Tajemný a mohutný tibetský mastif - král mezi psy

Tibetský Mastif

Původ a historie tibetského mastifa

Tibetský mastif je jedna z nejstarších plemen psů na světě a vychází ze starověkých loveckých psů, kteří žili v oblasti Himálají. Jeho přesný původ není zcela jasný, nicméně se předpokládá, že tito psi byli domestikováni již před 5000 lety.

V průběhu staletí byli tibetští mastifové používáni jako hlídači klášterů a stád, důležitou roli hráli také během válek mezi Tibetem a Čínou. Ti nejlepší jedinci byli často darování bohatým rodinám nebo vladařům jako vzácné dary.

V 19. století se začali tibetští mastifové dostávat do Evropy, kde se stali velmi populárními hmyzáky a statusovými symboly mezi šlechtou a bohatstvím. Dnes jsou tito psi oblíbení po celém světě jako společníci i strážci.

Tibetský mastif je známý svoji impozantní postavou a silným charakterem. Zvláštností tohoto plemene je také jeho schopnost reagovat na podněty nezávisle na svém majiteli – toto chování je spojeno s jejich historickou rolí jako hlídačů klášterů a zdvořilostního chování v rámci jejich kultury.

Fyzický popis a charakteristika plemene

Fyzický popis a charakteristika plemene tibetský mastif jsou výjimečné svou mohutností a silou. Tito psi mají silný a masivní kostru, širokou hrudní kost a velkou hlavu se svalnatými čelistmi. Jejich hustá srst chrání před drsným podnebím a může být různých barev, od černé po krémovou.

Tibetští mastifi jsou známí svou ochranitelskou povahou a oddaností svému pánu. Jsou to však také klidní a nezávislí psi s pozoruhodně klidným temperamentem. Ačkoliv jsou schopni si udržovat velikost a sílu, jsou vnímaví k lidskému vedení a je možné je dobře vychovat.

Každý majitel tibetského mastifa by měl být připraven na to, že potřebují dostatečně velké prostředí pro pohyb. Tito psi také vyžadují důslednou socializaci již od raného věku, aby si zvykli na společnost dalších lidí i zvířat. Pokud však máte prostor a čas na péči o toto impozantní plemeno, pak je tibetský mastif skvělým společníkem pro každého nadšence psů.

Výcvik a výchova tibetského mastifa

Tibetský mastif je plemeno psa, které se řadí mezi největší a nejtěžší psy na světě. Tito mohutní a silní psi pocházejí z Himálajského pohoří, kde byli využíváni jako hlídací a obranní psi.

Výcvik a výchova tibetského mastifa jsou klíčové pro to, aby se z nich stali dobře fungující členové rodinného společenství. Je důležité začít trénovat a socializovat tibetského mastifa již v raném věku. Dobré zacházení s nimi je nutností, jelikož jsou to velmi inteligentní, ale také citlivá a přemýšlivá plemena, která si váží autority svých majitelů.

V průběhu výcviku je důležité klást důraz na poslušnost, spolehlivost a přátelství tibetského mastifa. Pravidelný trénink pomůže udržet krok s jejich silnou osobností. Výchova pak zahrnuje sociální interakce s jinými psy a lidmi.

Pokud chcete vychovat šťastného a zdravého tibetského mastifa, musíte být soustavnější ve svém přístupu k jejich tréninku i péči o ně. Je to velkolepé plemeno psa, kterému byste měli dát možnost žít život plný bezpečnosti a lásky!

Zdravotní problémy a péče o tibetského mastifa

Tibetský mastif je impozantní a majestátní pes, který se může pyšnit velmi silnou konstitucí. Nicméně, stejně jako u jiných psů, i tito obři mohou potkat zdravotní problémy.

Mezi nejčastější problémy patří dysplazie kyčelního kloubu a lokte, rakovina kůže, glaukom či drobné poranění způsobené aktivitami v terénu. Je proto důležité pravidelně kontrolovat zdravotní stav svého tibetského mastifa a zajistit mu dostatečnou péči.

Kromě pravidelných veterinárních prohlídek by měl být pes pravidelně očkován a odčerven. Je také vhodné krmit ho kvalitní stravou s dostatkem živin a vitamínů. Dávejte pozor na nadváhu, která může přispět k problémům s klouby.

Pokud máte podezření na jakékoli zdravotní problémy u vašeho tibetského mastifa, neváhejte zajít k veterináři co nejdříve. Správnou péčí můžete předejít vážným zdravotním komplikacím a vaše milované zvíře si tak užije delší a šťastnější život.

Využití tibetského mastifa v současné době

Tibetský mastif se řadí mezi jednu z nejstarších psích plemen na světě. V minulosti byl využíván jako strážný pes, hlídající cesty a osady obyvatel Tibetu. Dnes je tento majestátní pes stále oblíbený ve východní Asii, kde se s ním setkáte především v roli společníka či strážce domova. V západních zemích je zase tibetský mastif často využíván jako psí terapeut pro děti i dospělé se specifickými potřebami. Díky své klidné povaze a vynikajícím ochranným instinktům se tedy tito psi stávají skvělými společníky a pomocníky pro lidstvo.

Zajímavosti o tibetském mastifovi

Zajímavosti o tibetském mastifovi:

Tibetský mastif, považovaný za jednu z nejstarších psích ras na světě, se vyskytuje především v oblasti Himálaje. Tito impozantní psi mají silnou konstituci a dokážou snést i kruté klimatické podmínky. Kromě svých strážních vlastností jsou tibetští mastifové také vynikající společníci pro lidi, kteří ocení jejich klidnou a vyrovnanou povahu. Někteří tito psi mohou vážit až 80 kilogramů a být více než metr vysocí! Mezi zajímavosti o tibetském mastifovi patří také fakt, že jde o velmi odolné psy s dlouhou srstí, která jim umožňuje přežít i v extrémních podmínkách.

Proč si pořídit tibetského mastifa?

Tibetský mastif je nejen impozantním psem, ale také mnohdy vyniká svou osobitostí a nezávislostí. Pokud hledáte společníka, který bude bdít nad vaším majetkem i rodinou, tibetský mastif je tím pravým. Navíc se jedná o psa s velkou historií a kulturním významem, což může být pro mnohé majitele dalším lákadlem k jeho pořízení. Kromě toho je tibetský mastif vytrvalý a odolný pes, který snese i extrémní podmínky. S ním budete mít skutečně nezlomného druha na dlouhé roky.

Publikováno: 26. 03. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: tibetský mastif | psi