Šeltie - Přírodní krása plná lásky a inteligence

Šeltie

Šeltie je plemeno psa pocházející z Skotska, které je velmi oblíbené pro svůj inteligentní a přátelský charakter. Vzhledem k tomu, že jsou to ovčáci, mají vrozené sklony k hlídání stád a mají také skvělý lukostřelecký instinkt. Tito psi jsou často využíváni jako asistenční psi pro osoby se zdravotním postižením nebo jako terapeutičtí psi v nemocnicích. Pokud hledáte spolehlivého a loajálního společníka na dlouhou dobu, šeltie by pro vás mohlo být ideální plemeno.

Historie šeltií

Historie šeltií sahá až do 18. století, kdy byli prvně chováni ve Skotsku. Tito psi původně sloužili jako pastýři pro ovce a dobytčí zvířata, proto je někdy nazýváni Skotským ovčákem. Postupem času se ale stali populárními i jako společníci pro rodiny díky svému klidnému a přátelskému charakteru.

V roce 1909 byl šeltie oficiálně uznán jako samostatná plemenná skupina. Během druhé světové války bylo mnoho šeltií použito ve vojenských službách pro hledání raněných vojáků a vysílače.

Dnes jsou šeltie oblíbeným plemenem po celém světě a jsou často viditelní na soutěžích obedience, agility a dalších sportovních akcích pro psy.

Fyzický popis šeltií

Šeltie jsou středně velcí psi s ostrými, inteligentními výrazy a pohybující se plynule a elegantně. Mají dvojitou srst, která se skládá z hrubé ochranné vrchní vrstvy a měkké podsady. Tento kabát je obvykle modro-merle, černý nebo zlatohnědý s bílými nebo hnědými odznaky na hrudníku a končetinách. Jejich hlava je štíhlá, lehce zaoblená s přívětivým výrazem očí, které jsou tmavě hnědé nebo nazelenalé. Šeltie mají rovné nohy s dlouhým pejskem a silnýma zadníma nohama umožňující jim pružné skoky a rychlý běh. Celkově jsou šeltie fyzicky vyvážení psi, kteří disponují elegantním vzhledem a nadprůměrnou pohyblivostí.

Charakteristické vlastnosti šeltií

Šeltie jsou malební a elegantní psi, kteří jsou známí svým velmi inteligentním a oddaným charakterem. Mají zároveň i schopnost být velice nezávislí a samostatní. Mezi charakteristické vlastnosti šeltií patří silná potřeba stát se součástí rodiny, s níž žijí. Jsou to aktivní psi, kteří si rádi hrají a potřebují hodně pohybu. Zvláště jako pastevci ovcí mají pevný temperament a statečnou duši, což je dělá ideálním společníkem pro rodiny s dětmi. Šeltie mají také velmi jemný smysl pro vnímání lidských emocí a snadno si všimnou změny nálady svého majitele. Tento pes je jedinečným společenským partnerem a skvělý přítel pro celou rodinu.

Péče o šeltie

Péče o šeltie je zásadní pro zachování zdraví a pohody těchto krásných a inteligentních psů. Šeltie vyžadují pravidelnou péči o srst, která se skládá z koupání, česání a stříhání. Je také důležité zajistit, aby měli dostatek pohybu a vycházek venku, ideálně na dlouhých procházkách v přírodě. Šeltie jsou velmi chytrí psi, takže je třeba jim poskytnout intelektuální stimulaci v podobě cvičení a tréninku poslušnosti. Kromě toho by měli být pravidelně veterinárně kontrolováni a očkováni proti nemocem. Pokud se budeme starat o své šeltie s láskou a pečlivostí, budeme mít skvělého společníka na mnoho let dopředu.

Výcvik a povaha šeltií

Šeltie jsou psí plemeno s výrazně inteligentní a učenlivou povahou. Díky svému vynikajícímu smyslu pro poslušnost, jsou velmi vhodní ke cvičení a tréninku. Je důležité začít s výcvikem šeltií již v jejich mládí, aby se stali dobře vychovanými a společenskými psy. Šeltie mají také skvělou paměť, což jim umožňuje rychle si zapamatovat nové pokyny a triky.

Při tréninku šeltií je nutné mít na paměti jejich citlivost a empatii, neboť tato plemena nesnesou hrubé zacházení a nadměrné křiky či tresty. Je proto důležité používat pozitivní motivaci a posilování dobrých chování pomocí odměn.

Díky své přirozené intuici jsou šeltie skvělými asistenty pro lidi s mentálním postižením nebo potřebující pomoc při pracovních činnostech. Naučit šeltii různé zvláštnosti, které umožní mu pomoci lidem, je tak další oblast, ve které lze tuto chytrou rasu vycvičit.

V neposlední řadě je šeltie skvělým společníkem pro rodiny s dětmi a seniory. Jsou láskyplní, ochotní hrát si a když to jde, rádi poskytnou lidem, kteří je milují, trochu lásky a pozornosti.

Zdravotní problémy šeltií

Šeltie jsou pesníci střední velikosti, kteří patří mezi nejoblíbenější a nejinteligentnější psí plemena. Nicméně, jako u všech plemen, i u šeltií mohou nastat zdravotní problémy. Mezi nejčastější zdravotní problémy šeltií patří oční onemocnění, dysplazie kyčelního kloubu a kolaps dýchacího traktu. Tyto problémy mohou být příčinou bolesti a omezené pohyblivosti psa a mohou vést i k potřebě chirurgického zákroku. Proto je důležité pečlivě sledovat zdravotní stav šeltie od útlého věku a pravidelně navštěvovat veterináře pro preventivní prohlídky a testy. Dobrá péče o zdraví šeltie je klíčová pro dlouhý a plnohodnotný život tohoto krásného psa.

Šeltie jako rodinný mazlíček

Šeltie se často označuje jako "miniatura pastýřského psa" a je oblíbeným rodinným mazlíčkem po celém světě. Tyto inteligentní a společenští psi mají přátelskou povahu, jsou oddaní své rodině a často jsou velmi ochotní učit se nové triky. Díky svému temperamentu jsou skvělí pro rodiny s dětmi, ale i pro starší lidi, kteří hledají společnost. Šeltie miluje společnost svých majitelů, ale zároveň potřebují dostatek pohybu a fyzické aktivity. Jsou to skvělí turisti, kteří milují procházky v parku nebo na venkově. Protože jsou šetrní k ostatním zvířatům i lidem, mohou být také skvělými spolupracovníky v oblasti terapie nebo jako pomocné psy v různých profesionálním odvětvím. V každém případě by šeltie byli skvělým doplňkem do každého domova a jejich přítomnost by určitě zlepšila náladu každého člena rodiny.

Šeltie ve světě agility

Šeltie jsou velmi talentovaní psi, kteří se velmi rychle učí a jsou vynikající v agility. Tento sport je obzvláště populární mezi majiteli šeltií, protože tyto psy jsou velmi obratní a inteligentní. Ve světě agility jsou šeltie často viděny jako nejlepší psi díky svému nadání pro tento sport. Je úžasné sledovat šeltii, jak poskakuje přes překážky, provádí různé triky a plní úkoly s ohromnou grácií a lehkostí.

Mnoho majitelů šeltií se zapojilo do agility zcela kvůli svým psům. Tento sport umožňuje psům být aktivní a zdravý způsobem, což je důležité pro jejich celkové blaho. Navíc majitelé mohou navázat silné pouto s jejich psy prostřednictvím tréninku agility.

Je důležité si uvědomit, že pro úspěšné cvičení agility s šeltiemi je nutné poskytnout jim dostatečný trénink a adekvátní péči. Je také důležité vyhnout se násilnému tréninku a pouze motivovat svého psa pozitivním způsobem.

V každém případě jsou šeltie skvělými zvířaty pro agility a mohou být velkým přínosem pro ty, kteří se ho chtějí zapojit.

V závěru tohoto článku lze říci, že šeltie jsou krásná a chytrá zvířata, která jsou v poslední době stále oblíbenější jako domácí mazlíčci. Zdůrazňují se nejen svojí elegantní siluetou, ale také temperamentem a přátelskostí k lidem. Je důležité si však uvědomit, že péče o šeltii vyžaduje dostatek času a trpělivosti, zejména co se jejich výchovy týče. Pokud ale budete s nimi zacházet správně a budete jim dostatečně věnovat pozornost, stanou se vašimi oddanými druhy na celý život.

Publikováno: 19. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: šeltie | zvířata