Švýcarský ovčák: Příběh neohroženého a věrného společníka

Švýcarský Ovcak

Úvod do švýcarského ovčáka

Švýcarský ovčák patří mezi středně velké plemeno psa a je znám pro svou inteligenci, oddanost a energii. Jeho původ sahá až do 19. století, kdy byl vyšlechtěn jako pracovní pes pro pastvu ovcí v horských oblastech Švýcarska. Dnes se švýcarský ovčák často využívá jako služební pes u policejních a záchranářských jednotek, ale i jako společník v rodinách s aktivním životním stylem. Pokud uvažujete o pořízení tohoto skvělého psa, přečtěte si náš úvod do švýcarského ovčáka a dozvíte se více o jeho historii, chování a potřebách.

Historie plemene

Historie plemene "Švýcarský ovčák"

Švýcarský ovčák je až sto let staré plemeno psa, které vzniklo spojením několika již existujících ovčáckých plemen. Jeho vývoj začal na konci 19. století v Německu, kdy bylo cílem zlepšit schopnost hlídání stád ovcí a zlepšit vlastnosti pro práci u policie.

Zakladateli tohoto plemene byli chovatelé Arthur Meyer a J.F. von Stephanitz, kteří důsledně sledovali kvalitu potomstva a postupně pečlivě křížili jednotlivé ovčáky. Kromě tradičního hnědého plachu se tak postupně objevily další barevné varianty, jako jsou bílá a černá.

Dnes je švýcarský ovčák vnímán jako skvělý společník do rodiny a nebojácný hlídač domova. Je velmi inteligentní, snadno se učí a má silnou ochranitelskou povahu. Díky svému vytrvalému charakteru a energii je také velmi oblíben mezi sportovci.

Celkově lze říci, že švýcarský ovčák je vynikajícím příkladem spolehlivosti, výdrže, inteligence a ochranitelských instinktů.

Fyzické charakteristiky

Fyzické charakteristiky švýcarského ovčáka

Švýcarský ovčák je velké, silné plemeno psa s robustním a kompaktním tělem. Má typickou "medvědí" hlavu s klenutým lebkou a silnou čelistí. Jeho oči jsou tmavé a mandlovité a vypadají jako dva měsíce nadobro zavřené.

Hrubá srst švýcarského ovčáka má délku přibližně 5 cm, je hustá a pevná. Nejtypičtější barvou srsti je tradičně černohnědá s bílou nebo stříbrnou nátiskou na hruď, nohy a špičku ocasu. Existují však i další barevné varianty, jako například modrý merle nebo bílá.

Toto plemeno má poměrně krátký ocas, který dosahuje maximálně do poloviny stehen. Švýcarský ovčák může mít v kohoutku výšku od 65 do 72 cm a vážit mezi 30-45 kg.

Důležité je zmínit, že švýcarský ovčák patří mezi plemena se sklony ke geneticky podmíněným onemocněním páteře (např. dysplazii kyčelních kloubů). Proto je důležité dbát na jeho správnou výživu a pravidelné veterinární prohlídky.

Chování a temperament

Chování a temperament švýcarského ovčáka jsou vynikající, což z něj dělá ideálního společníka pro aktivní rodiny i jednotlivce. Tito psi jsou velmi oddaní svým majitelům a mají zvláštní instinkt k ochraně svého teritoria. Navzdory svému ochrannému instinktu jsou však velmi přátelští ke svému okolí, což je jedna z jejich nejpřitažlivějších vlastností. Díky jeho vytrvalosti a inteligenci se švýcarský ovčák snadno učí nové triky a úkoly, což ho dělá skvělým pracovním psem a psím sportovcem.

Výcvik a využití

Výcvik a využití švýcarského ovčáka

Švýcarský ovčák je inteligentní, pracovitý a velmi oddaný pes. Toto plemeno je vhodné pro různé aktivity, jako jsou pastevectví, záchranářské práce nebo sportovní disciplíny.

Při výcviku švýcarského ovčáka je důležité klást důraz na jeho zdravou sebedůvěru a schopnost učit se nové věci. Taktika potvrzování pozitivního chování pomocí odměn a ignorace negativního chování bude mít úspěch při tréninku tohoto aktivního psa.

Švýcarský ovčák má také dobrou povahu pro spolupraci s člověkem a často slouží jako průvodce pro osoby s omezenou schopností vidět nebo slyšet.

Ať už plní jakoukoliv roli, švýcarský ovčák je úžasným psem se silnou pracovní etikou a nesmírnou oddaností svému majiteli.

Zdravotní problémy a péče o švýcarského ovčáka

Zdravotní problémy a péče o švýcarského ovčáka

Jako majitel švýcarského ovčáka musíte být připraveni na několik zdravotních problémů, které jsou s touto rasou spojeny. Patří mezi ně především dysplazie kyčelního kloubu a loketní dysplazie, což jsou onemocnění kloubů, kterých se u tohoto plemene vyskytuje více než u jiných psů.

Je důležité pečlivě vybírat chovatele a kupovat štěně pouze od registrovaných a prověřených chovatelských stanic. Pravidelná prohlížení u veterináře jsou důležitá jak pro prevenci, tak pro včasnou diagnostiku těchto onemocnění.

Kromě toho je nutné dbát na správnou výživu, pohyb a hygienu vašeho švýcarského ovčáka. Tito psi potřebují dostatek pohybu a aktivit, aby byli fyzicky i psychicky vyrovnaní. Je vhodné je pravidelně cvičit a trénovat.

Při péči o srst je důležité pravidelné kartáčování a koupání podle potřeby. Švýcarský ovčák může být náchylný k alergiím na potraviny, takže je třeba sledovat, co mu dáváte k jídlu.

Celkově je švýcarský ovčák skvělým psem, ale vyžaduje pečlivou péči a pozornost ze strany majitelů. S pravidelnou péčí a správnou výchovou se z něj stane skvělý společník pro celou rodinu.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele švýcarského ovčáka

Po prozkoumání tohoto plemene a získání mnoha užitečných informací jsme si jistí, že švýcarský ovčák je nádherný, inteligentní a oddaný pes. Pokud se rozhodnete stát majitelem tohoto úžasného psa, budete mít před sebou spoustu radostí, ale i výzev.

Je důležité si uvědomit, že švýcarský ovčák je velmi aktivní a potřebuje hodně fyzického i duševního stimulu. Proto byste měli být připraveni na pravidelné procházky, hry a cvičení poslušnosti. Rovněž je důležité dbát na to, aby váš pes měl dostatek kvalitního jídla a pití, odpočinku a péče o srst.

Vzhledem k tomu, že švýcarský ovčák je velmi chytrý pes s vysokou úrovní energie, doporučujeme trpělivost a pevné vedení při výcviku. Vzhledem k jejich sklonu ke strážení domova a rodiny bychom také doporučili trénink socializace od raného věku.

Celkově lze říci, že švýcarský ovčák je ideálním společníkem pro aktivní jedince nebo rodiny, kteří se chtějí zasadit o dobrou kondici a vynikající přátele. Pokud budete dodržovat doporučení pro péči o toto plemeno, určitě získáte skvělého a věrného přítele na celý život.

Publikováno: 26. 05. 2023

Kategorie: zvířata