Buldog - neohrožený a oddaný společník s nezaměnitelným charakterem

Buldog

Úvod do plemene buldok

Buldočí plemeno psa je známé svým unikátním vzhledem, který se vyznačuje krátkou a silnou postavou spolu s charakteristickými vráskami na obličeji. V této úvodní části se dozvíte více o historii, povaze a péči o buldoky - plemeno psa, které si získalo mnoho fanoušků po celém světě.

Historie a původ buldoka

Buldog, plemeno psa, má bohatou historii a zajímavý původ. Jeho kořeny sahají až do 16. století, kdy byli buldoci používáni v Anglii především pro boj s býky a medvědy. Postupem času se ale jejich využití rozšířilo i na souboje s jinými psy.

V 19. století došlo k úpravám buldoků tak, aby se stali vhodnými společníky pro lidi, což vedlo k vzniku dvou různých typů buldoka - anglického a francouzského. Anglický buldog je stále silně spojen s historickým využitím plemene jako loveckého a bojového psa, zatímco francouzský buldog se stal populárním společníkem díky svému temperamentu a malému vzrůstu.

Dnes jsou oba typy buldoků oblíbenými domácími mazlíčky po celém světě. Jejich krátká a hrubá srst, nafouklá tváře plné vrásek a přítulná povaha jsou u lidí velmi žádané. Historie i současnost tohoto plemene ukazuje, že přestože bylo kdysi speciálně chováno pro určité účely, může být buldog vynikajícím a oddaným společníkem pro lidi všech věkových kategorií.

Fyzický popis a charakteristika buldoka

Fyzický popis a charakteristika buldoka

Buldog je plemeno psa, které je známé svým krátkým nosem, masivní hlavou a robustním tělem. Jeho váha se pohybuje mezi 18-23 kg a výška v kohoutku dosahuje 31-40 cm.

Jeho srst je krátká, lesklá a jemná. Barva srsti může být různá - bílá, plavá, smetanová nebo strakatá. Nohy jsou silné, s dobře osvalenými stehny a tlapy jsou kulaté se silnými drápy.

Buldog je velice oddaný pes svému majiteli a hodí se jako společník do rodiny i pro lidi žijící v menších bytech. Má velice klidnou povahu a není příliš aktivní. Je to pes pro lidi, kteří hledají společenského psa s nízkou úrovní aktivit.

Je důležité zmínit, že buldok má tendenci přibírat na váze a může mít problém s dýcháním kvůli svému krátkému nosu. Proto je potřeba dbát na správnou výživu a pravidelně cvičit.

Vzhledem ke svému klidnému chování se buldog často umísťuje na horních příčkách v žebříčku nejpopulárnějších psů.

Zdravotní problémy spojené s plemenem buldok

Plemeno buldok je známé svým jedinečným vzhledem a charakterem, avšak s tím také souvisí některé zdravotní problémy. Tito pejsci jsou náchylní k různým dýchacím obtížím, kožním vyrážkám a trávicím potížím. Je tedy důležité se při výběru tohoto plemene řídit nejenom jeho estetickými hodnotami, ale také zvážit jeho možné zdravotní komplikace.

Výchova a trénink buldoka

Pokud máte v úmyslu vychovávat a trénovat svého buldoka, existuje několik klíčových faktorů, které byste měli vzít v úvahu. Buldoci jsou plemeno psa s velmi silnou a nezávislou povahou, což znamená, že potřebují trénink a socializaci od samého začátku. Výcvik je také důležitý pro udržení fyzické kondice buldoka a prevenci zdravotních problémů spojených s nadváhou.

Začněte s jednoduchými příkazy jako "sedni" a "lehnout", abyste pomohli svému buldokovi pochopit co od něj chcete. Dbejte na to, aby byl váš trénink pozitivní, protože negativní posilování může vést ke zvýšení agresivity u vašeho psa.

Kromě tréninku také dbajte na správnou výchovu svého buldoka. Buďte autoritativní ale nikdy hrubí a nezlobte se na svého psa příliš často nebo příliš dlouho - to může vyvolat nervozitu nebo deprese u vašeho milovaného přítele.

Pokud budete postupovat opatrně a pečlivě vychovávat a trénovat svého buldoka, nebudete si muset dělat starosti o jeho chování a zdraví. Vaším pejskem bude šťastný a dobře vychovaný společník, který bude přinášet radost vaší rodině po mnoho let.

Péče o buldoka

Péče o buldoka

Buldoci jsou nejen roztomilí, ale také velmi loajální a oddaní psi. Pokud se rozhodnete mít doma buldoka, musíte se věnovat i jeho péči. Buldoci potřebují pravidelné čištění záhybů na kůži, čistění uší a také řezání drápků. Je důležité zajistit jim dostatek pohybu a pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.

Kromě toho potřebují i správnou stravu a pitný režim, který by měl být přizpůsoben jejich velikosti a věku. Buldoci jsou náchylní k nadváze, proto je vhodné sledovat jejich váhu a regulovat přísun potravy.

Další důležitou součástí péče o buldoka je jeho sociální začlenění do rodiny. Buldoci jsou velmi společenští psi a rádi tráví čas s lidmi. Je tedy nutné vytvořit pro ně vhodné podmínky, aby se mohli cítit součástí rodiny.

Svého čtyřnohého kamaráda tedy pečlivě vybírejte, ale poté mu dopřejte veškerou péči, kterou si zaslouží. S buldogem se určitě nebudete nudit a budete mít v něm věrného přítele na celý život.

Buldok jako společník a rodinný pes

Bulldog je plemeno psa, které se často spojuje s tvrdohlavostí a temperamentem. Nicméně, mnoho majitelů buldoků potvrzuje, že jejich pes je vynikajícím společníkem a rodinným psem. Buldoci jsou velmi oddaní svým majitelům a dokážou být velmi laskaví a milí k dětem. Navíc jsou tišší než jiné plemena psů, což znamená, že se snadno přizpůsobí životu ve městě či v bytě. Buldokové si také rádi lehnou vedle svých majitelů na gauči a jsou velmi náruživými strážci svých domovů. Pokud tedy hledáte společníka pro váš domov, který bude oddaný a milující člen rodiny, buldok může být vynikající volbou.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele buldoka.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele buldoka

Pokud se rozhodujete o pořízení psa, a váš výběr padl na buldoka, jistě nebudete litovat. Toto plemeno je velmi milé, inteligentní a oddané své rodině. Při správném výchovném přístupu se z vašeho buldoka stane báječný společník na mnoho let.

Jako majitel byste měli být připraveni na to, že buldog potřebuje pravidelný pohyb a dostatek aktivit. Pokud mu nezapřejete dostatek fyzické aktivity, riskujete přibývání na váze a následné problémy s klouby.

Důležité je také dbát na správnou stravu. Buldoci jsou náchylní k obezitě, proto by měla být jejich strava vyvážená a vhodná pro dané plemeno.

V neposlední řadě je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a zajistit svému buldokovi dostatečnou péči o srst i zuby.

Pokud dodržíte tyto rady, budete mít spokojeného a zdravého buldoka jako plnohodnotného člena své rodiny.

Publikováno: 03. 06. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: buldog | plemeno psa