Sfinga - tajemná a neobvyklá kočka, která vás okouzlí svou nahotou

Sphynx

Úvod do Sphynxů

Sphynxové jsou jedním z nejzajímavějších druhů koček na světě. Tito neobyčejní tvorové jsou známí svojí nahotou, inteligencí a nezávislostí. Pokud jste fanoušky koček, určitě si musíte vyzkoušet život s tímto fascinujícím druhem. V tomto úvodu do Sphynxů najdete všechny důležité informace o jejich původu, chování a péči, abyste se mohli stát skvělými majiteli této jedinečné kočky.

Historie vzniku Sphynxů

Historie vzniku Sphynxů

Sphynx je zvláštní druh kočky, který se vyznačuje chybějící srstí a hladkou kůží. Tento neobvyklý vzhled byl způsoben genetickou mutací, která se poprvé objevila v Kanadě v roce 1966.

První Sphynxové se chovali s cílem reprodukovat tuto nezvyklou rasu a na konci sedmdesátých let byla založena Mezinárodní federace pro chov Sphynxů. V té době bylo velmi obtížné zajistit dostatečný počet jedinců vhodných křížení a tak to trvalo více než deset let než byla tato kočka uznána jako samostatná rasa.

Dnes jsou Sphynxové oblíbeni po celém světě díky svému jedinečnému vzhledu i temperamentu. Jsou to přátelští a mazliví společníci, kteří rádi pobývají s lidmi. A jak rychle roste jejich popularita, roste i počet chovatelů, kteří se snaží o další zdokonalení této fascinující kočky.

Fyzický popis Sphynxů

Fyzický popis Sphynxů

Sphynx, druh kočky původem z Kanady, je znám svou neobvyklou bezsrstostí. Mimo toho existují i další charakteristiky, které jsou typické pro tento druh.

Sphynxové mají hladkou a mohutnou kostru a jsou středně velcí. Jsou silní a vytrvalí, s poměrně širokými bedry a nápadně dlouhým ocasem. Hlava je kulatá, s očima umístěnýma daleko od sebe. Uši jsou velké a trochu vidlicovitě tvarované. Kůže na uších bývá často jemná a mírně zvrásněná.

Co se týče barvy kůže u sphynxů, ta může být různorodá - od růžové po tmavě šedivou (nazývanou "modrou"). Nohy jsou silné a dobře svalnaté. Tlapky jsou kulaté, se středně dlouhými drápy.

Ačkoliv jsou sphynxové bezsrstí, jejich kůže není úplně holá - má krátké jemné chloupky podobné sametovému povrchu. Obecně platí, že když má sphynx tmavší barvu kůže, vypadá více hladce a bezsrstě. Krémové a bledší sphynxové na druhou stranu mohou být náchylní k jemnému ochlupení na končetinách, uších a ocasu.

Celkově vzato, vzhledem ke své bezsrstosti je sphynx nezaměnitelným druhem kočky s mnoha zajímavými fyzickými charakteristikami.

Charakter Sphynxů

Charakter Sphynxů

Sphynxové jsou extrémně inteligentní kočky a milují interakci s lidmi. Jsou velmi oddaní svým majitelům a často se snaží být v jejich blízkosti, čímž projevují své láskyplné povahy.

Zvláštností sphynxů je také jejich roztomilá poddajnost a touha po něžnosti. Rády si lehnou na klín svého majitele nebo se mu přitisknou k noze a nechají se hladit.

Navzdory tomu jsou sphynxové také velmi hraví a plni energie, což znamená, že potřebují dostatek prostoru pro rozlet. Milují si hrát s různými hračkami a zajímavými předměty, ale také si rádi hrají s ostatními kočkami.

Celkově lze říci, že charakter sphynxů je fascinujícím mixem něhy, oddanosti, hravosti a inteligence.

Péče o Sphynxy

Péče o Sphynxy: Jak se starat o tento jedinečný druh kočky

Sphynxové jsou bezsrstí tvorové, kteří potřebují zvláštní péči a pozornost. Protože nemají srst, mohou být náchylnější k určitým zdravotním problémům a potřebují specifickou stravu a péči o kůži. V tomto článku se dozvíte všechno, co potřebujete vědět o správné péči o vaše Sphynxy - od výběru vhodného krmiva až po správné hygienické procedury.

Koupání

Koupání sphynx koček je nezbytnou součástí jejich péče o hygienu a zdraví. Naučte se správně koupat svého miláčka a užijte si společný čas ve vaně!

Uši a drápky

Uši a drápky jsou charakteristické rysy Sphynxů - koček bezsrstých. I když nemají klasickou kočičí srst, mají velmi citlivé uši, kterými zachytí nejmenší zvuky. Jejich drápky jsou pak silné a ostré, což jim umožňuje skvěle se šplhat po různých předmětech a hrají důležitou roli při lovu kořisti.

Krmivo

Krmivo pro kočky sphynx: Vyberte to nejlepší pro vášeho naháče!

Zdravotní problémy Sphynxů

Zdravotní problémy Sphynxů jsou důležité, aby majitelé této specifické kočky byli informováni o rizicích a mohli jim předcházet. Sphynxové jsou náchylní ke kůžním infekcím, alergiím a problémům s trávením. Je rovněž důležité monitorovat jejich tělesnou teplotu a preventivně dbát na péči o zuby. Při výskytu jakýchkoli známek zdravotních potíží je vhodné vyhledat veterinárního lékaře s zkušenostmi s touto rasou.

Sphynxové jako domácí mazlíčci

Sphynxové jsou unikátní druh koček, který se vyznačuje chybějící srstí a zvláštním temperamentem. Ačkoliv se mnoho lidí u této rasy nezastaví kvůli svému vzhledu, stávají se sphynxové čím dál populárnějšími jako domácí mazlíčci. Jejich inteligence, oddanost a hravost je oceňována miliony majitelů po celém světě. Pokud hledáte kočku, která je jiná než ostatní a bude vás bavit, neváhejte zvolit sphynxe jako vašeho nového společníka.

Sphynxové v chovu

Sphynxové v chovu jsou velmi zajímavý druh kočky. Tito bezsrstí tvorové jsou velmi aktivní a hraví, a vyznačují se inteligencí a nezávislým charakterem. Pokud uvažujete o tom, že byste si pořídili sphynxe, měli byste mít na paměti jejich specifické nároky na péči, které s sebou jejich bezsrstost přináší. Nicméně, pokud jste připraveni poskytnout jim potřebnou péči a pozornost, může se z nich stát skvělý společník pro celou rodinu.

Závěr a zdroje

Závěr a zdroje

V závěru bychom rádi shrnuli, že sphynx je jedinečný druh kočky s nezaměnitelným vzhledem a charakterem. Je to inteligentní, hravé a přátelské zvíře, které si velmi rychle získá vaši náklonnost.

Pokud máte zájem o péči o sphynxe, doporučujeme se obrátit na kvalifikovaného veterináře s dlouholetou praxí v této oblasti. Důležité je také zajistit kvalitní stravu pro vašeho mazlíčka a pravidelně mu poskytovat potřebnou péči.

Zdroje informací o sphynxech jsme čerpali především ze specializovaných knih a webů zabývajících se chovem těchto koček. David Alderton: Sphynx – The Complete Guide to the Naked Cat. I-5 Press (2014). Sphinx Cat Breeds - The Spruce Pets [online]. [cit. 2021-06-10]. Dostupné z: https://www.thesprucepets.com/sphynx-cats-4687299

Publikováno: 22. 07. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Lenka Novotná

Tagy: sphynx | druh kočky