Klíště: Neviditelný parazit, který ohrožuje zdraví našich zvířecích miláčků

Klíště

Klíště je malý, ale mnohdy nebezpečný parazitický hmyz, který se živí krví svých hostitelů. Zatímco některé druhy klíšťat jsou neškodné, jiné mohou přenášet vážné nemoci, jako je borelióza nebo klíšťová encefalitida. V posledních letech se v České republice zvyšuje počet lidí infikovaných klíšťaty a také počet oblastí s vysokým rizikem nákazy. Proto je důležité se naučit jak se proti nim ochránit a jak správně odstranit zasažené klíště. V tomto článku si přiblížíme podrobnosti o tomto drobném, ale mocném parazitu a o tom, jak chránit sami sebe i své blízké před jeho škodlivými účinky.

Definice klíštěte

Klíště je drobný parazitický hmyz, který se živí krví zvířat i lidí. Vyskytuje se v lesích, loukách a dalších přírodních lokalitách, kde čeká na hostitele. Po nalezení vhodného místa na těle (např. hrdlo, tříslo nebo podpaží) klíště se svými zahnutými klepety pronikne do kůže a začne sajícím způsobem odebírat krev. Bohužel klíště může být také nosičem různých chorob, jako je např. lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Proto je důležité dbát na prevenci a po každém pobytu v přírodě pečlivě prohlédnout svoje tělo a co nejdříve odstranit nalezené klíště.

Morfologie klíštěte

Morfologie klíštěte je velmi specifická a přizpůsobená jeho životnímu stylu. Klíště se skládá z hlavy, hrudi a břicha, které jsou pokryty tvrdým krunýřem nazývaným sklovinou. Na hlavě má klíště dvě párky, tzv. palpy, které slouží jako orgán hmatu a chuti potravy. Dále má na hlavě pár ostrých klepet, které mu umožňují držet se pevně na kožním povrchu hostitele. Vnitřní část hlavy obsahuje ústní orgány, zuby a sací trubici, pomocí kterých klíště dokáže probodnout kůži svého hostitele a nasát krev.

Hrudní část tvoří tři páry noh s drápy na koncích a dva páry krunýřových destiček – štítů, které chrání klíště před vnějšími vlivy. Břicho je kulovitého tvaru a sufliky na jeho konci se používají pro regulaci množství vody uvnitř těla.

Celková morfologie klíštěte je v adaptaci na jeho parazitický životní styl – úzký profil umožňuje snadné pohybování po srsti nebo kůži hostitele, přičemž tvrdý krunýř chrání klíště před odoláním a ochrání ho také během procesu nasávání krve.

Životní cyklus klíštěte

Životní cyklus klíštěte je založen na čtyřech hlavních stadiích - vajíčko, larva, nymfa a dospělý jedinec. Klíště se vyvíjí ve vnějším prostředí, nejčastěji na stromech nebo keřích, kde čeká na vhodného hostitele. Jakmile se klíště přichytí k hostiteli (např. člověku nebo zvířeti), začíná kousat a sát jeho krev.

Vajíčka klíšťat jsou kladena na vegetaci v blízkosti možných hostitelů. Po inkubaci vajec začíná vylézat larva, která nemá pohlavní orgány ani končetiny a pouze hledá svého prvního hostitele. Po krátkém období saje larva krev z drobných obratlovců (např. hlodavců) a poté se mění na nymfu.

Nymfa je podobná dospělému klístěti, ale je menší a nemá pohlavní orgány. Poté co si najde nového hostitele (nejčastěji pták nebo savce) sání pokračuje o něco delší dobu než u larvy. Po nasátém obrovi se znovu promění - tentokrát v dospělého jedince.

Dospělý klíště má pohlavní orgány a lze ho rozpoznat podle velikosti a barvy. Samice klíštěte může naklást tisíce vajec, což umožňuje další opakování celého cyklu.

Druhy klíšťat

Existuje mnoho druhů klíšťat, které se vyskytují po celém světě. Mezi nejznámější patří dříve zmiňované klíšťata rodu Ixodes, kteří jsou přenašeči různých infekcí a chorob. Dalšími častými druhy jsou pak například klíště obecné (Dermacentor reticulatus), které se vyskytuje hlavně ve střední Evropě a může být také přenašečem některých nemocí, nebo klíště lesní (Ixodes ricinus), které se nachází zejména v evropských lesích a také je potenciálním přenašečem nákaz.

Existují také specifické druhy klíšťat pro různá zvířata jako např. koně, kozy nebo psi, ale i lidé se mohou stát hostiteli pro některá z těchto druhů. Každý druh má svá specifika ohledně chování, výskytu a možnosti přenosu nemocí na lidi i zvířata. Je tedy důležité být obezřetný a dodržovat preventivní opatření při pobytu v přirozeném prostředí s vysokým rizikem infekce od těchto parazitů.

Výskyt klíšťat

Výskyt klíšťat je čím dál tím větší problematikou v naší zemi. Klíšťata jsou paraziti, kteří se živí krví z hostitele, a mohou tak přenášet nebezpečné nemoci jako je borelióza, klíšťová encefalitida či anaplasmóza. Vyskytují se hlavně v období od dubna do října, zejména v lesích a na loukách, ale jejich přítomnost lze najít i na zahradách a parcích. Prevencí proti klíšťatům je nošení vhodného oblečení, používání repelentů a pravidelná kontrola pokožky po návratu z přirozeného prostředí. Pokud si klíštěho napadení všimnete, měli byste ho co nejdřív odstranit speciálním kleštěm a následně navštívit lékaře pro další vyšetření.

Biologie a chování klíšťat

Biologie klíšťat a jejich chování jsou klíčovými faktory pro pochopení tohoto parazitického hmyzu. Klíště je krevsající parazit, který tráví většinu svého života na hostitelích, jako jsou savci, ptáci a další zvířata. Mají oválné tělo, čtyři páry nohou a dokážou se velmi rychle pohybovat. Klíště má také malou hlavičku s koncovými chapadly a ústy, kterými propichuje kůži hostitele.

Jakmile se klíště připojí k hostiteli, začne sát krev a může přenést na něj nebezpečné choroby. Některé z nich zahrnují boreliózu, encefalitidu nebo babesiózu. Proto je důležité být obezřetní při pobytu v oblastech, kde se klíšťata vyskytují.

Kromě toho mají klíšťata zajímavou reprodukční biologii - samice nakladou vejce na zem a mladá klíšťata (tzv. larvy) jsou aktivním článkem cyklu života klíšťat. Larvy hledajíc vhodné místo ke krmeni (oproti ostatním stadiím musely opustit zem a vydat se do vegetace) a následně se hartusí na dalším hostiteli, kde dokončují vývoj.

Celkově lze říci, že biologie klíšťat je velmi zajímavá, ale zároveň hraje důležitou roli při prevenci přenosu nemocí na lidi i zvířata.

Vliv klíšťat na zdraví zvířat

Klíšťata jsou nepříjemným parazitem, který může mít značný vliv na zdraví zvířat. Tento malý hmyz se živí krví, kterou nasává ze svého hostitele – a to může být i domácí mazlíček či hospodářské zvíře. Pokud klíště zůstane přisáté na těle zvířete déle než 24 hodin, může přenést různé nemoci a infekce, jako jsou borelióza, anaplasmóza nebo klíšťová encefalitida.

Je velmi důležité pečlivě kontrolovat své domácí mazlíčky po pobytu venku a pravidelně je ošetřovat preventivními prostředky proti klíšťatům. Pokud si všimnete, že má váš miláček klíště přisáté na těle, dejte si pozor na správný postup odstranění – nikdy ho nemačkejte ani netahajte rukama, použijte speciální kleště nebo nástroj určený k odstranění klíštěte.

Nemoci přenášené klíšťaty by neměly být podceňované – v případě podezření na infekci byste měli co nejdříve kontaktovat veterináře. Prevence a rychlá reakce jsou klíčem k ochraně zdraví vašich milovaných zvířat.

Prevence proti klíšťatům

Prevence proti klíšťatům je velmi důležitá, zejména v období jarního a letního období, kdy jsou tyto parazitické hmyzy aktivní. Existuje několik způsobů, jak se chránit před klíšťaty. Prvním a nejdůležitějším krokem je nošení vhodného oblečení a používání repelentů na pokožku a oblečení. Výborným pomocníkem jsou také repelenty pro psy, kteří jsou často hostiteli těchto nepříjemných parazitů.

Další prevencí je kontrolování svého těla po pobytu v přírodě a odstraňování klíšťat co nejdříve. Mnoho z nich totiž mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako např. lymskou boreliózu.

Další tipy na prevenci proti klíšťatům zahrnují vyhýbání se vysoké trávě a hustým lesům, kde jsou tyto hmyzy běžnými hostiteli. Pokud ale musíte vyrazit do těchto lokalit, noste dlouhé kalhoty a rukávy, abyste uchránili své tělo od kontaktu s klíšťaty.

Celkově je tedy prevence proti klíšťatům velmi důležitá a měla by být brána vážně. Používání repelentů, kontroly těla a vhodného oblečení jsou nejlepší způsoby, jak minimalizovat riziko potencionálního kontaktu s těmito nepříjemnými parazity.

Ošetření klíšťových kousnutí

Klíště je parazitický hmyz, který se živí krví zvířat i lidí. Jeho kousnutí může být nebezpečné, protože klíště přenáší řadu nemocí, jako jsou borelióza, klíšťová encefalitida nebo babesióza. Pokud na sobě objevíte klíště, je důležité ho co nejdřív odstranit a místo ošetřit. Odborného odstranění se doporučuje u lékaře, ale pokud to není možné, lze použít speciální nástroj na odstraňování klíšťat. Po odebrání klíštěte je nutné ošetřit místo dezinfekcím a sledovat vývoj příznaků. Pokud se objeví zarudnutí kolem místa kousnutí nebo se cítíte unaveni nebo bolestivosti svalů, obraťte se na svého lékaře pro další vyšetření.

Závěrem lze konstatovat, že klíště je nebezpečným parazitem, který může způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je důležité chránit sebe i své blízké před tímto hmyzem a dbát na preventivní opatření v oblastech s vysokým výskytem klíšťat. Při odhalení přítomnosti klíštěte na kůži je nutné postupovat obezřetně a vyhledat odbornou pomoc, aby se předešlo rozvoji nebezpečných onemocnění, jako jsou například Lymská borelióza či klíšťová encefalitida.

Publikováno: 08. 10. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Jiřina Veverková

Tagy: klíště | parazitický hmyz