Želva bahenní: Tajemství našich mokřadů odhalena

Želva Bahenní

Želva bahenní: Druh a výskyt

Želva bahenní (Emys orbicularis) je jediným původním druhem želvy žijícím volně v České republice. Patří do čeledi želvovitých a je řazena mezi sladkovodní želvy. Charakteristická je svým tmavě zbarveným krunýřem, který je oválného tvaru a hladký. Dorůstá délky až 20 cm, samci bývají menší než samice. Želva bahenní obývá stojaté nebo pomalu tekoucí vody s bahnitým dnem a bohatou vegetací. Preferuje prosluněná místa s možností vyhřívání se na březích. Vyskytuje se v nížinách a pahorkatinách, vzácněji i ve vyšších polohách. V České republice je želva bahenní kriticky ohroženým druhem. Její populace v minulosti značně poklesly v důsledku ztráty přirozeného prostředí, znečištění vod a nelegálního odchytu. V současnosti je chráněna zákonem a probíhají programy na její záchranu a návrat do volné přírody.

Charakteristický vzhled a velikost

Želva bahenní (Emys orbicularis) je jediným původním druhem želvy žijícím v České republice. Snadno ji poznáme podle tmavého, téměř černého krunýře, který je oválného tvaru a hladký. Dospělí jedinci dorůstají délky krunýře 15–20 cm, výjimečně i více. Samice bývají obvykle větší než samci. Pohlaví lze u dospělých jedinců rozeznat i podle tvaru ocasu – samci ho mají delší a mohutnější, s kloakou umístěnou dále od těla. Zbarvení kůže je tmavé, s drobnými žlutými skvrnkami, které jsou u mláďat výraznější. Želva bahenní má silné končetiny s plovacími blánami a ostrými drápy, které jí umožňují obratný pohyb ve vodě i na souši. Na rozdíl od suchozemských druhů želv nedokáže zatáhnout hlavu a končetiny do krunýře úplně, ale chrání je pevnými šupinami.

Životní prostředí a potrava

Želva bahenní, jediný původní druh želvy u nás, je na svém životním prostředí závislá více, než by se mohlo zdát. Potravu si hledá převážně ve vodě a jejím okolí. Na jídelníčku má vodní hmyz, larvy, pulce, drobné korýše, ale nepohrdne ani mrtvými živočichy. Potravu aktivně loví, a tak je důležitá čistota vody, aby dobře viděla. Mláďata se živí převážně hmyzem a rostlinnou potravou. Dostatek potravy je pro želvy důležitý zejména na jaře po probuzení ze zimního spánku a na podzim před jeho započetím. V těchto obdobích si totiž vytváří tukové zásoby, které jim pomáhají přežít zimu. Znečištění vodních toků a jejich okolí má negativní vliv na populace želv bahenních. Ubývá jim přirozeného prostředí a s ním i zdrojů potravy.

Způsob života a rozmnožování

Želva bahenní (Emys orbicularis) je fascinující tvor s unikátním životním cyklem. Aktivní je především během dne, kdy se vyhřívá na slunci, aby regulovala svou tělesnou teplotu. Jakožto studenokrevný živočich je na tomto chování závislá. Teplé paprsky jí dodávají energii k lovu. Želva bahenní je masožravec a živí se hmyzem, larvami, červy, drobnými korýši a občas i pulci a žabkami. Potravu aktivně loví v mělké vodě, kde se pohybuje s překvapivou hbitostí.

Rozmnožování želv bahenních je závislé na teplotě okolního prostředí. Páření probíhá na jaře ve vodě. Samice po oplodnění vylézají na břeh, kde vyhrabávají zadníma nohama jamky do měkké půdy. Do nich kladou obvykle 3 až 15 vajec. Pohlaví mláďat je určeno teplotou během inkubace. Z vajec uložených v teplejším prostředí se líhnou spíše samičky, zatímco z chladnějších hnízd se líhnou spíše samečci. Mláďata se líhnou po 2 až 3 měsících a ihned se instinktivně vydávají do vody. Želvy bahenní se dožívají v průměru 40 až 60 let, ale některé exempláře se mohou dožít i více než 100 let.

Želva bahenní, tvor nenápadný, ukrývající se v bahně, nám připomíná, že i v tichosti a skrytosti se může ukrývat krása a síla.

Zdeněk Dvořák

Ohrožení a ochrana druhu

Želva bahenní, jediný původní druh želvy žijící v České republice, čelí v současnosti mnoha hrozbám, které ji staví do pozice kriticky ohroženého druhu. Mezi nejvýznamnější faktory ohrožení patří především zánik a degradace vhodných biotopů v důsledku lidské činnosti. Intenzivní zemědělství s sebou nese úbytek mokřadů, tůní a pomalu tekoucích vod, které želvy potřebují k životu. Regulace vodních toků a meliorace krajiny připravují želvy o přirozené prostředí a znemožňují jim rozmnožování. Dalším významným faktorem ohrožení je introdukce nepůvodních druhů, zejména želvy náročné. Tyto invazivní druhy konkurují želvám bahenním o potravu a životní prostor a mohou přenášet i nebezpečné choroby. Negativní dopad na populace želv má i nelegální odchyt a vypouštění jedinců do volné přírody. Želvy bahenní jsou často chovány v zajetí, ale neodborná péče a vypouštění do nevhodných lokalit jim spíše škodí. Pro přežití želvy bahenní v České republice je nezbytná aktivní ochrana. Ta spočívá v ochraně a obnově jejich přirozených biotopů, v boji proti invazivním druhům a v osvětě veřejnosti. Důležitá je i podpora zodpovědného chovu a zamezení nelegálního obchodu s těmito vzácnými tvory.

Vlastnost Želva bahenní
Délka krunýře (dospělý jedinec) Až 25 cm
Barva krunýře Tmavě hnědá až černá
Potrava Hmyz, červi, měkkýši
Výskyt v Česku Ano, chráněná

Zajímavosti ze světa želv bahenních

Želva bahenní (Emys orbicularis) je fascinující tvor s mnoha zajímavostmi. Věděli jste například, že želvy bahenní dokážou přežít i několik měsíců bez potravy? Během hibernace, kterou tráví zahrabané v bahně na dně vodních ploch, využívají zásoby energie nashromážděné během teplých měsíců. Zajímavá je i jejich dlouhověkost. Želvy bahenní se v průměru dožívají 40 až 60 let, ale v zajetí se mohou dožít i více než 100 let.

Pohlaví želv bahenních není určeno geneticky, ale teplotou prostředí během inkubace vajec. Při nižších teplotách se líhnou převážně samci, zatímco při vyšších teplotách spíše samice. Tento jev, nazývaný teplotně závislé určení pohlaví, je u plazů poměrně běžný. Želvy bahenní jsou také skvělými plavci, ale na souši se pohybují poměrně nemotorně. Jejich končetiny jsou totiž přizpůsobeny spíše k plazení v bahně a vodě než k rychlému běhu.

Ačkoliv se želva bahenní v České republice vyskytuje vzácně a je přísně chráněná, v minulosti byla běžnou součástí naší fauny. Její stavy bohužel značně poklesly v důsledku ztráty přirozeného prostředí, znečištění vod a nelegálního odchytu.

Publikováno: 23. 08. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Adélia Kovářová

Tagy: želva bahenní