním a trénink poslušnosti. Zajistit svému Dobermanovi dostatek denních potřeb je klíčovým krokem k tomu, aby byl zdravý a spokojený pes.

3 Výcvik a socializace

Výcvik a socializace jsou velmi důležité pro psy, včetně plemene Doberman. Tito psi jsou inteligentní a energičtí, takže je nutné poskytnout jim dostatek fyzického a duševního stimulu. Správný výcvik pomáhá vytvořit silnou vazbu mezi psem a majitelem, zlepšuje jejich chování a přináší spoustu radosti z tréninku. Socializace je také důležitá pro Dobermany, stejně jako pro jakéhokoli jiného psa. To jim umožňuje interagovat s ostatními psy i lidmi bez úzkosti nebo agresivních reakcí. Dobrou socializací můžeme také zabránit nežádoucím chování jako například kousání nebo roztrhání nábytku. Konečně, pamatujte na to, že výcvik a socializace jsou procesy, které by měly být kontinuální a pozitivní. Pokud se zaměříte na tyto aspekty, budete mít spokojeného Dobermana jako vášho loajálního společníka po celý život.

Použití a zaměření

Dobermani jsou plemeno psů, které se vyznačuje nejen svou černou nebo hnědou srstí, ale také inteligencí a všestranností. Tito psi jsou využíváni jako hlídací psi, ale také jako společníci a pracovní psi. Díky svým schopnostem jsou často používáni jako záchranáři či při policejních akcích. Doberman je velice aktivní pes, proto se hodí pro majitele, kteří mu mohou poskytnout dostatek pohybu a stimulace. Pokud je pes dobře vychovaný a socializovaný od štěněte, může být velmi loajálním a ochranným společníkem pro celou rodinu.

1 Původní využití

Dobermani jsou plemeno psa, které bylo vyšlechtěno v Německu v 19. století. Původně byli chováni jako psi pracovního typu pro ochranu osob a majetku. Jejich vynikající fyzické schopnosti a inteligence je činily ideálními pro tyto účely. Dnes jsou dobermanové stále velmi oblíbení jako strážní i společenští psi, kteří se snaží své majitele chránit a být jim oddanými přáteli.

2 Současné využití

Dobermani jsou v současné době velmi populární právě díky svým vynikajícím schopnostem jako hlídací psi a ochránci majetku. Díky jejich inteligenci, snadnému trénování a statečnosti se doberman stal oblíbeným plemenem u vojenských jednotek, ale také u policií a hasičů po celém světě. Dobermani se využívají i při agility a sportovních soutěžích, kde excelují díky své rychlosti a obratnosti. Navíc jsou to také skvělí společníci pro rodiny, kteří ocení jejich loajalitu a temperament.

Popularita a povědomí veřejnosti

Popularita a povědomí veřejnosti jsou významné faktory ovlivňující poptávku po různých plemenech psů. Plemeno Doberman je uznávané pro svou inteligenci, statečnost a ochranářské schopnosti. Veřejnost si zvykla vnímat Dobermany jako silné a neúplatné psy, kteří jsou ideálním společníkem pro aktivní jedince či rodiny s dětmi. Díky svému vzhledu, který ctí vysoké nároky na eleganci a mohutnost, se Dobermani stali mezi chovateli populárním plemenem. Nicméně, tato popularita také přináší nebezpečí špatného zacházení se psy tohoto druhu, jelikož lidé často podceňují jejich temperament a potřeby osobního prostoru. Je tedy nutné chovatelské práce podrobně sledovat poměry týkající se dobrech o psa i jeho nutričních potřeb po celou dobu života zvířete.

1 Oblíbenost plemene

Doberman patří mezi nejpopulárnější plemena psů po celém světě. Jeho elegance a přirozená ochrannost jej dělají oblíbeným jak u majitelů, tak i u profesionálů, jako jsou policisté a vojenští pracovníci. Toto plemeno má vynikající smysl pro orientaci, což ho činí schopným sledovat stopy a vést lidi k určitému cíli. Navzdory své pověsti zlých psů je doberman skutečně milujícím společníkem, který si vytváří silné pouto s lidmi, kteří se o něj starají.

2 Výskyt v médiích a popkultuře

Doberman je plemeno psa, které se v posledních desetiletích občas objevuje v médiích a popkultuře. Často se můžeme setkat s dobermany ve filmech či seriálech jako strážci majetku bohatých rodin nebo jako kynologické jednotky policie při pátrání po zločincích. Například doberman Rex byl velmi populární televizní postava v 90. letech.

V hudbě se dobermani objevují například ve skladbách rapperů DMX a Tupac Shakura. Doberman také sloužil jako inspirace pro motivačního řečníka Lesa Brownse, který rád používá přirovnání k chování tohoto psa.

Lze tedy říci, že dobermany jsou ikonickým symbolem síly a ochrany, což z nich dělá oblíbenou volbu tvůrců mediálního obsahu.

V závěru můžeme říci, že Dobermani jsou velmi elegantní a inteligentní psi, kteří se hodí jak pro chovatele psů tak i pro rodiny s dětmi. S jejich přirozenou ochranitelskou povahou a oddaností svému majiteli se stávají skvělými strážci, ale také milujícími společníky. Pokud hledáte psa s vynikajícím charakterem a širokým spektrem využití, rozhodně byste měli uvažovat o Dobermanovi jako o možné volbě.

1 Shrnutí důležitých faktů o plemeni doberman

Doberman je plemeno psa, které pochází z Německa a je známé svou černou nebo hnědou srstí. Tito psi jsou velmi inteligentní, učenliví a mají vynikající paměť. Jsou také velice brání svému majiteli a rodině, což z nich činí dobrou volbu pro strážce domu a majetku. Dobermani jsou také obvykle velmi aktivními psy vyžadující pravidelný trénink a cvičení, aby zůstali šťastní a zdraví.

2 Doporučení pro zájemce o toto plemeno

Pokud máte zájem o dobermana jako domácího mazlíčka, ráda bych vám poskytla několik doporučení. Za prvé, je důležité si uvědomit, že doberman není vhodný pro každého majitele. Tito psi jsou extrémně inteligentní a energičtí a potřebují hodně pozornosti a cvičení, aby se cítili šťastní. Proto je nutné být schopen jim věnovat dostatek času a energie na jejich péči.

Za druhé, při hledání štěňátka je důležité najít renomovaného chovatele s dobrou pověstí. Je to důležité nejen kvůli zdravotním problémům spojeným s určitými liniemi chovu, ale také kvůli temperamentu psů. Kvalitní chovatel by měl být schopen poskytnout informace o rodokmenu štěňátka a také návody na péči a výchovu.

Pokud budete dodržovat tyto doporučení, budete mít skvělého společníka v podobě dobermana.

Publikováno: 01. 09. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Anežka Kozáková

Tagy: doberman | plemeno psa s černou nebo hnědou srstí