Fascinující plavuně: Tajemní tvorové zvířecí říše

Plavuně

Plavuně: Mořští živočichové

Plavuně, starobylá skupina rostlin, nemají s mořskými živočichy nic společného. Často dochází k nedorozumění kvůli názvu "mořské plavuně", který se používá pro zcela odlišné organismy. Mořské plavuně, správněji zvané hadice, patří do živočišné říše a jsou blízce příbuzné hvězdicím a ježovkám. Tyto živočichové obývají mořské dno a vyznačují se protáhlým, článkovaným tělem. Naopak plavuně, o kterých se bavíme v tomto článku, jsou suchozemské rostliny. Patří mezi výtrusné cévnaté rostliny a v dávné minulosti dosahovaly stromovitých rozměrů. Dnes jsou jejich zástupci mnohem menší a setkáme se s nimi spíše v podobě bylinných rostlin rostoucích v lesích a na vlhčích místech. Plavuně se rozmnožují pomocí výtrusů, které se tvoří v šišticích na koncích stonků.

Stavba těla a vzhled

Plavuně, tyto starobylé rostliny, nás fascinují nejen svou historií, ale i stavbou těla. Na rozdíl od krytosemenných rostlin, které známe z našich zahrad, plavuně neprodukují květy ani semena. Místo toho se rozmnožují pomocí výtrusů, podobně jako kapradiny.

Tělo plavuní se skládá z plazivého oddenku, ze kterého vyrůstají vzpřímené, vidličnatě větvené stonky. Stonky jsou pokryté drobnými, šupinovitými listy, které jim dodávají charakteristický vzhled. U některých druhů plavuní, například u plavuně vidlačky, se na koncích stonků vytvářejí výtrusné klasy, ve kterých dozrávají výtrusy.

Zajímavostí je, že plavuně byly v dávné minulosti mnohem větší než dnes. V období karbonu, před více než 300 miliony let, dorůstaly až do výšky 40 metrů a tvořily rozsáhlé lesy. Zbytky těchto stromovitých plavuní se dochovaly v podobě černého uhlí, které dnes slouží jako palivo.

Výskyt a rozšíření

Plavuně, tato prastará skupina rostlin, dnes již zdaleka nedosahují takové hojnosti a rozmanitosti jako v dávných geologických obdobích. Zatímco v karbonu tvořily dominantní složku pralesů a dosahovaly stromovitých rozměrů, dnes se setkáváme s jejich potomky v podobě nenápadných, maximálně několik desítek centimetrů vysokých rostlin. Jejich rozšíření je však stále globální, ačkoliv se jejich druhová rozmanitost v různých částech světa liší.

Srovnání plavuní a kapradin
Vlastnost Plavuně Kapradiny
Rozmnožování Výtrusy Výtrusy
Typ listů Mikrofyly (drobné listy s jedinou žilkou) Megafyly (větší listy s rozvětvenou žilnatinou)

V České republice se můžeme setkat s několika zástupci plavuní, z nichž nejznámější je bezesporu plavuň vidlačka. Tato nenáročná rostlina se vyskytuje na kyselých půdách, často v jehličnatých lesích, na vřesovištích nebo rašeliništích. Dalším zástupcem je plavuň pučivá, která preferuje vlhčí stanoviště, jako jsou břehy potoků nebo mokřady.

Z hlediska zoologie plavuně nehrají v potravních řetězcích významnou roli. Jejich tuhé stonky a listy, obsahující křemičité sloučeniny, je činí pro většinu býložravců neatraktivní. Výjimku tvoří snad jen někteří bezobratlí, kteří se živí jejich odumřelými částmi a podílejí se tak na jejich rozkladu.

Potrava a způsob života

Plavuně, tyto starobylé rostliny, se živí jako typické zelené rostliny. To znamená, že si samy vyrábějí potravu procesem fotosyntézy. Díky zelenému barvivu chlorofylu, které se nachází v jejich těle, dokáží plavuně zachytit sluneční energii a přeměnit ji na cukry, které jim slouží jako zdroj energie. Pro fotosyntézu potřebují plavuně kromě slunečního světla také vodu a oxid uhličitý. Vodu získávají z půdy pomocí kořenů a oxid uhličitý ze vzduchu. Z hlediska zoologie nejsou plavuně zdrojem potravy pro mnoho živočichů. Jejich tuhé stonky a listy obsahují látky, které je činí pro většinu býložravců nechutnými. Nicméně, některé druhy hmyzu se na plavuních živí, například housenky některých motýlů. Plavuně hrají v ekosystémech důležitou roli jako producenti kyslíku a jako součást potravního řetězce pro některé druhy hmyzu.

Rozmnožování a vývoj

Plavuně, starobylá skupina rostlin, se rozmnožují velice zajímavým způsobem. Na rozdíl od krytosemenných rostlin, které známe z našich zahrad, plavuně netvoří květy ani semena. Místo toho se spoléhají na výtrusy, podobně jako kapradiny nebo mechy. Na vrcholcích některých stonků plavuní vyrůstají zvláštní útvary zvané výtrusné klasy neboli strobily. V nich se tvoří drobné výtrusy, které se po dozrání uvolňují do okolí.

Výtrus plavuně je vlastně miniaturní schránka nesoucí genetickou informaci. Aby z něj mohla vyrůst nová rostlina, musí se nejdříve dostat do vlhkého prostředí. Tam vyklíčí a dá vzniknout nenápadnému zelenému lupínku, gametofytu. Na něm se vyvíjejí samčí a samičí pohlavní orgány. Samčí orgány produkují spermatozoidy, které se ve vlhkém prostředí pohybují k samičím orgánům, aby došlo k oplození. Z oplozeného vajíčka se pak vyvíjí nová plavuň.

Zajímavostí je, že gametofyt plavuní žije v symbióze s některými druhy hub. Ty mu pomáhají získávat živiny z půdy. Celý proces rozmnožování plavuní je tak závislý na vodě a přítomnosti vhodných hub.

Význam pro ekosystém

Plavuně, ačkoliv nenápadné, hrají v ekosystému důležitou roli. V minulosti, kdy dosahovaly stromovitých rozměrů, tvořily dominantní složku tehdejších pralesů a podílely se na formování uhelných slojí, které dnes využíváme. V současnosti, s jejich menší velikostí, je jejich význam v ekosystému méně patrný, ale stále důležitý. Poskytují úkryt a potravu pro různé druhy hmyzu a bezobratlých. Jejich husté porosty pomáhají stabilizovat půdu a zabraňují erozi, čímž chrání biodiverzitu v lesním podrostu. Některé druhy plavuní žijí v symbióze s houbami, čímž si vzájemně usnadňují příjem živin. Pro některé živočichy, například pro jeleny, slouží plavuně jako zdroj potravy, i když jejich nutriční hodnota není vysoká. Je důležité si uvědomit, že i zdánlivě bezvýznamné organismy, jako jsou plavuně, hrají v ekosystému nezastupitelnou roli a jejich ochrana je důležitá pro zachování biodiverzity.

Plavuně, tyto starobylé rostliny, nám připomínají, jak rozmanitý a fascinující je svět přírody, a jak málo o něm stále víme.

Anežka Malá

Ohrožení a ochrana

Plavuně, ač na první pohled nenápadné, čelí v dnešní době řadě hrozeb. Z pohledu zoologie je zásadní jejich úbytek v důsledku ztráty přirozeného prostředí. Intenzifikace zemědělství, těžba a fragmentace krajiny jim ubírají prostor k životu. Problémem je i zarůstání jejich stanovišť konkurenčně silnějšími druhy, ať už se jedná o invazní rostliny nebo o expanzivní druhy domácí.

Z pohledu živočichů plavuně nepředstavují významný zdroj potravy. Některé druhy hmyzu je ale využívají jako úkryt nebo místo pro kladení vajíček. Úbytek plavuní tak může mít negativní dopad na biodiverzitu i v živočišné říši.

Ochrana plavuní je proto důležitá. Spočívá v ochraně jejich přirozených stanovišť, ať už formou legislativní ochrany nebo managementových opatření. Mezi ně patří například odstraňování náletových dřevin, kosení nebo řízená pastva. Důležitá je i osvěta veřejnosti o významu těchto nenápadných rostlin.

Publikováno: 01. 09. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: plavuně