Roztomilí hermelíni: Zabijáci s hebkou srstí

Hermeliny

Hermelín: Malý dravec s huňatým ocasem

Lasicovitá šelma s roztomilým vzhledem a dravým apetitem, to je hermelín. Tento malý tvor s dlouhým tělem a krátkými končetinami je známý svým charakteristickým černobílým zbarvením, které se v zimních měsících mění na sněhově bílé. Hermelín se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe, kde obývá různé biotopy, od lesů a luk až po horské oblasti. Jeho jídelníček tvoří především drobní hlodavci, jako jsou hraboši a myši, ale nepohrdne ani ptáky, vejci, hmyzem a dalšími drobnými živočichy.

Hermelín je známý svou mrštností a rychlostí, díky nimž je obávaným lovcem. Dokáže se protáhnout i velmi úzkými otvory a pronásledovat svou kořist až do jejích nor. Zajímavostí je, že hermelín má velmi rychlý metabolismus a denně musí zkonzumovat potravu o hmotnosti až poloviny svého těla. V České republice je hermelín chráněným druhem.

Výskyt a prostředí hermelína

Hermelín je malá lasicovitá šelma, která je známá svou krásnou bílou zimní srstí. V České republice se vyskytuje poměrně hojně, a to především v hornatých a podhorských oblastech. Nejčastěji ho můžeme potkat v lesích, ale i v polích, loukách a zahradách. Hermelín je aktivní hlavně v noci, kdy loví drobné hlodavce, ptáky a hmyz.

Feature Hermelín
Type Soft, ripened cheese
Origin Czech Republic
Texture Soft, creamy, slightly elastic
Flavor Mild, slightly salty, mushroomy when ripe

Jeho přirozeným prostředím jsou lesy všech typů, křoviny, paseky a vřesoviště. Vyhledává místa s dostatkem úkrytů, jako jsou skalní sutě, dutiny stromů a opuštěné nory. Hermelín je velmi přizpůsobivý a dokáže žít i v blízkosti lidských sídel, kde se často usazuje ve stodolách, kůlnách a půdách.

V zimě se hermelínům mění srst na bílou, což jim umožňuje dokonale splynout se sněhem. Díky tomu jsou pro predátory prakticky neviditelní a mohou tak snadněji lovit.

Hermelín je v České republice chráněným druhem. Jeho populace je v současnosti stabilní, ale i tak je důležité chránit jeho přirozené prostředí a zajistit mu dostatek potravy.

Strava a lov hermelínů

Hermelín je v Česku stálicí a jeho obliba neklesá. Ale co vlastně o tomto lahodném sýru víme? Hermelín, ač se to nezdá, není původem z Česka, ale z Francie. Jeho název je odvozen od oblasti Normandie, kde se mu podobné sýry vyráběly již ve středověku. Do českých zemí se dostal až v 19. století a rychle si získal oblibu.

A jak je to s jeho stravou? Hermelín je sýr zrající, takže se neživí v pravém slova smyslu. Jeho chuť a konzistence se vyvíjí během zrání, kdy na něj působí různé druhy bakterií a plísní. Tyto mikroorganismy se živí laktózou a dalšími složkami mléka, ze kterého je hermelín vyroben.

A co lov hermelínů? Samozřejmě nemluvíme o lovu v pravém slova smyslu. "Lov" na hermelín je spíše metaforou pro hledání toho nejlepšího kousku v obchodě. A věřte, že najít ten správně vyzrálý hermelín s ideální konzistencí a chutí, to je někdy pořádný kumšt!

Hermelín, to je sýr, co voní víc, než chutná, ale i tak ho všichni milujeme.

Zdeněk Dvořák

Rozmnožování a péče o mláďata

Hermelíni, tihle roztomilí, ale draví tvorové, se rozmnožují sezónně, s pářením probíhajícím obvykle na jaře. Zajímavostí je, že samice hermelína má schopnost oddálit uhnízdění embrya, takže k samotnému vývoji mláďat dochází až později. Březost pak trvá přibližně 2 měsíce a vrh čítá obvykle 4 až 8 mláďat. Malí hermelíni přicházejí na svět slepí a holí, zcela odkázaní na péči své matky. Ta je kojí a chrání ve vystlaném hnízdě, které si buduje v noře, dutině stromu nebo jiném úkrytu. Mláďata hermelína rostou poměrně rychle a již po měsíci začínají přijímat pevnou stravu. Matka je učí lovit a bránit se a po 2 až 3 měsících se osamostatňují a vydávají se do světa na vlastní pěst. I když jsou hermelíni samostatní lovci, v prvním roce života zůstávají často poblíž své matky a někdy s ní i sdílejí teritorium.

Zajímavosti o hermelínech

Hermelín je sýr, který si získal srdce (a žaludky) mnoha Čechů. Ale věděli jste, že jeho název nemá nic společného se zvířátkem hermelínem? Pochází z francouzského slova "ermine", které označuje bílou barvu, a odkazuje na sněhobílou plíseň na povrchu sýra. Ačkoliv se hermelín vyrábí z kravského mléka, jeho chuť a konzistence připomínají spíše camembert. To je dáno použitím stejných kultur plísní Penicillium camemberti. Zajímavostí je, že hermelín nepatří mezi tučné sýry – jeho tučnost se pohybuje okolo 45 %. Pro srovnání, eidam má tučnost až 50 %. A co tepelná úprava? Hermelín se dá smažit, grilovat i zapékat. Při tepelné úpravě krásně změkne a jeho chuť se zjemní. Skvěle chutná s brusinkami nebo brusinkovou omáčkou, která jeho chuť příjemně vyváží.

Hermelín a člověk: Vliv a ochrana

Hermelín je malá šelma s charakteristickou černobílou srstí, která je v zimních měsících sněhově bílá. Žije v různých prostředích, od lesů po horské oblasti. Člověk má na populace hermelínů značný vliv, a to jak negativní, tak pozitivní.

Mezi negativní vlivy patří především ztráta přirozeného prostředí v důsledku rozšiřování lidských sídel, zemědělství a průmyslu. Dalším faktorem je používání pesticidů v zemědělství, které se hromadí v potravním řetězci a mohou hermelíny ohrožovat.

Na druhou stranu, člověk se také podílí na ochraně hermelínů. V mnoha zemích je hermelín chráněným druhem a jsou realizovány programy na jeho monitoring a ochranu. Důležitá je také osvěta veřejnosti o významu ochrany biodiverzity a potřebě chránit i takové druhy, jako je hermelín.

Ochrana hermelína a jeho přirozeného prostředí je důležitá nejen pro zachování tohoto druhu, ale také pro udržení zdravého ekosystému. Hermelín, jakožto predátor, hraje důležitou roli v regulaci populací hlodavců, kteří mohou působit škody v zemědělství a lesnictví.

Mýty a legendy o hermelínech

Hermelín je sýr opředený tajemstvím skoro jako bájný tvor, po kterém nese jméno. Říká se, že název získal podle podobnosti s kožíškem hranostaje, ale pravda je trochu jiná. Sýr se původně vyráběl ve Francii a jmenoval se camembert. Do Čech se dostal až později a dostal jméno hermelín, protože připomínal bílou srst hranostaje, kterým se zdobily královské pláště.

Další mýtus tvrdí, že hermelín je třeba před konzumací upéct. I když pečený hermelín s brusinkami je skvělá pochoutka, není to jediný způsob, jak si ho vychutnat. Skvěle chutná i nakládaný, smažený nebo jen tak s pečivem.

A co tepelná úprava? Je pravda, že hermelín není vhodné dlouho vařit, protože by se roztekl. Stačí ho ale krátce ohřát, aby změkl a rozvinul svoji typickou chuť.

Takže až budete příště stát před regálem se sýry, vzpomeňte si na tyto mýty a legendy a dopřejte si hermelín bez obav. Ať už ho máte rádi pečený, smažený nebo jen tak, nezapomeňte, že nejdůležitější je si ho užít.

Publikováno: 08. 08. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: hermeliny