Španělský vodní pes: Neobyčejný společník pro vodní radovánky

Španělský Vodní Pes

Španělský vodní pes, také známý jako Perro de agua Español, je plemeno psa pocházející z jihu Španělska. Tito psi byli tradičně chováni jako pracovní psi pro rybáře, kteří je využívali k lovu ryb a ochraně lodí. Dnes se ale stali populárními mazlíčky díky svým inteligentním, hravým a oddaným povahám. Španělský vodní pes má krásnou kudrnatou srst a nedostatek línání dělá z tohoto plemene perfektního společníka pro alergiky a majitele s citlivou pokožkou. V tomto článku se dozvíte více o historii této zajímavé rasy a o jejich charakteristických vlastnostech.

Historie španělského vodního psa

Historie španělského vodního psa se datuje až do starověkého Řecka, kde byli tito psi používáni jako pastýři ryb. V průběhu staletí se rozšířili po celém Středomoří a sloužili jako jeden z nejdůležitějších pomocníků rybářů. V 15. století byli tyto psi považováni za "španělskou národní rasu" a během dobývání Ameriky je potomci španělských kolonistů přivezli s sebou na nový kontinent, kde také pomáhali při rybolovu.

Během druhé světové války však téměř došlo k vyhubení této populace psů a jejich obnova byla pozvolná. Dnes jsou španělští vodní psi velmi žádaní nejenom pro svou praktičnost, ale také pro svůj přátelský charakter a snadnou výcvatelnost.

Vzhled a charakteristika plemene

Španělský vodní pes, známý také pod názvem Perro de Agua Español, je plemeno psa s krátkou a kudrnatou srstí, která mu umožňuje bez problémů plavat v jakékoli vodě. Tento pes má typický štíhlý a atletický vzhled, který dobře odráží jeho energii a zdatnost. Jeho charakteristiky jsou přátelskost, oddanost svému majiteli a inteligence. Španělský vodní pes se rychle učí nové triky a komandobly snáší poslušnost. Je to velmi aktivní pes, který potřebuje hodně pohybu a fyzické aktivity. Díky své schopnosti plavat se tento pes často používá jako lovecký pes pro ryby nebo jako společník na lodích.

Péče o španělského vodního psa

Péče o španělského vodního psa je důležitou součástí toho, aby tento pes byl zdravý a šťastný. Toto plemeno má specifickou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Je potřeba často kartáčovat srst, aby se zabránilo tvorbě uzlů a matení. Dále je nutné pravidelně ostřihávat nehty, upravovat uši a oči a čistit zuby od zubního kamene. Kromě toho je důležité zajistit dostatek pohybu pro tento aktivní pes, jako jsou například procházky u vody nebo plavání. Španělský vodní pes také potřebuje kvalitní stravu s ohledem na jeho velikost a aktivitu. Pokud budete dbát na tyto potřeby, může být péče o španělského vodního psa snadná a příjemná pro oba členy rodiny.

Výcvik a využití plemene

Španělský vodní pes je plemeno psa, které má svůj původ ve Španělsku. Toto plemeno bylo tradičně využíváno pro lovení ryb a plavání za nimi. Dnes se však tento pes používá hlavně jako společenský a lovecký pes. Výcvik španělského vodního psa je velmi důležitý, aby pes dokázal bez problémů plavat a zvedat kořist z vody. Tento pes se také snadno učí poslušnosti a mnohdy se ho používá i jako záchranářského psa při utonutí lidí nebo záchraně tonoucích zvířat. Kromě toho je španělský vodní pes velmi inteligentní a oddaný svému majiteli. Vhodná péče o toto plemeno je klíčová pro jeho dlouhodobé zdraví a spokojenost.

Zdraví a genetické predispozice

Zdraví a genetické predispozice jsou důležitými faktory, které ovlivňují zdravotní stav španělského vodního psa. Tento pes je známý svou vynikající fyzickou kondicí a energií, ale stejně jako u jiných plemen psů, mohou se u něj objevit určité zdravotní problémy. Mezi tyto problémy patří například alergie, dysplazie kyčelního kloubu nebo epilepsie.

Genetická predispozice může hrát roli při výskytu těchto potenciálních nemocí. Je proto velmi důležité při vybírání štěněte zkontrolovat rodokmen a provést genetické testy na přítomnost rizikových genů. Dále je nutné dbát na pravidelnou veterinární péči a správnou výživu psa.

Přestože jsou španělští vodní psi obecně zdravá plemena s dlouhou životností, je nutné být obezřetný a brát v úvahu jejich genetické predispozice k různým zdravotním problémům.

Příklady úspěšných chovatelských stanic

Existuje mnoho skvělých chovatelských stanic pro španělské vodní psy po celém světě, které se pyšní nejen krásnými a zdravými psy, ale také úspěchy na různých výstavách a soutěžích. Mezi příklady těchto stanic patří například Bodegueros del Rey v Španělsku, kde majitelé dbají nejen na kvalitní odchovy, ale také na důkladné socializaci štěňat. Další skvělou stanicí je Corazon de Cardenal v USA, která má dlouholetou tradici v chovu tohoto plemene a získala nespočet ocenění. V Evropě je pak oceňovanou stanicí Artos Canis s více než 25 lety zkušeností s chovem španělských vodních psů. Tyto stanice jsou příkladem pro každého chovatele, jak správným a pečlivým přístupem se dá dosáhnout úspěchu v chovu tohoto krásného a inteligentního plemene psa.

Závěrem lze konstatovat, že španělský vodní pes je nejen krásným a elegantním plemenem psa, ale také velmi inteligentním a odvážným společníkem. S jeho vysokou úrovní fyzičky a mentálního výkonu se jedná o skvělou volbu pro ty, kteří hledají aktivního psa k vodním sportům či jako společníka na dlouhé procházky u vody. Kromě toho je důležité zdůraznit péči o jeho srst a zuby, aby si tuto překrásnou rasu mohli užít plnými doušky. Ať už hledáte psa ke sportování nebo pouze k rodinnému soužití, španělský vodní pes bude určitě naplnit vaše očekávání.

Publikováno: 14. 09. 2023

Kategorie: domácí mazlíčci

Autor: Ludmila Dvořáková

Tagy: španělský vodní pes | plemeno psa