Irský setr - královský pes plný energie a oddanosti

Irský Setr

Úvod do irského setra

Irský setr je krásný a inteligentní pes, který patří mezi nejoblíbenější plemena v Evropě i Americe. Název "setr" odkazuje na jeho schopnost najít kořist, ale irští setři jsou také skvělými společníky a rodinnými psy. Pokud se zajímáte o toto plemeno nebo uvažujete o jeho pořízení, přečtěte si náš úvod do irského setra a dozvíte se více o jeho historii, charakteru a péči.

Historie plemene

Historie plemene irský setr

Irský setr je původem plemeno loveckého psa, které vzniklo na území dnešního Irska. Jeho předci byli starobylí keltské psi, kteří se vyznačovali svou odvahou a schopností lovit udatné zvěře, jako jsou jeleni a losi.

První zmínky o irském setru pocházejí z 16. století, kdy byl používán ke lovům ptáků. V té době měl ale poněkud rozdílný vzhled než dnes. Byl menší a měl kratší srst. Postupem času se ale plemeno vyvíjelo a selekční práce vedla k vytvoření vyššího a statnějšího psa s nápadnou srstí.

V 19. století se irský setr začal stávat populárním i mimo Irsko a brzy se rozšířil do dalších evropských zemí i do Ameriky. Dnes je irský setr oblíbeným loveckým i společenským psem po celém světě.

Fyzický popis irského setra

Fyzický popis irského setra je klíčovým faktorem pro pochopení tohoto krásného a energického psa. Irský setr je velký pes s elegantními liniemi těla a pevnou stavbou. Jeho srst je hustá, hedvábná a voděodolná, často v barvách odstínů červené, kaštanové nebo mahagonové.

Jeho hlava je dlouhá a úzká s vysokým nosním hřbetem a silnou čelistí. Oči jsou tmavé a mandlového tvaru, vyzařující inteligenci a živost. Uši jsou dlouhé, zavěšené blízko hlavy a pokryté delšími chlupy.

Irský setr má silné končetiny s dobře osvalenými nohami, které mu umožňují být rychlým běžcem i plavcem. Vysokou rovnováhu podporuje jeho široká hrudní kost a hluboký hrudník.

Celkově se jedná o plemeno psa s graciózním vzhledem, temperamentem plném nadšení a přátelskosti ke svému okolí.

Charakteristika irského setra

Charakteristika irského setra

Irský setr je plemeno psa, které se vyznačuje svou vřelostí a energií. Tento pes má dlouhou srst, která může být kaštanově hnědá, červená nebo zlatavě hnědá. Irští setři jsou velmi přátelští a milující psy, kteří se rádi hrají a mají silný lovecký instinkt. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí různé triky a povely.

Irska setry jsou také velmi aktivní psi, kteří potřebují denní dávku cvičení a fyzických aktivit. Proto si tento pes vyžaduje hodně pohybu a venčení na dlouhých procházkách či během. Irští setři jsou také skvělými společníky pro rodiny s dětmi, jelikož jsou trpělivými psy, kteří se snadno adaptovali na nové prostředí.

Vzhledem ke svému loveckému instinktu jsou irské setry ideálním psím druhem pro milovníky přírody. Tento pes je schopen pronásledovat divokou zvěř po celý den bez únavy. V Irsku byl irský setr kdysi používán k lovu drobné zvěře, ačkoli dnes je běžnějším vnímán jako společník.

Celkově řečeno, irský setr je energický, milující a inteligentní pes, který se hodí pro rodiny i aktivní jednotlivce. Pokud hledáte psa s velkým srdcem a neuvěřitelnou vřelostí, irský setr může být vaše ideální volba.

Péče o irského setra

Pokud se rozhodnete pro krásného psa plemene irský setr, musíte věnovat zvláštní pozornost jeho péči. Tento pes je velmi aktivní a miluje pohyb venku, takže by měl mít hodně příležitostí k běhání a hraní. Péče o jeho srst vyžaduje pravidelné kartáčování a občasné stříhání ke snížení objemu. Navíc je třeba dbát na správnou výživu, protože irský setr má náchylnost k obezitě. Pokud mu poskytnete dostatek lásky, péče a pohybu, bude se váš irský setr cítit šťastný a spokojený.

Zdravotní problémy irského setra

Zdravotní problémy irského setra mohou být způsobeny genetickými faktory, jako například dysplazie kyčelních kloubů a dědičná epilepsie. Mezi další možné zdravotní problémy patří také srdeční choroby a rakovina. Je důležité pravidelně kontrolovat zdravotní stav irských setrů a jim dodávat kvalitní výživu a dostatek pohybu.

Výcvik irského setra

Pokud hledáte výcvik pro irského setra, jste na správném místě! Irský setr je energické a nadané plemeno psa, které se hodí k řadě aktivit, jako jsou například lovecké či záchranářské práce. Abyste s vaším irským setrem úspěšně spolupracovali, je důležité mu poskytnout správný výcvik. V naší nabídce naleznete širokou škálu kurzů a tréninků pro irského setra, které jsou přizpůsobené jak začátečníkům, tak i pokročilým cvičitelům psů. Naše kurzy jsou vedlejší produkt toho nejlepšího vzdělání v oblasti péče o psy a jsou založeny na pozitivní zpětné vazbě a metodách odměňování. S naší pomocí se váš irský setr stane skvělým spolupracovníkem a milujícím členem rodiny!

Irský setr jako rodinný pes

Irský setr, který je považován za jedno z nejkrásnějších plemen psů, se dokáže stát skvělým a oddaným společníkem pro celou rodinu. Má přátelskou a hravou povahu, snadno se učí novým trikům a je velmi aktivní. Jeho dlouhá srst potřebuje pravidelnou úpravu, ale zároveň dodává psímu kamarádovi krásný vzhled. Pokud hledáte spolehlivého a milého člena rodiny na čtyřech nohách, irský setr může být tou správnou volbou pro vás.

Irský setr v práci

Irský setr v práci: Vynikající lovec a spolehlivý pracovník

Irský setr se řadí mezi nejoblíbenější plemena psů na světě. Je to nejenom miláček rodiny, ale také vynikající lovec a spolehlivý pracovník ve zvládnutí různých úkolů. Irští setři jsou známí svou instinktivní schopností pátrat po kořisti a přinést ji zpět k majiteli. Díky své inteligenci a učenlivosti jsou také často používáni jako asistenční psi pro osoby s omezenou schopností pohybu. Přestože irský setr patří mezi velká plemena psů, je to mimořádně přátelské a vyrovnané zvíře vhodné i pro život v menším bytě.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele irského setra.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele irského setra:

Pokud se rozhodnete pořídit si irského setra, budete mít po svém boku nejen výborného loveckého psa, ale také skvělého společníka. Tento pes je velmi temperamentní, aktivní a rád se zapojuje do rodinných aktivit. Je také vnímavý a chytrý, což usnadňuje jeho výcvik.

Je důležité uvědomit si, že irský setr patří mezi větší plemena a potřebuje dostatek pohybu a prostoru. Pokud máte malý byt bez zahrady, tato rasa není pro vás vhodná. Irský setr také vyžaduje pravidelnou péči o srst a dostatek pozornosti ze strany majitele.

Pro budoucí majitele irského setra doporučujeme zamyslet se nad tím, zda máte dostatek času a energie na péči o tohoto krásného psa. Pokud ano, určitě si užijete mnoho radostných chvil s vaším novým čtyřnohým kamarádem!

Publikováno: 24. 06. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: irský setr | pes plemene irský setr