Okružák ploský - fascinující ryba s neobyčejným tvarem těla

Okružák Ploský

Úvod

Okružák ploský je druh ryby, který patří mezi ploštěnce. Tento druh se vyskytuje v mořích po celém světě a díky svému tvaru a zbarvení je poměrně snadno rozeznatelný. Okružák ploský má charakteristickou asymetrickou kostru, která mu umožňuje ležet na dně a maskovat se svým okolím. V této části představíme základní informace o tomto zajímavém tvoru a jeho biologii.

Popis plemene okružák ploský

Popis plemene okružák ploský:

Okružák ploský patří mezi oblíbené ryby v rybářských kruzích. Tato ryba dorůstá délky až 50 cm a váhy až několik kilogramů. Její tělo je oválného tvaru se širokou bokovou linií a zploštělým profilem.

Charakteristickým znakem okružáka ploského je jeho asymetrické tělo, kdy jedna strana je světlejší s tmavými skvrnami a druhá strana je tmavší s bledšími skvrnami. Tento typ maskování umožňuje okružákovi ploskému snadné skrytí před predátory na mělkých mořských dnů.

Okružák ploský preferuje pobřežní oblasti s mělkým dnem, kde loví drobné ryby, korýše a další mořské živočichy. Jeho maso má lahodnou chuť a patří mezi vyhledávané druhy pro gurmány po celém světě.

Pokud plánujete lovit tuto rybu, pamatujte na to, že okružák ploský nebude útočit na všechny nástrahy, ale spíše se zaměřuje na pomalejší kořist, takže vybírejte nástrahy pečlivě a sledujte pohyb vašeho prutu.

Mějte na paměti také to, že okružák ploský je chráněným druhem, proto je nutné zajistit jeho udržitelnou ochranu a při lovu dodržovat platné zákony a omezení.

Původ a historie chovu

Okružák ploský je úžasnou rybou, která se již po mnoho generací chová v akváriích a akvadivech. Historie chovu sahá až k prvním pokusům o umělé odchovy na konci 19. století, kdy byla tato ryba velmi žádaným exotickým druhem.

Přestože okružák ploský má své kořeny v tropických oblastech Atlantiku, dnes je možné najít chovatele této ryby skoro po celém světě. Díky tomu existuje mnoho různých kmenů okružáků s různými barevnými variantami a vlastnostmi.

Dnes jsou okružáci ploští oblíbenou volbou pro mnoho akvaristů díky svému krásnému vzhledu a extrémnímu přizpůsobení se prostředí ve kterém žijí.

Kromě toho, že jsou tyto ryby nádherným zpestřením do domácích akvárií, jsou také fascinujícím studijním objektem pro biology a ichtyology, kteří zkoumají jejich chování, rozmnožování a fyziologické procesy.

Chov v akváriu

Chov v akváriu - Okružák ploský

Okružák ploský, latinsky Platichthys flesus, patří mezi oblíbené ryby chované v akváriích. Tato ryba se vyskytuje především v severním Atlantiku a Baltském moři, kde obývá mělké sladkovodní a brakické vody.

Chov okružáka ploského vyžaduje poměrně velké akvárium s dostatečně velkou filtrací a pravidelnou výměnou vody. Ryba preferuje studenou vodu o teplotách od 8 do 18 °C, proto je důležité udržovat stabilní teplotu a pH.

Okružák ploský se živí drobnými korýši, mlže a rybami, proto je vhodné mu podávat kvalitní granule nebo mraženou potravu bohatou na bílkoviny. Při správném chovu může tato ryba dosahovat délky až 50 cm.

Pamatujte si, že každá ryba má své specifické nároky na prostředí a péči. Pokud se rozhodnete pro chov okružáka ploského, pečlivě dodržujte doporučení pro jeho úspěšný chov a užijte si své nové domácí mazlíčky!

Krmení a péče o okružáka ploského

Krmení a péče o okružáka ploského

Okružák ploský je fascinující ryba, která žije v mělkých pobřežních oblastech našeho moře. Pokud se rozhodnete chovat si tuto krásnou rybu jako domácího mazlíčka, musíte se naučit správně ji krmit a pečovat o ni.

Nejdůležitější součástí stravy okružáka ploského jsou korýši. Tito drobní tvorové jsou nezbytnou potravou pro zdravý růst a správný vývoj vašeho okružáka. Můžete použít zmrazené nebo čerstvé korýše, ale také byste měli přidávat i jiné druhy masa, jako například krevetky.

Okružák ploský má tendenci produkovat velké množství odpadu, takže je důležité pravidelně udržovat jeho akvárium čisté. Doporučuje se vyměňovat 10 až 20% objemu vody každý týden a odstraňovat jakékoli zbytky potravy ze dna nádrže.

Stejně jako u jiných druhů ryb je důležité sledovat stav vašeho okružáka ploského a zajistit mu adekvátní prostředí. Pokud máte jakékoli obavy o zdraví vašeho okružáka, konzultujte to s odborníkem na rybářství nebo veterinářem.

Pečlivě se starajíc o svého okružáka ploského si můžete užít krásné a fascinující zvíře, které určitě přiláká pozornost vašich přátel a návštěvníků domu.

Chov a rozmnožování v zajetí

Chov a rozmnožování okružáka ploského v zajetí

Okružák ploský, nebo také platýs je oblíbenou rybou mezi akvaristy díky svým krásným barvám a unikátnímu tv tvaru. Pokud se rozhodnete chovat okružáka ploského v zajetí, je důležité dbát na správnou péči a podmínky pro jeho rozmnožování.

Pro chov okružáka ploského potřebujete dostatečně velký akvárium s minimálním objemem 100 litrů. Ryby preferují mírně zásadité pH (7,0-8,0) a teplotu 22-26 °C. Kromě toho potřebujete kvalitní filtraci vody a pravidelně provádět výměnu části vody.

Okružák ploský je vejcorodý druh ryby, což znamená, že samice naklade vejce a samec je oplodní venku. Pro stimulaci snůšky musíte snížit teplotu vody na 18-20 °C a zvýšit množství kyslíku ve vodě. Samice může klást vejce každých několik dnů po dobu několika týdnů.

Po nakladení vajec je důležité odstranit samce a chránit vejce před jinými druhy ryb v akváriu. Vejce lze inkubovat v oddělené nádobě s teplotou 18-20 °C, kde se líhnou po 5-10 dnech.

Chov okružáka ploského může být náročný, ale s kvalitní péčí a podmínkami se můžete těšit na zdravé a krásné ryby.

Choroby a prevence

Choroby a prevence u okružáka ploského

Okružák ploský je ryba s charakteristickou plochou těla a jemnou, chutnou rybí masem. Přestože je oblíbeným druhem pro konzumaci, může být náchylný k několika chorobám.

Jedna z nejčastějších chorob u okružáka ploského je infekce parazitem diphyllobothrium latum. Tento parazit se nachází v nezdravém životním prostředí a může se udržovat v rybím masu. Aby se tomuto riziku zabránilo, měli byste dbát na to, aby rybu zakoupili pouze od ověřených dodavatelů.

Další častou chorobou u okružáka ploského jsou infekce bakteriemi Vibrio vulnificus, které mohou být způsobeny nekvalitním skladováním nebo nedostatečným ohřevem při přípravě. Proto je důležité si před konzumací zajistit správné skladování a úpravu této delikatesy.

Chcete-li minimalizovat riziko infekce těmito chorobami, doporučuje se pečlivým výběrem ryby od spolehlivých dodavatelů, správným skladováním a pečlivou přípravou. Tímto způsobem si můžete užít lahodnou chuť okružáka ploského bez jakéhokoliv rizika pro své zdraví.

Závěr: Okružák ploský - fascinující druh ryby s nezaměnitelným tvarem a vynikající chutí. Podle odborníků patří mezi nejoblíbenější druhy na talíři, ale také mezi nejpodivnější tvory v mořském životě. Pokud máte chuť ochutnat něco nového či se prostě zajímáte o svět pod hladinami, určitě byste měli okružáka ploského vyzkoušet a objevit jeho tajemství sami.

Zdroje

Zdroje informací o okružáku ploském:

Publikováno: 29. 05. 2023

Kategorie: chovatelství

Autor: Anežka Kozáková

Tagy: okružák ploský | ryba plemene okružák ploský