Kouzelná Prima Zoo: Nevšední svět zvířat v samém srdci Prahy

Prima Zoo

Prima Zoo, nebo též Zoologická zahrada v Praze, je jednou z nejvýznamnějších zoologických zahrad v Evropě. Nachází se uprostřed překrásné přírody v areálu Troji a nabízí nejen unikátní zážitky pro návštěvníky, ale také se aktivně zapojuje do ochrany ohrožených druhů zvířat a jejich životního prostředí po celém světě. Prima Zoo se tedy může pyšnit nejen krásou a rozmanitostí své fauna, ale i svým důležitým přínosem pro globální ochranu živočišné říše.

Historie a vznik Prima Zoo

Historie a vznik Prima Zoo sahá až do roku 1931, kdy byla otevřena originální zoologická zahrada na pražské Holešovické tržnici. Tato zoo se postupem času rozrůstala a přesouvání na různá místa v Praze, až se nakonec usídlila na dnešní adrese - ve středočeské obci Zeleneč.

Prima Zoo byla založena v roce 2000 pod názvem „Zoologická zahrada Liberec“ a v roce 2013 změnila svůj název na "Prima Zoo". Cílem této zoologické zahrady je nejen ukázat návštěvníkům mnoho druhů živočichů, ale také je informovat o důležitosti ochrany přírody. Prima Zoo se stala velmi populárním místem pro rodinné výlety, ale také je navštěvována studenty biologie a ostatními milovníky fauny.

Umístění a rozloha zoologické zahrady

Umístění a rozloha zoologické zahrady jsou dvě klíčové faktory, které určují kvalitu prostoru pro chov a prezentaci zvířat. V případě pražské "Prima zoo" se jedná o velmi výhodné umístění uprostřed metropole, která je snadno dostupná dopravními prostředky. Zahrada se nachází v Troji, což je malebná čtvrť na pravém břehu Vltavy. Rozloha zoo dosahuje několika desítek hektarů, což umožňuje prezentaci mnoha druhů zvířat ve vhodných prostorách. Součástí areálu jsou také moderní expozice s interaktivními prvky a atrakce pro návštěvníky všech věkových kategorií. Celkový koncept "Prima zoo" dokazuje, že zoologická zahrada může být nejen místem ochrany a péče o zvířata, ale také fascinujícím a inspirativním prostorem poznání přirozeného světa.

Hlavní atrakce a expozice Prima Zoo

Hlavní atrakcí a expozicí v Prima Zoo jsou různé druhy zvířat, které jsou rozděleny do tematických oblastí. Například návštěvníci mohou procházet džunglí, kde potkají opice a jiná exotická zvířata. Další možností je pozorování afrických savan, kde se pasou zebry a žirafy. Pro milovníky slonů je připraven speciální pavilon s velkými slony africkými i indickými. Nejoblíbenější atrakcí jsou bezesporu lvi a tygři - v Prima Zoo mají své vlastní expozice s možností sledovat jejich každodenní chování a aktivitu. Všechna zvířata jsou pečlivě ošetřována pod dohledem profesionálních zoologů, což přispívá ke kvalitnímu životnímu prostředí pro ně.

Rostlinný svět v zoologické zahradě

Rostlinný svět v zoologické zahradě Prima Zoo je nejen krásným doplňkem k živým exponátům, ale také důležitou součástí celkové ekologie zoo. V areálu se nachází mnoho druhů rostlin, které jsou speciálně vybrány pro potřeby jednotlivých expozic a zvířat. Například v expozici slonů rostou stromy asijských fíkovníků, které sloni rádi konzumují. Podobně jsou vybaveny i další expozice, například savanová plání s trávami a keři africké savany.

Zahrada má také speciální botanickou část s velkými skleníky, kde jsou vystavovány vzácné orchideje, kaktusy a jiné exotické rostliny ze všech koutů světa. Tyto skleníky poskytují návštěvníkům především v zimních měsících možnost vidět mnoho druhů rostlin, které by jinak na našem území neprostupovaly. Celkový koncept zoo je tak uzpůsoben pro maximální zohlednění potřeb jak zvířat, tak i rostlinného světa.

Programy a aktivity pro návštěvníky

Prima Zoo nabízí široké spektrum programů a aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií. Pokud se chcete dozvědět více o zvířatech, můžete se zúčastnit průvodcovských prohlídek, které jsou organizovány každý den. Pro děti jsou připraveny interaktivní programy, jako například krmení opic nebo malování na obličej. V rámci speciálních akcí můžete navštívit noční prohlídky nebo si vyzkoušet, jaké to je být zoologem na den. Prima Zoo také pravidelně pořádá tematické výstavy a exkurze do backstage prostor, kde se můžete podívat za scénu a zjistit více o fungování zoo. Pro ty, kteří chtějí první kontakt se zvířaty, je možné objednat tzv. "Zoo terapii", což je setkání s určitými druhy zvířat, které mají pozitivní vliv na lidskou psychiku. V Prima Zoo si každý najde svůj oblíbený program a zažije nezapomenutelný den ve společnosti krásných živočichů.

Ochranářské projekty a výzkum v Prima Zoo

V průběhu posledních let se Prima Zoo v Praze stala předním místem pro realizaci různých ochranářských projektů a výzkumů. Tyto aktivity mají za cíl chránit ohrožené druhy zvířat a zabránit jejich vyhynutí. Mezi hlavní projekty patří například program na záchranu orangutanů, péče o ohrožené druhy plazů a obojživelníků nebo podpora programu na ochranu afrických slonů. Výzkum se zaměřuje na chování a biologii zvířat s cílem lépe pochopit jejich potřeby a umožnit jejich úspěšné rozmnožení. Prima Zoo tak přispívá k udržení bohatství fauny planety pro budoucí generace.

Spolupráce s dalšími zoologickými zahradami a institucemi

Spolupráce s dalšími zoologickými zahradami a institucemi je klíčovým faktorem úspěchu Prima Zoo v Praze. Díky aktivní spolupráci se světovými zoologickými organizacemi má Prima Zoo neustálý přístup k novým informacím, moderním technologiím a unikátním druhům zvířat. Tato spolupráce také umožňuje zoo vyměňovat zvířata s jinými zoo a pomáhat se zachováním ohrožených druhů po celém světě. Tento přístup k ochraně biodiverzity je velkou prioritou pro Prima Zoo a její tým pracuje každodenně na zkvalitnění této spolupráce a rozvoji nových projektů.

Pokud plánujete návštěvu zoologické zahrady v Praze, je důležité si předem zkontrolovat otevírací dobu a další informace. Prima Zoo je otevřena celoročně s výjimkou několika svátků. Během letní sezóny (květen až srpen) je otevřena od 9:00 do 18:00 hodin a během zimní sezóny (září až duben) od 9:00 do 16:00 hodin. V období vánočních svátků má zoo upravenou otevírací dobu.

Před návštěvou se také doporučuje zkontrolovat aktuální informace ohledně speciálních akcí, jako jsou například krmení zvířat nebo přednášky expetů. Vstupné do zoo se liší podle věku návštěvníka a také podle toho, zda se jedná o individuální nebo skupinovou návštěvu.

V předprodeji lze zakoupit vstupenky online nebo u pokladen na místě. Je důležité si uvědomit, že počasím vhodné oblečení a obuv, stejně jako dostatek tekutin pro pitný režim bude také velmi důležité pro pohodlnou návštěvu.

Závěr a doporučení pro návštěvu Prima Zoo

Pokud plánujete návštěvu Prahy, zastavte se určitě v Prima Zoo. Tato zoologická zahrada nabízí nejen úžasné zážitky a setkání s mnoha druhy zvířat, ale také mnoho aktivit pro děti i dospělé. Kromě toho, Prima Zoo se pyšní dobrým zacházením se zvířaty a kvalitní péči o ně. Doporučujeme navštívit zejména novou expozici slonů - je to neskutečný zážitek vidět tyto obrovské tvory tak blízko. A pokud máte rádi akce, nevynechejte tradiční ranní krmení lachtanů. Celkově vzato, Prima Zoo je skvělým místem pro strávení rodinného výletu a určitě Vás nezklame.

Publikováno: 26. 08. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: prima zoo | zoologická zahrada v praze