Border teriér - neohrožený a oddaný společník pro každého milovníka psů

Border Terier

Úvod do plemene border terier

Border teriér je jedno z nejpopulárnějších plemen psů na světě. Jeho původ sahá až do 18. století, kdy byl vyšlechtěn v hrabství Northumberland v Anglii jako lovecký pes pro lov malých zvířat, především lišek a králíků. Border teriéři jsou vynikající hlídači, ale také skvělými společníky pro celou rodinu díky své inteligenci a živosti. V tomto úvodu se dozvíte více o historii a charakteristikách tohoto plemene.

Historie a původ plemene

Historie a původ plemene Border terier

Border terier je malé plemeno psa s kožíškem hnědé, černé nebo plavé barvy. Tito psi jsou známí pro svou statečnost, energii a oddanost svým majitelům. Plemeno Border terier se poprvé objevilo v hrabství Northumberland na severovýchodě Anglie v první polovině 19. století.

Přesné počátky vývoje tohoto plemene nejsou přesně známé. Nicméně je zřejmé, že předkové Border terierů byli používáni jako lovčí psi pro odhalení a pronásledování lišek, krys a další drobné zvěře. Vzhledem k tomu, že tato oblast byla plná hraničních sporů mezi Anglií a Skotskem, psům bylo také přiděleno další pracovní povolání hlídání hranic.

V průběhu let se tito psi stali oblíbenými společníky a rodinnými psy díky svému temperamentu a schopnosti se rychle přizpůsobit různým situacím. Dnes jsou Border teriéři populární po celém světě jako milující domácí mazlíčci i soutěžní psi v agility nebo flyballu.

Přestože jsou Border teriéři malí, mají velkou osobnost a vliv na své majitele. Toto plemeno je stále velmi oblíbené a kromě toho, že přináší radost do domácnosti, jsou také aktivní psi, kteří si rádi hrají a prozkoumávají svět kolem sebe.

Vzhled a charakteristické vlastnosti

Vzhled a charakteristické vlastnosti

Border teriér je malý, ale robustní pes s charakteristickou drsnou srstí. Srst může být černá a hnědá nebo žíhaná. Je to energické plemeno, které se snadno učí a vyniká velkou obratností. Border teriéři jsou známí svým odvahou, loajalitou a ochranářskými instinkty. Jsou skvělými společníky pro aktivní rodiny a majitele, kteří rádi tráví čas venku.

Péče o border teriera

Péče o border teriera

Border terier je malý až středně velký pes plný energie a temperamentu. Je to velmi odvážné a vytrvalé plemeno, které vás zaujme svým charismatem. Pokud se rozhodnete pro toto plemeno psa, měli byste vědět, že potřebuje dostatek péče a pozornosti.

Jako majitel border teriera musíte být připraveni na pravidelné procházky, aktivní hry a trénink. Pečlivá úprava srsti je také nezbytná, abyste udrželi zdravou kůži a lesklou srst vašeho psa.

Kromě toho je důležité zajistit správnou výživu pro vášho border teriera. Vaše strava by měla být bohatá na živiny, aby podpořila jeho zdraví a vitalitu. Vybírejte kvalitní krmivo s nízkým obsahem obilovin a bez umělých přísad.

Další důležitou součástí péče o border teriera je pravidelná návštěva veterinárního lékaře. Zajistit preventivní očkování proti nemocem je klíčové pro udržení zdraví vašeho psa.

Ve správných rukách může být border terier velmi dobrým a oddaným společníkem. S dostatkem péče a pozornosti se z něj může stát skvělý a aktivní člen vaší rodiny.

Výcvik a využití border teriera

Výcvik a využití border teriera

Border terier je plemeno psa, které je známé svou nekompromisní odvahou a pronikavým instinktem. Tito malí, ale stateční psi jsou vynikající hlídací psi, kteří se dokážou postavit proti jakémukoli vetřelci. Kvůli své energii jsou ale také skvělí společníci pro aktivní lidé, kteří rádi tráví čas venku.

Pokud chcete mít border teriera jako domácího mazlíčka, je důležité mu poskytnout správný výcvik. Tyto psy mají tendenci být dominantní a vyžadují konzistentnost ve výcviku, aby se naučili respektovat svého pána. Border teriér jsou velmi inteligentní a rychle se učí novým trikům a úkolům.

Ať už se rozhodnete pro border teriera jako hlavního ochránce vašeho domu nebo jako společníka na dlouhých vycházkách, tito psy vás nikdy nenechají na holičkách. Jejich odvaha a oddanost jsou pro mnoho majitelů to nejcennější, co si od svého miláčka mohou přát.

Zdravotní problémy a prevence

Zdravotní problémy a prevence u border teriéra

Border teriér je aktivní, inteligentní a zdravý pes, ale stejně jako všechna plemena může být náchylný ke specifickým zdravotním problémům. Proto je důležité zaměřit se na prevenci a správnou péči o tuto rasy psa.

Jedním z nejčastějších zdravotních problémů u border teriéra jsou oční onemocnění, včetně katarakty a glaukomu. Pravidelné návštěvy veterinárního lékaře a kontrola zraku jsou klíčové pro zachování dobrého zdraví očí vašeho border teriéra.

Dalším běžným problémem u této rasy jsou dýchací potíže, zejména pokud jde o štěňata nebo starší jedince. Zde mohou být vhodné pravidelné prohlídky u veterináře, pravidelný cvičební režim a kontrola hmotnosti.

Prevence je klíčová i v oblasti parazitů. Border teriér má hustou srst, takže je snadno napadnut blechami a klíšťaty. Pravidelné ošetření proti parazitům pomůže chránit vašeho psa před nemocemi a infekcemi, které tyto parazity přenášejí.

Celkově je třeba věnovat zvýšenou pozornost zdraví vašeho border teriéra. Pravidelné návštěvy veterinárního lékaře, správná péče o srst a zuby, kontrola hmotnosti a cvičební režim jsou klíčové pro zachování zdravého a spokojeného psa.

Závěr a doporučení pro budoucí majitele

Závěr a doporučení pro budoucí majitele

Pokud zvažujete pořízení border teriéra, můžeme Vám jenom poblahopřát k výběru tohoto skvělého plemene. Border teriéři jsou velmi inteligentní, aktivní a oddaní psi, kteří bývají výbornými společníky pro lidi různých věkových kategorií. Pokud se rozhodnete pro tuto rasu, budete mít určitou zodpovědnost za pečlivou přípravu na život s psem.

Doporučujeme Vám zajistit dostatek prostoru a času pro vašeho border teriéra, aby mohl každý den dostat své dávky pohybu a stimulace intelektu. Tento pes má totiž energii na rozdávání! Také je dobré si uvědomit, že border teriér vyžaduje trénink s pevnou rukou, avšak bez brutálnosti. Dostatek pozornosti a lásky budou u Vašeho psa ohromně oceňovány.

V neposlední řadě nezapomeňte na pravidelné návštěvy veterinárního lékaře a vhodné krmení, které zajistí zdravotní stabilitu i optimální kondici Vašeho psa.

Celkově lze tedy říci, že pokud jste připraveni věnovat svému border teriérovi dostatek času a lásky, budete získávat skvělého kamaráda na mnoho let!

Publikováno: 28. 04. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Ludmila Dvořáková

Tagy: border terier | plemeno psa